Bush nařídil odposlechy bez vědomí soudu

Red Zah, ČTK
16. 11. 2005 16:59
Washington - Teroristické útoky z 11. září přinutily amerického prezidenta George Bushe k tajným odposlechům. Podle listu The New York Times k nim došlo bez souhlasu soudu.

Po tajných věznicích, přeletech letadel a mučení je to další skvrna na prezidentově dobré pověsti. Ministryně zahraničí USA Condoleezza Riceová ovšem popřela, že by prezident Bush odposlechy neschválené soudem nařídil.

Sledujeme teroristy

Výnos, který Bush podepsal v roce 2002, umožňoval Národní bezpečnostní agentuře (NSA) sledovat mezinárodní telefonické hovory a elektronickou poštu stovek lidí v USA ve snaze nalézt důkazy o teroristické činnosti.

PŘEČTĚTE SI: Bush podpoří zákon zakazující mučení

Riceová však Bushe nadále brání: "Prezident nikomu nenařídil, aby dělal cokoli nelegálního. Stále říká, že udělá všechno, co je v jeho silách, aby ochránil americký lid před podobnými útoky, jaké se staly 11. září, ale v rámci zákona a s respektem vůči občanským svobodám Američanů."

Podle představitelů obeznámených s programem odposlouchávala NSA v USA bez souhlasu soudu až 500 osob. V zahraničí pak NSA sleduje komunikace 5000 až 7000 lidí podezřelých z vazeb na teroristy.

Takový program potřebujeme

Bushova administrativa se domnívala, že takový program potřebuje, aby NSA mohla rychleji začít monitorovat elektronické komunikace, které by mohly odhalit bezpečnostní hrozby. Program prý také vedl k odhalení několika teroristických spiknutí, například případu Iymana Farise, který se v roce 2003 přiznal, že chtěl vyhodit do povětří Brooklynský most v New Yorku.

Pinter vzkazuje: Bush je terorista ČTĚTE ZDE

Činnost špionážních agentur na americkém území se naposledy dostala do středu pozornosti v 70. letech, kdy se ukázalo, že Pentagon v době vietnamské války špehoval protiválečné skupiny a organizace na ochranu občanských práv. Tehdy aféra vedla k zavedení striktních omezení na získávání zpravodajských informací na území USA.

 

Právě se děje

Další zprávy