Bulharský 'Palach' má již sedmého následovníka

Domácí Domácí
3. 5. 2013 19:15
Na protest proti chudobě a korupci se v Bulharsku upálil již šestý člověk
Bulharsko je již řadu měsíců zmítáno nepokoji (ilustrační foto).
Bulharsko je již řadu měsíců zmítáno nepokoji (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Sofia - Vlna sebevražd upálením, která v Bulharsku provází protesty proti chudobě a proti politickým poměrům, má již šestou oběť. V nemocnici dnes zemřel 47letý muž, který se ve středu pokusil upálit ve městě Smoljan na jihu země.

Podle bulharských médií byl Vencislav Kozarev převezen na specializovanou kliniku v Plovdivu ve vážném stavu, měl popáleniny na 85 procentech těla. Policie uvedla, že muže vedly k zoufalému činu "osobní důvody".

V celém Bulharsku se doposud pokusilo upálit sedm lidí, jeden z nich přežil. Tři ze sebevrahů měli politické požadavky, ostatní si sáhli na život ze zoufalství kvůli chudobě a žádným vyhlídkám na lepší budoucnost.

Nejznámější obětí sebeupalování se stal šestatřicetiletý Plamen Goranov, kterého místní média označila za "bulharského Jana Palacha". Ve východobulharském městě Varna se v polovině února polil hořlavinou a zapálil. K dalším sebevraždám došlo ve městech Veliko Trnovo, Radnevo, Plovdiv a v hlavním městě Sofii.

Bulharsko se letos ocitlo ve vážné politické a morální krizi. Impulzem k masovým protestům byly na počátku vysoké ceny za odběr elektrické energie a jejich terčem se stala i bulharská pobočka české energetické firmy ČEZ.

 Demonstrace, jichž se účastnily desetitisíce lidí, ale postupně přerostly v projev nespokojenosti s vysokými životními náklady a se všudypřítomnou korupcí.

Vláda premiéra Bojka Borisova pod tlakem demonstrací padla, a protože se žádný z politiků neodhodlal k sestavení nového kabinetu, vypsal prezident Rosen Plevneliev na 12. května předčasné volby.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Dálnice D3 u Českých Budějovic je po nehodě kamionu ve směru z Prahy zavřená

Dálnice D3 je na 122. kilometru mezi Borkem a Ševětínem na Českobudějovicku ve směru z Prahy neprůjezdná. Havaroval tam kamion. Při nehodě se nikdo nezranil. Dálnice bude zavřená asi do 12:00. Směr na Prahu je průjezdný bez omezení, provoz je minimální. Informovali o tom mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů a krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Policie odklání dopravu na výjezdu 118 Ševětín. "Nákladní auto narazilo do svodidel," uvedl Matzner. Nyní se auto odtahuje a dálnice se uklízí. Když se odtahová služba snažila kamion vyprostit, prorazila se nádrž nákladního auta. Na vozovku pak unikly pohonné hmoty, na místě tak zasahují i hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy