Ekonomické vztahy a boj s terorismem hrají ve světě důležitější roli než ochrana lidských práv. Vyplynulo to z výroční zprávy americké organizace na obranu lidských práv Human Rights Watch za rok 2005. Ta se velmi kriticky staví k postojům Bushovy administrativy vůči osobám podezřelým z terorismu, stejně jako porušování lidských práv v Rusku nebo Saudské Arábii.
Týrání není výjimkou
"Rok 2005 definitivně potvrdil znepokojivý fakt, že týrání zadržovaných osob se stalo ústřední a záměrnou součástí strategie Bushovy vlády při vyšetřování podezřelých z terorismu," konstatuje HRW. Zároveň označuje opakovaná ujišťování prezidenta USA, že Spojené státy podezřelé nemučí, za "klamná a prázdná".
Situace v Iráku se "výrazně zhoršuje jak vinou protiamerických povstalců, tak i vinou iráckých a mezinárodních sil vedených Spojenými státy". Porušování práv civilistů se děje v kontextu invaze do Iráku vedené Spojenými státy a vojenské okupace země, která vedla ke smrti desetitisíců lidí a podnítila vznik povstaleckých skupin, uvádí dále zpráva.
Pákistán a Čína na jedné lodi
Kritizován je i pákistánský režim prezidenta Parvíze Mušarafa, který od roku 1999, kdy se dostal k moci, udělal jen velmi málo pro řešení problémů s porušováním lidských práv.
Čína podle zprávy dosáhla v této oblasti pokroku, ovšem nadále zůstává státem se systémem vlády jedné strany, v němž se nekonají celostátní volby, nemá nezávislou justici, provádí nejvíce poprav na světě, cenzuruje internet, zakazuje nezávislé odbory a potlačuje menšiny.
Prioritou je ropa a plyn
V části věnované Evropě se kritiky dočkala Velká Británie, její porušování práv zadržovaných osob a některé aspekty azylové a přistěhovalecké politiky EU.
Především však odsuzuje skutečnost, že "Evropská unie potlačuje otázky lidských práv ve vztazích s jinými zeměmi v zájmu údajného boje proti terorismu". Konkrétně jmenuje vztahy s Ruskem, Čínou nebo Saúdskou Arábií a konstatuje, že "obchod, energie nebo jiné zájmy zastínily v politice zemí EU jejich požadavky na posílení lidských práv v těchto zemích".
Německo například dalo přednost jednání o výstavbě nového plynovodu z Ruska a podpoře Moskvy pro svůj požadavek na získání místa stálého člena Rady bezpečnosti před požadavkem na dodržování lidských práv v Rusku.
Summit EU pak v říjnu vydal "děsivě pozitivní stanovisko k situaci v Čečensku". Britský premiér Tony Blair například tajně navštívil Saúdskou Arábii a místo aby věnoval pozornost tamnímu porušování lidských práv, zajímal se především o prosazení dodávek britských zbraní do této země. #reklama