Bulharský expremiér vypovídal v aféře s odposlechy

ČTK ČTK
7. 5. 2013 17:48
"Bulharský Watergate" vypukl v době, kdy se země připravuje na předčasné volby
Bývalý bulharský premiér Bojko Borisov.
Bývalý bulharský premiér Bojko Borisov. | Foto: Reuters

Sofia - Při vyšetřování aféry s ilegálními odposlechy čelných politiků, která v posledních týdnech hýbe Bulharskem, se podle médií stahují mraky i nad bývalým premiérem Bojkem Borisovem.

Sofijská prokuratura si ho v úterý předvolala ke svědecké výpovědi, zatím však není jasné, zda zamýšlí vést vyšetřování i proti němu.

Vždy výřečný expremiér, který bude v neděli v parlamentních volbách usilovat o druhý mandát, odcházel od prokuratury po hodinu a půl trvajícím výslechu nezvykle zamlklý. Jen krátce předtím vyšlo najevo, že odstoupivší sofijský prokurátor Nikolaj Kokinov potvrdil odposlechy, jež Borisova kompromitují.

Kokinovova výpověď podle agentur výrazně přitížila jak Borisovovi, tak jeho ministrovi vnitra Cvetanu Cvetanovovi. Ten prý nezákonné odposlechy nařizoval, často ústně.

Vyšetřování začalo na základě stížnosti, kterou začátkem dubna vznesl předseda Socialistické strany Sergej Stanišev. Podle něj Cvetanov nechal odposlouchávat nejen jeho, ale například i nynějšího prezidenta Rosena Plevnelieva a jeho předchůdce Georgiho Parvanova nebo evropskou komisařku pro mezinárodní spolupráci a humanitární pomoc Kristalinu Georgievovou.

"Bulharský Watergate" vypukl v době, kdy se země připravuje na předčasné parlamentní volby. Cvetanov je volebním lídrem strany Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB), jejímž členem je i Borisov. Jeho vládu v únoru donutily odstoupit masové protesty proti chudobě a politickým poměrům v zemi.

Protože žádná strana po únorové demisi vlády nechtěla sestavit nový kabinet, musel prezident Plevneliev rozpustit zákonodárný sbor. V nynějších předvolebních průzkumech vede GERB před socialisty.

 

Právě se děje

Další zprávy