"Buďte opatrní, jinak budete osobně čelit vážným následkům," prohlásil Podoljak směrem k Rusům. Reagoval tak na nebezpečnou rétoriku ruského prezidenta Vladimira Putina.
"Myslím, že letošní Nobelova cena za mír jasně potvrzuje, v jakém světě žijeme. A jasně symbolizuje neformální varování Ruské federaci, která jako vždy aktivně využívá jaderné vydírání k dosažení svých mezinárodněpolitických cílů," dodal poradce ukrajinského prezidenta.
Putin po zahájení plnohodnotné invaze na Ukrajinu opakovaně varuje Západ před možnými jadernými následky. V září prohlásil, že Rusko může použít jaderné zbraně tehdy, pokud bude zasaženo konvenčními střelami. Moskva bude také považovat jakýkoli útok na Rusko podporovaný jadernou mocností za společný útok.
"Podle mého názoru Nobelův výbor poukazuje na hlavní problém dneška, jeden z hlavních problémů, který je spojen s Ruskou federací. Žádné jaderné vydírání, ani sebemenší myšlenka, že by bylo možné použít jaderné zbraně, by neměla padnout," uvedl k situaci Podoljak.
"Plánujeme dále rozvíjet jadernou triádu jako záruku strategického odstrašení a zachování rovnováhy sil ve světě," tvrdí Putin. Předseda norského Nobelova výboru Joergen Watne Frydnes, aniž by jmenoval konkrétní země, varoval, že jaderné země by neměly uvažovat o použití atomových zbraní. Na dotaz, zda byl pro výběr laureáta důležitý kontext ruské agrese na Ukrajině, kdy Moskva čím dál hlasitěji hrozí jadernými zbraněmi, označil Frydnes vývoj za "alarmující nebezpečí pro lidstvo".
"Tabu týkající se využití jaderných zbraní je pod tlakem," prohlásil minulý týden po udělení ceny. Organizace Nihon Hidankjó, která jeoceněná Nobelovou cenou míru, sdružuje lidi, kteří přežili jaderné útoky na města Hirošima a Nagasaki. Podle výboru snaží zabránit hrozbě, jež může zničit celý svět. Její šéf Tošijuki Mimaki zareagoval slovy, že dosáhnout úplné likvidace nukleárních zbraní je možné.