Trable vrchního propagandisty. Muž z FSB tvrdí, že Solovjov si u něj objednal vraždu

Julia Makhinchuk Zahraničí Julia Makhinchuk, Zahraničí
20. 3. 2023 11:39
Když někdo v ruské televizi mluví o světě zničeném jadernou válkou nebo vyhrožuje celé Evropě, často to bývá Vladimir Solovjov. Muž, který je označován za vůdčí hlas kremelské propagandy, má ale nyní škraloup. Bývalý pracovník ruské bezpečnostní služby FSB Sergej Astašin tvrdí, že vlivný televizní moderátor si u něj chtěl v 90. letech objednat vraždu.
Vladimir Solovjov.
Vladimir Solovjov. | Foto: Profimedia.cz

Psal se listopad roku 1993. Astašin v rozhovoru pro investigativní server The Insider vzpomíná, že seděl na lavičce v moskevském parku, který byl pokrytý bílým sněhem. Vedle něj byl Vladimir Solovjov, tehdy obchodník s ořechy či vodkou Kaglevič, dováženou z Izraele.

Proč se bohatý Solovjov chtěl sejít s tehdejším studentem Akademie FSB, instituce, která si "vychovávala" budoucí pracovníky bezpečnostní služby? Astašinovi to došlo poměrně rychle. "Solovjov mě požádal, abych mu našel nájemného vraha. Nejprve ale neodhalil totožnost jeho oběti," uvádí muž, který po práci v FSB působil jako právník.

Dvojice se neviděla poprvé. O několik dní dříve Astašin podle svých slov pomáhal v Solovjovově domě najít nastražené štěnice. Obchodník mu tak v zasněženém parku nakonec prozradil, že zemřít má Otari Kvantrišvili. Bývalý zápasník, jehož sportovní kariéru překazil trest za znásilnění. Později se stál významným gruzínským mafiánským bossem, který v řadě obchodů v Moskvě "vybíral" peníze.

Astašin tvrdí, že zločinec překážel Solovjovovu obchodu s vodkou. "Nejdříve mi nabídl deset tisíc dolarů (odpovídá tehdejším asi 300 tisícům korun - pozn. red.), a tak jsem mu řekl: 'To si ze mě děláš p*del? Budou ho hledat nejenom policajti, ale taky mafiánští bossové. Ten člověk to bude muset provést a hned zmizet,'" vzpomíná. Nakonec se prý částka ustálila na 20 tisících.

Astašin poté sepsal shrnutí ze schůzky svému tehdejšímu nadřízenému v Akademii FSB. Se Solovjovem se od té doby už údajně nesetkal a nájemného vraha nehledal. Pouze se dozvěděl, že Solovjov krátce poté odletěl "v hrozném rozpoložení" do Izraele.

V dubnu 1994 ale zaplnila nejen ruská média zpráva o násilné smrti Kvantrišviliho. Byl zastřelen, když opouštěl veřejné lázně v Moskvě.

"Když jsem se dozvěděl, že Kvantrišviliho zavraždili, šel jsem za vedoucím znovu. Vynadal mi a řekl: 'Vypadni odsud. Na to všechno zapomeň. To není tvoje věc,'" říká Astašin.

Ten v rozhovoru ujišťuje, že je ochotný svědčit i u soudu. Na novináře ze serveru The Insider se obrátil sám poté, co ho v televizi rozzlobilo Solovjovovo tvrzení, že nikdy nikomu neplatil - když se prý naskytl problém, vyřizoval si účty s nepřáteli sám, s puškou. Nejspíš jde o výrok, který zazněl loni v prosinci během pořadu Večer s Vladimirem Solovjovem.

Divoká 90. léta

Solovjov začal podnikat po návratu ze Spojených států v roce 1992. Spolu se svým přítelem a milionářem Johnem Hathawayem (na snímku níže) založili v Moskvě personální agenturu Meteor Personnel a obchodovali také s vybavením pro diskotéky. Solovjov ve stejné době dovážel z Izraele potraviny a zmíněnou vodku Keglevič.

V rozhovoru pro server Fontanka vzpomíná, že na mezinárodní veletrhy jezdívali spolu s Hathawayem v tričkách s nápisem "Hrdí Rusové". Hrdí byli podle něj především na to, že bojují proti stereotypům o Rusku a dovážejí nikoli ropu, plyn či zbraně, ale vybavení pro večírky.

V prosincovém pořadu Večer s Vladimirem Solovjovem ale také řekl, že v 90. letech bojoval se zločinci a musel spát s pistolí pod polštářem. Komu měl překážet v cestě, není jasné. Serveru The Insider na otázky ohledně Astašinových tvrzení neodpověděl.

Zprávy o údajném ohrožení jeho bezpečnosti se však objevují i nyní. Ruský prezident Vladimir Putin loni v dubnu oznámil, že FSB zmařila pokus Kyjeva a Západu zavraždit Solovjova. Žádné důkazy ale nepředložil.

Mafián, který měl na pohřbu i prezidenta

Kvantrišvili se stal významnou figurou moskevského podsvětí na konci 20. století. Zakládal různé sportovní asociace, které měly být zaměřeny například na pomoc veteránům-sportovcům nebo na financování sportu. Podle historiků ale ve skutečnosti šlo o zástěrku pro organizovaný zločin.

Měl také podíly v několika kasinech a bankách v Moskvě nebo ve společnostech na těžbu drahých kovů a přepravu ropy. V roce 1993 oznámil vstup do politiky a založení Strany sportovců.

Zavražděn byl 5. dubna 1994 třemi výstřely. Soustrast příbuzným tehdy vyjádřil i ruský prezident Boris Jelcin. Pohřbu a zádušní mše se zúčastnily významné osobnosti z oblasti politiky, sportu a umění.

Vrah byl dlouhou dobu neznámý. Jedinou stoupou bylo několik pohozených nedopalků od cigaret, u kterých se později ukázalo, že byly jen nastrčené, aby zmátly vyšetřovatele. K vraždě se až po 12 letech přiznal známý nájemný vrah Alexej Šerstobitov, který byl už v té době obviněn z 12 vražd nebo pokusů o ně. Objednatelem měl být podle něj Sergej Timofejev, který si říkal Sylvester podle amerického herce Sylvestera Stallonea. Ten tehdy vedl další zločinecký gang v Moskvě a podle Šerstobitova mu vadilo, že Kvantrišvili se nechtěl dělit o výdělky z obchodování s ropou.

Sám Sylvester byl ale zavražděn dřív, než proběhl soud s Šerstobitovem. Ten byl nakonec za vraždu Kvantrišviliho odsouzen, dodnes ale zůstávají pochybnosti.

Video: Kdo je hlavní tvář putinovské propagandy Vladimir Solovjov (29. 4. 2022)

Hlavní tvář putinovské propagandy Vladimir Solovjov | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy