Bulharské strany se nedohodly, budou předčasné volby

ČTK ČTK
5. 3. 2013 18:10
Po dvou týdnech od pádu Borisovovy vlády je jasné, že v květnu půjdou Bulhaři k volbám
Expremiér Bojko Borisov.
Expremiér Bojko Borisov. | Foto: Reuters

Sofia - Bulharsko čekají předčasné parlamentní volby, žádná ze tří nejsilnějších parlamentních stran totiž nechce sestavit vládu. 

Prezident Rosen Plevneliev, který termín hlasování stanovil již před týdnem na 12. května, pověřil vytvořením kabinetu Hnutí za práva a svobody (DPS), které hájí zájmy turecké menšiny.

Toto hnutí ale mandát - stejně jako již dříve středopravicová strana expremiéra Bojka Borisova a socialistická opozice - obratem vrátilo. Informovala o tom agentura Focus.

"Poté, co třetí strana vrátila mandát k vytvoření nového kabinetu, který by vládl do parlamentních voleb, nepřipouští ústava Bulharské republiky jinou možnost než rozpustit Lidové shromáždění (parlament)," oznámil Plevneliev.

Nejbližší termín pro rozpuštění parlamentu a jmenování přechodné úřednické vlády připadá podle Focusu na 13. března.

Prezident také prohlásil, že spolu s prozatímní vládou budou zřízeny "veřejné výbory". Ty podle něj budou mechanismem, díky němuž se budou moci občané podílet na vládě v zemi.

Rozhodnutí DPS není žádným překvapením, DPS již předem oznámila, že vládu sestavovat nehodlá a že stejně jako Borisov a šéf socialistické opozice Sergej Stanišev požaduje předčasné volby.

Prezident nicméně podle ústavy musel dát nejsilnějším stranám příležitost pokusit se sestavit vládu, která by zemi k řádným volbám plánovaným na červenec dovedla.

Média původně spekulovala, že hlasovat by se mohlo již v dubnu. Podle prezidenta se ale musí centrální volební komise důkladně připravit, hlava státu také nechtěla, aby volby připadly na Velikonoce.

Podívejte se na fotografie z bulharských demonstrací:

Borisovova vláda před dvěma týdny rezignovala po sérii masových demonstrací proti cenám energií. Protesty i přes Borisovův odchod pokračují a jsou namířeny nejen proti odstoupivší vládě, ale také proti politickým poměrům v zemi obecně, vysoké nezaměstnanosti, vysoké míře korupce, organizovanému zločinu a všudypřítomnému klientelismu.

Kritizován byl i prezident Rosen Plevneliev.

Demonstrace v Bulharsku pokračovaly i v úterý, v Sofii se sešlo několik tisíc železničářů, horníků a energetiků, kteří se v souvislosti s připravovaným zlevněním elektřiny obávají o práci. Úřady i ministerstvo energetiky nicméně vyloučily, že by plánovaly uzavřít některé doly nebo tepelné elektrárny.

 

Právě se děje

Další zprávy