Villavicencio neplatil za favorita prezidentských voleb. Bývalý novinář ale bojoval proti korupci a kritizoval vládu za její neschopnost potírat ozbrojené gangy. Jeden z těch nejmocnějších v zemi - Los Lobos (Vlci) - se krátce po atentátu k činu přihlásil. Policie v souvislosti s případem zatkla skupinu šesti Kolumbijců s vazbami na obchod s kokainem. Ti na začátku října ve vězení zemřeli násilnou smrtí.
Dodnes se neví, kdo prezidentského kandidáta zabil. Už měsíc předtím ve velké části země platil výjimečný stav kvůli nebývalé vlně násilí, které stát v poslední době sužuje. Důvodem je kokain.
Žádnou jinou zemí v současné době neproudí tolik kokainu jako Ekvádorem. Před nedávnem ještě na poměry regionu stabilní a bezpečná země zaslíbená i méně dobrodružným turistům se proměnila v působiště především mexických drogových kartelů.
Může za to poloha latinskoamerické země. Ekvádor leží mezi Peru a Kolumbií, největšími producenty koky, rostliny, ze které se kokain vyrábí. Má dobrou infrastrukturu, málo střežené hranice a velké přístavy. A také policejní složky, které na příliv ozbrojených gangů, jež v posledních letech na území Ekvádoru operují, nebyly připravené.
Ekvádor se stal poslední zastávkou jihoamerického kokainu, který pak dál proudí do Spojených států a Evropy. O vliv na rostoucí byznys bojuje v zemi několik gangů. "Každý chce kontrolovat trasy a přístavy, proto se tu objevují tyto konflikty," citoval v srpnu americký list Wall Street Journal Maria Pazmiňa, bývalého ředitele ekvádorské vojenské tajné služby. Boj o moc mezi ozbrojenými gangy připomíná brutální násilí v Mexiku. I tady se objevují těla visící z mostu a roste násilí ve věznicích, kde se rekrutují členové kartelů a bojují proti sobě.
Nové trasy do Evropy
Poptávka po kokainu je teď ve světě rekordní. Největším trhem je podle letošní zprávy OSN Evropa a Severní Amerika, distribuci kokainu ovládají mexické a balkánské gangy. Do Evropy proudí kromě španělských a portugalských přístavů také přes Turecko a od pandemie nově i přes Severní moře a Hamburg, Antverpy nebo Rotterdam. Gangy využívají i západoafrické přístavy a pro cestu do Austrálie také jižní Afriku.
Turkey, with a foot in both Europe and Asia, has become an essential hub for cocaine being trafficked from Latin America to emerging cocaine markets. pic.twitter.com/sjMEN2uadd
— Xavi Ruiz (@xruiztru) April 5, 2023
Podle amerického think-tanku InSight Crime pochází většina, tedy asi tři čtvrtiny veškerého kokainu, který se přesouvá přes Ekvádor, z Kolumbie.
V roce 2021 Kolumbie vyrobila nejvíce kokainu ve své historii. Když před sedmi lety tamní vláda vyjednala mír s gerilovou skupinou FARC a její bojovníci složili zbraně, jejich místo na kolumbijském venkově převzali menší ozbrojené skupiny a mafie. Obchod s kokou a kokainem se tak po rozpadu monopolu, který držela FARC, stal konkurenceschopnější a efektivnější, jak na jaře popsal britský deník The Guardian. Zapojily se do něj i sousední venezuelské gangy a samozřejmě i sílící mexické kartely.
Seriál Nejmocnější drogové kartely
Seriál Aktuálně.cz Nejmocnější drogové kartely mapuje řádění narkomafie v Latinské Americe. Popisuje historii vzkvétajícího obchodu s drogami, současnou situaci i jeho hlavní tváře. Již publikované díly najdete níže.
- "Válka je prohraná." Nejmocnější drogoví lordi řádí i po Escobarovi
- Nejdřív zabíjejí, až pak vyslýchají. Děti narkobarona Prcka ovládly obchod s drogami
- Z Ekvádoru se stala klíčová trasa pro pašování drog. V kdysi bezpečné zemi řádí gangy
- Místo stovek polí s mákem stačí kuchyň. Jak mexické kartely bohatnou na fentanylu
Koka a indiánská tradice
Také produkce koky, tradiční andské rostliny, v posledních letech stoupá. Koka je legální v Peru i v Bolívii, kde její listy běžně prodávají indiáni v ulicích měst, žvýkají je místní obyvatelé žijící ve vysokých nadmořských výškách And a podává se ve formě čaje v místních kavárnách a jídelnách. Představuje důležitou součást života v rurálních oblastech a má i obrovský kulturní význam. S rostoucím trhem s kokainem ale romantické představy o indiánech a políčkách v Andách ustupují realitě, kterou ovlivňuje vysoká poptávka po droze.
Asi nejhlasitějším obhájcem koky byla vždy Bolívie, především její bývalý prezident Evo Morales, původem domorodý zemědělec a cocalero neboli pěstitel koky, který zemi vládl v letech 2006 až 2019. Jeho věčný argument, že tradičních bolivijských pěstitelů koků se problém, který mají Spojené státy se spotřebou kokainu, nijak netýká, už neplatí. A přiznala to sama bolivijská vláda.
Chudá jihoamerická země už není jen největším producentem listů koky na světě. Tamní vláda na začátku září oznámila, že se jí podařilo odhalit a zničit velké množství obrovských laboratoří na výrobu kokainu, a to v oblasti Chapare, historicky známé pěstováním koky.
Produkce koky láme rekordy také v Peru. Podle informací místní vlády se na výrobu kokainu využije dokonce 90 procent legálně vypěstované koky.