Abuja - Muhammadu Buhari v pátek složil slavnostní přísahu, a stal se tak novým nigerijským prezidentem.
V úřadu nahradil Goodlucka Jonathana, kterého porazil v březnových volbách, uvedly světové agentury. Buhariho nyní čeká především boj proti islamistickým radikálům ze skupiny Boko Haram i proti všudypřítomné korupci.
Na ceremonii přišly tisíce lidí
"Do Nigérie přišla změna," ohlásil moderátor po slavnostním aktu složení přísahy na ústavu země. Ceremonie na Orlím náměstí v centru metropole Abuje se zúčastnily nejen tisíce nadšených podporovatelů nové hlavy státu, ale i desítky afrických a světových politiků, včetně jihoafrického prezidenta Jacoba Zumy, zimbabwského prezidenta Roberta Mugabeho, keňského viceprezidenta Williama Rutoa či amerického ministra zahraničí Johna Kerryho.
Dvaasedmdesátiletému Buharimu se jako vůbec prvnímu Nigerijci v dějinách podařilo porazit v demokratických volbách úřadujícího prezidenta, a jeho Všepokrokový kongres (APC) tak poprvé od přechodu země k demokracii v roce 1999 zvítězil nad dosud vládnoucí Lidovou demokratickou stranu (PDP). V osobě Buhariho se do čela země dostává po pětileté vládě křesťana z jihu Jonathana muslimský politik ze severní části Nigérie.
Bývalý generál Muhammadu Buhari stál v čele země již v letech 1983 až 1985. K moci se tehdy dostal pomocí vojenského puče. Na prezidenta pak neúspěšně kandidoval ve třech svobodných volbách po roce 1999 a nyní se sám považuje za "obrozeného demokrata". Dnešní ceremonie se zúčastnil mimo jiné i exprezident Shehu Shagari, kterého Buhari v 80. letech během svého puče svrhnul.
Za svou prioritu ve volební kampani Buhari prohlásil obnovení bezpečnosti v zemi. Radikály z Boko Haram, kteří mají na svědomí už více než 15.000 obětí, chce zničit do několika měsíců. Zatočit chce také s korupcí, která ochromuje fungování největší africké ekonomiky. Podle nepotvrzených zpráv nigerijských médií už někteří politici do státní kasy vrátili miliony dolarů ve snaze vyhnout se vyšetřování.
Nigérie má více než 178 milionů obyvatel. Přes velké zásoby ropy žije většina z nich pod hranicí chudoby.