Tepala do premiéra i mafie, byla jako "kovboj". Nejznámější maltskou novinářku zabila bomba v autě

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
Aktualizováno 17. 10. 2017 14:08
Třiapadesátiletá investigativní novinářka Daphne Caruana Galiziová byla v pondělí zavražděna. Její auto vybouchlo chvíli poté, co odjela od svého domu na Maltě. Galiziová vedla na Maltě vyšetřování aféry Panama Papers, do které byly podle ní zapletené i tamní vládní špičky. Díky své odvaze a urputnosti si nadělala mnoho nepřátel. Kolegové na ni vzpomínají jako na velmi odvážnou ženu, která se dokázala rozohnit. Veškerou svou práci dělala zcela veřejně a každý věděl, na čem zrovna pracovala.
Maltská novinářka Daphne Caruana Galiziová.
Maltská novinářka Daphne Caruana Galiziová. | Foto: Reuters

Valletta - Vedla investigativní vyšetřování aféry Panama Papers na Maltě, z korupce obvinila přímo tamní vládu. V pondělí Daphne Caruana Galiziová zemřela.

Zabila ji bomba nastražená v autě, ve kterém odjížděla od svého domu.

O třiapadesátileté maltské novinářce píše server Politico.eu jako o "WikiLeaks jedné ženy".

Její blog byl čtenější než všechny maltské noviny dohromady. Bojovala proti korupci, mafii a praní špinavých peněz.

"Všechno dělala takzvaně na kovboje," vzpomíná na ni novinářka Pavla Holcová z Českého centra pro investigativní žurnalistiku, která se díky práci znala s Daphne Galiziovou osobně. "Byla velmi odvážná a dokázala se velmi rozohnit. Někteří říkali, že jde do všeho příliš po hlavě," řekla deníku Aktuálně.cz.

Trup ohořelého auta, ve kterém Galiziová zemřela.
Trup ohořelého auta, ve kterém Galiziová zemřela. | Foto: Reuters

Kvůli svému nesmlouvavému postoji si Galiziová nadělala dost nepřátel. Maltský vysoce postavený politik John Dalli ji dokonce označil za teroristku.

Naposledy se pustila do premiéra Josepha Muscata a dvou jeho blízkých spolupracovníků, kteří čelí obvinění z napojení na skupinu prodávající maltské pasy a pochybné finanční transakce z Ázerbájdžánu.

Před dvěma týdny investigativní novinářka upozornila policii, že ji někdo sleduje a posílá výhružné vzkazy, informuje BBC.

Všichni věděli, na čem pracuje

V pondělí 16. října odpoledne nastoupila do svého automobilu, ve kterém byla podle předběžných zjištění nainstalovaná bomba. Stačila ujet jen několik metrů od svého domova. Její syn výbuch slyšel a vyběhl za ní ven.

Policie nyní případ vyšetřuje jako vraždu. Do šetření se zapojila i FBI.

Daphne Galiziová nejspíš doplatila na svou odvahu. "Místo toho, aby více dbala na svoji bezpečnost, dělala všechno naprosto veřejně," vysvětlila Pavla Holcová.

"Nic nešifrovala, pod všechno se podepisovala, což je samozřejmě správně. Ale všichni věděli, na čem pracuje. Myslela si, že si tím kolem sebe vytvoří jakousi bublinu. Ale to bohužel nevyšlo," doplnila.

Panama Papers

Celosvětová aféra Panama Papers je označení pro únik 11,5 milionu tajných dokumentů z panamské společnosti Mossack Fonseca. Kauza odhalila, že desítky vysoce postavených politiků, byznysmenů či sportovců ukrývají zisky v daňových rájích. Dokumenty byly anonymně předány německým novinám Süddeutsche Zeitung, první článek vyšel v dubnu 2016.

Její syn Matthew Caruana Galizia je datovým analytikem pro Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ). Z vraždy své matky nepřímo obvinil maltskou vládu.

"Má matka byla zavražděna, protože hájila právní řád proti těm, kteří se jej snažili porušit," napsal Matthew Caruana Galizia na facebooku. "Vybrali si ji, protože o tom psala jako jediná," dodal. 

Premiér Muscat čin okamžitě odsoudil. "Všichni ví, že paní Galiziová byla mým velkým kritikem, po osobní i politické stránce," cituje britský Guardian jeho slova pronesená na tiskové konferenci. "Ale nikdo nemůže v žádném případě tento barbarský útok ospravedlnit," upozornil.

Předseda konzervativní strany Nationalist Party Adrian Delia, o kterém Galiziová také psala, její smrt označil za politickou vraždu. 

Daphne Galiziová psala o praní špinavých peněz, mafii a v poslední době zejména o kauze Panama Papers.

Vyšetřování maltského premiéra byl skandál, který otřásl i Bruselem. Tehdy Malta předsedala Radě Evropské unie. Poslanci Evropského parlamentu otevřeně vyzývali Muscata k odchodu z funkce. Ten odmítl, dokud se o jeho akciích v offshorových firmách v Panamě neobjeví důkazy.

Na Maltě došlo v posledních letech hned k několika vraždám provedeným stejným způsobem, tedy nastraženou bombou v automobilu. Vždycky se ale jednalo o vyřizování účtů mezi jednotlivými kriminálními gangy.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy