Buldozer Trump narazil, v důležitých primárkách prohrál s Cruzem o 13 %. Sanders porazil Clintonovou

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 6. 4. 2016 8:31
Primárky ve Wisconsinu přinesly porážku favoritů v Republikánské i Demokratické straně. Donald Trump prohrál s texaským senátorem Tedem Cruzem a dál si tak zkomplikoval cestu za většinou pro nominační sjezd. U demokratů zvítězil Bernie Sanders přesvědčivým rozdílem třinácti procent hlasů nad Hillary Clintonovou. Ta si však nadále udrží solidní náskok v počtu delegátů a zůstává dál favoritkou na získání demokratické prezidentské nominace.
Ted Cruz slaví vítězství v primárkách ve Wisconsinu se svou ženou Heidi
Ted Cruz slaví vítězství v primárkách ve Wisconsinu se svou ženou Heidi | Foto: Reuters

Wisconsin - Souboje o republikánskou a demokratickou nominaci na prezidenta Spojených států se znovu zamotaly. Postaraly se o to primárky ve Wisconsinu, které přesvědčivě vyhráli republikán Ted Cruz a demokrat Bernie Sanders. Oba tak zkomplikovali život dosavadním favoritům: Donaldu Trumpovi a Hillary Clintonové.

Cruz dosáhl při účasti tří kandidátů téměř na polovinu hlasů. Po sečtení téměř všech hlasů má 48 procent hlasů. Donald Trump, který ještě nedávno vedl v průzkumech veřejného mínění ve Wisconsinu, získal jen 35 procent. Třetí John Kasich si připsal 14 procent.

Na demokratické straně jasně zvítězil vermontský senátor Bernie Sanders, jemuž dalo hlas 56 procent voličů. Pro Hillary Clintonovou hlasovalo 43 procent voličů.

Výsledky znamenají menší komplikaci pro bývalou první dámu a ministryni zahraničí. Hillary Clintonová si po Wisconsinu udrží dostatečný náskok v počtu delegátů pro nominační sjezd. Sanders stáhne její náskok v počtu necelých tří set delegátů zhruba o patnáct.

Prohra ve Wisconsinu znamená ale velkou komplikaci pro Donalda Trumpa, který tam zatím získal jen tři delegáty, zatímco Cruz třiatřicet. Zvyšuje totiž pravděpodobnost, že se mu nepodaří získat většinu delegátů pro nominační sjezd, a o republikánském kandidátovi se tak bude rozhodovat až přímo na něm. S ohledem na to, že velká část delegátů nebude Trumpovi nakloněna, nepojede realitní magnát při takovém scénáři na sjezd jako favorit.

 

Právě se děje

před 9 minutami

V Barmě při teroristických útocích zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí junty

V Barmě při několika teroristických útocích opozice v poslední době zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí barmské vojenské junty Zo Min Tchun. Armáda se chopila moci 1. února a bývalou vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij vězní. Po celé zemi se již několik měsíců proti juntě konají protesty, při kterých zemřely stovky lidí, v poslední době přibyly také sabotáže, uvádí agentura Reuters.

"Teroristé dávají bomby na veřejná místa a lidé jsou zranění," prohlásil mluvčí Zo Min Tchun, který během tiskové konference apeloval na veřejnost, aby juntě předala informace o útočnících. Ve městě Mindat v Čjinském státě, kde ve středu a ve čtvrtek asi 150 lidí vyzbrojených po domácku vyrobenými zbraněmi zaútočilo na policejní stanici a banku, junta vyhlásila stanné právo. Vláda označila vzbouřence za "ozbrojené teroristy".

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Vzedmutá Vltava zastavila provoz všech pražských přívozů

V Praze je do odvolání přerušen provoz všech sedmi vltavských přívozů. Důvodem je zvýšená hladina řeky po předchozích deštích. V pražské Chuchli dnes ráno Vltava dosahovala prvního, tedy nejnižšího stupně povodňové aktivity. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a společnosti Ropid, která organizuje dopravu v hlavním městě a středních Čechách. V pátek vydané varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek v jižních Čechách a částech Plzeňského a Středočeského kraje platí do dnešního poledne.

Kvůli vysoké vodě byl provoz pražských přívozů omezen už v pátek. Nejezdily tři z nich. Kvůli varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek nechal pražský magistrát na Kampě preventivně uzavřít protipovodňová vrata na Čertovce a v pátek večer také vltavské náplavky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy