Bush poprvé promluvil o životě po Bílém domě

Tomáš Rákos
4. 9. 2007 14:40
Americký prezident chce založit Institut svobody

Washington - Mlčení amerického prezidenta o plánech do budoucna skončilo. Zajímá ho, jaký zanechá odkaz. Zároveň se těší na chvíli, kdy nebude muset tolik pracovat.

"Umím si představit, jak nasedám do auta, nudím se a mířím na ranč v Texasu," řekl George W. Bush novináři Robertu Draperovi, který měl možnost s šéfem Bílého domu natočit šest velmi osobních rozhovorů.

Draperova kniha s názvem "Bez pochybností: prezidentství George W. Bushe" je ode dneška v prodeji.

Přednášky a "Institut svobody"

Až za 17 měsíců Bush opustí svůj úřad, chtěl by - stejně jako Bush starší - nějakou dobu přednášet. "Jen abych doplnil pokladničku," citoval úryvky z knihy list The New York Times.

"Nevím, co za to dostává. Něco mezi 50 tisíci a 75 tisíci dolarů za projev," popsal Bush v přepočtu miliónové výdělky svého otce. "Clinton taky dost vydělává," dodal.

Jeho hlavním cílem je ale "úžasný Institut svobody", který chce založit v texaském Dallasu. Zvát tam bude studenty a politické lídry ze zahraničí. Učit se mají o demokracii.

Chyba? Rozpuštění Saddámovy armády

Draperova kniha je první svého druhu. 43. americký prezident totiž s novináři o osobní stránce práce v Bílém domě běžně nemluví. Autor navíc směl zpovídat i Bushovy spolupracovníky.

Právě jejich slova odhalují dosud neznámé rozpory uvnitř prezidentova štábu.

Klíčový poradce Karl Rove například nechtěl, aby Bush v roce 2000 na viceprezidentskou kandidátku vybral Dicka Cheneyho.

Neshody panovaly i v případě kontroverzního ministra obrany Donalda Rumsfelda.

Loni v dubnu o jeho setrvání ve funkci dokonce vnitřní vedení Bílého domu hlasovalo. Výsledek? Sedm ku čtyřem v neprospěch Rumsfelda. Bush však nechtěl, aby válkou zkompromitovaný politik odešel.

Rozpory uvnitř Bushovy administrativy byly větší, než se zdálo. Karl Rove (na snímku) například prezidentovi vymlouval, aby na viceprezidentskou kandidátku při volbách v roce 2000 umístil Dicka Cheneyho.
Rozpory uvnitř Bushovy administrativy byly větší, než se zdálo. Karl Rove (na snímku) například prezidentovi vymlouval, aby na viceprezidentskou kandidátku při volbách v roce 2000 umístil Dicka Cheneyho. | Foto: Reuters

Irák, podle očekávání, plní podstatnou část knihy. Za největší chybu válečného tažení považuje 43. prezident Spojených států rozpuštění Saddámovy armády. Za svými rozhodnutími si ale stojí.

Osamocený prezident

Práce v Bílém domě byla pro Bushe plná obtížných momentů. Draperovi si postěžoval, že občas bojoval s pocity samoty a sebelítosti.

"Je to ta nejhorší věc, která může prezidenta potkat," říká.

"Ten, který řekl, že nejlepším přítelem je ve Washingtonu pes, věděl, o čem mluví."

Na otázku, zda se má komu vyplakat na rameni, George Bush odpověděl: "Samozřejmě. Mám rameno Boha, na kterém můžu plakat. A já pláču hodně."

 

Právě se děje

Další zprávy