Bush v Sofii: Vašim sestřičkám v Libyi pomůžeme

Martin Novák Martin Novák
11. 6. 2007 11:30
Bulharsko se chce podílet na protiraketové obraně
Bush je v Bulharsku populární. Na snímku se zdraví s lidmi v centru Sofie.
Bush je v Bulharsku populární. Na snímku se zdraví s lidmi v centru Sofie. | Foto: Reuters

Sofie - Týden trvající cestu po Evropě dnes zakončil americký prezident George Bush v Bulharsku, kam se přesunul z Albánie.

Bulharsko bylo až do roku 1989 součástí sovětského bloku, přičemž jeho vedení na čele s Todorem Živkovem patřilo k nejloajálnějším satelitům Kremlu.

Od roku 2004 je ale země členem Severoatlantické aliance a mezi východoevropskými členy NATO patří tentokrát k nejloajálnějším spojencům USA.

Bulharští vojáci působí jak v Iráku, tak v Afghánistánu. V Iráku už ztratili devatenáct mužů. Navíc USA získaly právo využívat pro své účely vojenské základny v Bulharsku.

Návštěva amerického prezidenta je tak považována za jakési poděkování Spojených států.

Setkání s bulharskými vojáky, kteří sloužili v Iráku.
Setkání s bulharskými vojáky, kteří sloužili v Iráku. | Foto: Reuters

Parvanov: Také chceme štít

Prezident Georgi Parvanov Bushovi sdělil, že jeho země by se velmi ráda podílela na americké protiraketové obraně a mrzí ji prý, že ji USA vynechaly a daly přednost Polsku a České republice.

Bulharsko se stejně tak jako Řecko a Turecko domnívá, že štít ve stávající navrhované podobě dostatečně nechrání jihovýchodní křídlo NATO.

Balkánská země je ovšem energeticky závislá na Rusku, takže napětí mezi Washingtonem a Moskvou sleduje se znepokojením. "Nejsme státem, pro který by bylo dobré vybírat si mezi přátelstvím buď s Ruskem, anebo pouze s USA," řekl prezident Parvanov.

Bush: Na sestry nezapomínáme

Od Bushe také Bulhaři očekávají pomoc při osvobozování pěti zdravotních sester, zadržovaných od roku 1999 v Libyi pro podezření z rozšíření viru HIV v dětské nemocnici. Byly odsouzeny k smrti.

"Bushi, pomoz Libyi! Ty můžeš zachránit naše sestřičky!" hlásal palcový titulek na úvodní straně nejčtenějšího bulharského deníku Trud.

Vyjádřil tak přesvědčení, že americká hospodářská pomoc či vstřícné diplomatické kroky vůči režimu Muammara Kaddáfího povedou k propuštění Buharek.

Bulharské sestry se proti trestu smrti odvolaly.
Bulharské sestry se proti trestu smrti odvolaly. | Foto: Reuters

Prezident pomoc přislíbil, ale sestrám, nikoliv Libyi.

"Osvobození bulharských zdravotních sester patří mezi priority americké politiky," řekl dnes Bush na tiskové konferenci.

Naději v brzké rozuzlení vleklého případu včera vyjádřil i Kaddáfího syn Saíf, který se v Tripolisu setkal s evropskou komisařkou pro zahraniční vztahy Benitou Ferrerovou-Waldnerovou a německým ministrem zahraničí Frankem-Waterem Steinmeierem

Jak informovala agentura AFP, Kaddáfí junior zdůraznil, že záležet bude především na splnění požadavků rodin infikovaných dětí, z nichž 56 už zemřelo.

Zatčený Makedonec

Sofie zažila během návštěvy amerického prezidenta nevídaná bezpečnostní opatření. Jen v centru města hlídkovaly téměř čtyři tisícovky policistů.

Policie čtyři dny před návštěvou zatkla Makedonce, který na internetu vyhrožoval atentátem na Bushe. Nesdělila ale, nakolik byla hrozba vážná.

"Občan Makedonie byl zadržen v souvislosti s cestou prezidenta Bushe," sdělil bulharský ministr vnitra Rumen Petkov.

Hlavní třída vedoucí z letiště do centra byla pro dopravu uzavřena a na chodnících se tísnily tisíce lidí, kteří chtěli alespoň zahlédnout Bushovu kolonu.

 

Právě se děje

Další zprávy