Za "fašistické válečné zločince" dnes označili britské a americké nejvyšší představitele účastníci konference, která se koná pod záštitou bývalého malajsijského premiéra Mahathira Mohamada v Kuala Lumpuru.
Mučírna z Guantánama
Zatímco Mahathir hovořil v hlavním konferenčním sále nabitém studenty a davy jeho stoupenců, znělo o patro níž, kde je umístěna Výstava válečných zločinů, z nahrávek sténání mučených mužů a pláč osiřelých dětí.
Návštěvníci výstavy nejprve projdou umělou sprškou bílého fosforu, chemické látky, která pálí tkáně, a poté vejdou do mučírny s nápisem: "Tyto metody mučení byly používány na vězně na Guantánamu a v Abú Ghrajbu."
Je tu figurína muže s roubíkem přivázaná hlavou dolů k posteli s kovovým rámem. Další je přivázána ke křeslu s rukama a nohama propíchanýma hřebíky, zatímco další figuru bombarduje nepřestávající proud hlasité disco hudby.
"Kdo by si pomyslel, že by pohodová muzika Boney M mohla být použita jako nástroj bolesti a mučení?" ptá se popisek.
Výstava provede návštěvníky také vietnamskou válkou, včetně nechvalně proslulého masakru civilistů z vesnice My Lai americkými vojáky, a dál podél stopy krve, která představuje civilní oběti izraelské vojenské ofenzivy v jižním Libanonu v létě loňského roku.
"Blaira nevěšet"
Na dva tisíce mírových aktivistů aplaudovalo ve stoje, když Mahathir na úvod konference prohlásil, že George Bush a Tony Blair by měli být souzeni neoficiálním tribunálem za válečné zločiny, jichž se dopustili v Iráku.
"Neměli bychom Blaira pověsit, pokud ho tribunál shledá vinným. Měl by navěky nést nálepku válečného zločince, zabijáka dětí a lháře," řekl Mahathir, který hodinový projev doprovázel fotografiemi zraněných dětí, zdeformovaných novorozeňat a mučených mužů.
Jednaosmdesátiletý Mahathir, který v premiérském křesle strávil celkem 22 let až do roku 2003, je na jedné straně považován za autora modernizace Malajsie, na druhé straně se ovšem ani jeho vláda nevyhnula obviněním z porušování lidských práv hraničících s mučením.
V současnosti je vůdčí osobností kampaně, která chce poukázat na údajné porušování lidských práv a pokrytectví sil vedených Spojenými státy na Blízkém východě.
Tato kampaň dnes dosáhla nové úrovně názorné účinnosti právě s pomocí výstavy údajných válečných zločinů spáchaných USA a jejich spojenci od Hirošimy po Irák.
Mezi řečníky na konferenci nechyběla bývalá americká poslankyně Cynthia McKinneyová, demokratka, která označila americkou válku v Iráku za nelegální, či bývalý asistent generálního tajemníka OSN Hans von Sponeck, který se zapojil do obdobné iniciativy vytvořit neoficiální tribunál pro válečné zločiny během konference v roce 2005 v Turecku.