Londýn - Bývalý generální ředitel britské mediální společnosti BBC Mark Thompson dnes v parlamentu hájil vysoké odstupné, které schválil odcházejícím manažerům firmy.
Ve výboru Dolní sněmovny řekl, že odstupné předčasně propouštěným manažerům nakonec BBC ušetřilo peníze.
Podle britského kontrolního úřadu manažeři v letech 2004 až 2012, kdy Thompson BBC vedl, dostali nad rámec smluvních závazků 1,4 milionu liber (43 milionů korun).
"Neřekl bych, že jsme to nezvládli," řekl Thompson předsedkyni výboru Margaret Hodgeové, podle níž bylo odstupné "ohromně přehnané".
Odstupné propouštěným manažerům v letech 2009 až 2012 celkem činilo 25 milionů liber, ale podle Thompsona se tak BBC snížily náklady nejméně o 35 milionů liber.
Thompson vedl BBC do loňska, kdy nastoupil do čela amerického listu The New York Times.
Poslanci se zaměřovali zejména na odstupné pro Thompsonova zástupce Marka Byforda, který dostal v roce 2011 po 31 letech v BBC odstupné 949.000 liber.
Podle kontrolního úřadu to bylo největší odstupné v BBC. Hodgeová uvedla, že podle Byfordovy smlouvy by bývalo stačilo mu vyplatit půl milionu liber.
Thompson řekl, že dostal skoro dvakrát tolik, protože BBC chtěla, aby se v posledních měsících ve funkci soustředil jen na ni, "nestrachoval se o budoucnost a nesjednával si novou práci". Vyloučil, že by se na výši odstupného odrazil fakt, že se spolu znali 30 let a stýkali se i společensky mimo práci.
Nicméně Hodgeová řekla, že "obyčejný zaměstnanec by musel pracovat 40 let, aby dostal milion liber, které dostal Mark Byford".
"Za těchto okolností musíte chápat znechucení lidí, když se jejich licenční poplatky využívají takovým způsobem," uvedla Hodgeová.
BBC se platí z poplatků, které činí 145,5 libry za rok za barevný televizor.
Thompson také řekl, že o výši odstupného věděla i rada BBC a její nynější šéf Chris Patten, který to však odmítl. "O tom, že odstupné převyšovala smluvní povinnosti, nevěděla bývalá ani nová rada, kterou vedu ... Jsem obviňován, že jsem výbor uvedl v omyl v souvislosti s něčím, o čem jsem nikdy nevěděl a ani jsem vědět nemohl," řekl Patten, který je prominentním konzervativním politikem.
Podle Hodgeové je celá záležitost "přinejlepším ukázkou nekompetentnosti". "V nejhorším případě jsme byli svědky toho, že si lidé kryli záda tím, že nemluvili zcela otevřeně," dodala.