Z Ekvádoru se stala klíčová trasa pro pašování drog. V kdysi bezpečné zemi řádí gangy

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
16. 12. 2023 11:50
Na začátku srpna zavraždili neznámí střelci po předvolebním mítinku v ekvádorském hlavním městě Quito prezidentského kandidáta Fernanda Villavicencia. Nebývalý zločin vrhl v jihoamerické zemi světlo na problém, s nímž se Ekvádor v posledních letech potýká - rostoucí brutální násilí a vzkvétající obchod s kokainem.

Villavicencio neplatil za favorita prezidentských voleb. Bývalý novinář ale bojoval proti korupci a kritizoval vládu za její neschopnost potírat ozbrojené gangy. Jeden z těch nejmocnějších v zemi - Los Lobos (Vlci) - se krátce po atentátu k činu přihlásil. Policie v souvislosti s případem zatkla skupinu šesti Kolumbijců s vazbami na obchod s kokainem. Ti na začátku října ve vězení zemřeli násilnou smrtí. 

Dodnes se neví, kdo prezidentského kandidáta zabil. Už měsíc předtím ve velké části země platil výjimečný stav kvůli nebývalé vlně násilí, které stát v poslední době sužuje. Důvodem je kokain. 

Žádnou jinou zemí v současné době neproudí tolik kokainu jako Ekvádorem. Před nedávnem ještě na poměry regionu stabilní a bezpečná země zaslíbená i méně dobrodružným turistům se proměnila v působiště především mexických drogových kartelů.

Může za to poloha latinskoamerické země. Ekvádor leží mezi Peru a Kolumbií, největšími producenty koky, rostliny, ze které se kokain vyrábí. Má dobrou infrastrukturu, málo střežené hranice a velké přístavy. A také policejní složky, které na příliv ozbrojených gangů, jež v posledních letech na území Ekvádoru operují, nebyly připravené.

Ekvádor se stal poslední zastávkou jihoamerického kokainu, který pak dál proudí do Spojených států a Evropy. O vliv na rostoucí byznys bojuje v zemi několik gangů. "Každý chce kontrolovat trasy a přístavy, proto se tu objevují tyto konflikty," citoval v srpnu americký list Wall Street Journal Maria Pazmiňa, bývalého ředitele ekvádorské vojenské tajné služby. Boj o moc mezi ozbrojenými gangy připomíná brutální násilí v Mexiku. I tady se objevují těla visící z mostu a roste násilí ve věznicích, kde se rekrutují členové kartelů a bojují proti sobě.

Nové trasy do Evropy

Poptávka po kokainu je teď ve světě rekordní. Největším trhem je podle letošní zprávy OSN Evropa a Severní Amerika, distribuci kokainu ovládají mexické a balkánské gangy. Do Evropy proudí kromě španělských a portugalských přístavů také přes Turecko a od pandemie nově i přes Severní moře a Hamburg, Antverpy nebo Rotterdam. Gangy využívají i západoafrické přístavy a pro cestu do Austrálie také jižní Afriku.

Podle amerického think-tanku InSight Crime pochází většina, tedy asi tři čtvrtiny veškerého kokainu, který se přesouvá přes Ekvádor, z Kolumbie.

V roce 2021 Kolumbie vyrobila nejvíce kokainu ve své historii. Když před sedmi lety tamní vláda vyjednala mír s gerilovou skupinou FARC a její bojovníci složili zbraně, jejich místo na kolumbijském venkově převzali menší ozbrojené skupiny a mafie. Obchod s kokou a kokainem se tak po rozpadu monopolu, který držela FARC, stal konkurenceschopnější a efektivnější, jak na jaře popsal britský deník The Guardian. Zapojily se do něj i sousední venezuelské gangy a samozřejmě i sílící mexické kartely.

Seriál Nejmocnější drogové kartely
Autor fotografie: Shutterstock.com, Aktuálně.cz

Seriál Nejmocnější drogové kartely

Seriál Aktuálně.cz Nejmocnější drogové kartely mapuje řádění narkomafie v Latinské Americe. Popisuje historii vzkvétajícího obchodu s drogami, současnou situaci i jeho hlavní tváře. Již publikované díly najdete níže.

Koka a indiánská tradice

Také produkce koky, tradiční andské rostliny, v posledních letech stoupá. Koka je legální v Peru i v Bolívii, kde její listy běžně prodávají indiáni v ulicích měst, žvýkají je místní obyvatelé žijící ve vysokých nadmořských výškách And a podává se ve formě čaje v místních kavárnách a jídelnách. Představuje důležitou součást života v rurálních oblastech a má i obrovský kulturní význam. S rostoucím trhem s kokainem ale romantické představy o indiánech a políčkách v Andách ustupují realitě, kterou ovlivňuje vysoká poptávka po droze.

Sklizeň listů koky, ze kterých se získává droga kokain. Bolívie, rok 2006.
Sklizeň listů koky, ze kterých se získává droga kokain. Bolívie, rok 2006. | Foto: Profimedia.cz

Asi nejhlasitějším obhájcem koky byla vždy Bolívie, především její bývalý prezident Evo Morales, původem domorodý zemědělec a cocalero neboli pěstitel koky, který zemi vládl v letech 2006 až 2019. Jeho věčný argument, že tradičních bolivijských pěstitelů koků se problém, který mají Spojené státy se spotřebou kokainu, nijak netýká, už neplatí. A přiznala to sama bolivijská vláda.

Chudá jihoamerická země už není jen největším producentem listů koky na světě. Tamní vláda na začátku září oznámila, že se jí podařilo odhalit a zničit velké množství obrovských laboratoří na výrobu kokainu, a to v oblasti Chapare, historicky známé pěstováním koky.

Produkce koky láme rekordy také v Peru. Podle informací místní vlády se na výrobu kokainu využije dokonce 90 procent legálně vypěstované koky.

 

Právě se děje

Další zprávy