Kišiněv - Moldavská policie čelí nařčení, že brutálně bila ve vazbě držené antikomunistické demonstranty, kteří byli zatčeni při zásahu pořádkových sil proti nedávným demonstracím v Kišiněvě.
Na začátku března v moldavském hlavním městě demonstrovalo zhruba patnáct tisíc lidí na protest proti oznámenému vítězství komunistů v parlamentních volbách. Výsledky voleb antikomunističtí demonstranti považovali za zfalšované. Při zásahu policejních jednotek bylo několik stovek demonstrantů zatčeno.
Podle britské stanice BBC, která mluvila s propuštěnými demonstranty, příslušníci policie lidi ve vazbě surově bili. Tři z nich údajně na následky brutálního zacházení zemřeli. Informace jsou zatím nepotvrzené.
"Zabili ho"
Jednou z obětí má být i Eugen Tapu z města Soroca na severu Moldavska. Kišiněvská policie tvrdí, že 15. dubna našla Eugena oběšeného na půdě domu již ve stádiu rozkladu. Tomu však nevěří otec rodiny.
„Nevěřím, co nám policie říká. Zabili ho a musí se z toho zodpovídat," řekl otec stanici BBC a dodal, že Eugen prý na krku neměl žádné stopy po oběšení.
Moldavské úřady odmítají zodpovědnost i za smrt dvou dalších mladíků - Valerie Boboce a Iona Tabuleace.
Oba dva byli nalezeni mrtví několik dní po skončení protestů a moldavská média z jejich smrti viní policii.
Do naha
Zda mladí muži zemřeli na následky násilného zacházení ze strany strážců zákona, není možné v tuto chvíli prokázat. Zatím se nenašel žádný svědek, který by potvrdil, že všichni tři byli drženi ve vazbě, a policie to popírá.
Zranění, kterým mladíci podlehli, jsou však podle lidskoprávních organizací zcela totožná s těmi, které utrpěli zadržení demonstranti.
Ion Butmalai se 7. dubna vracel z Kišiněva, když minibus, ve kterém cestoval, zastavila policie. Všechny cestující zatkla a odvezla na kišiněvskou policejní stanici.
„Postavili nás tam ke zdi a začali do nás mlátit obušky a pěstmi a také do nás kopali," řekl Ion Butmalai BBC. „Ještě nás mlátili pistolemi do hlavy, do zad, do nohou."
Poté je podle slov Butmalaie odvedli do budovy, kde byli nuceni se svléknout, a bití začalo nanovo.
„Mlátili nás tak, že někteří z nás začali krvácet a omdlévat," zní Butmalaiova výpověď. Pod podmínkou zachování anonymity lékař, který jej po propuštění ošetřoval, stanici BBC potvrdil, že zjištěná zranění odpovídají jeho slovům.
Bez důkazů
Ministr vnitra Valentin Zubik se však nechal slyšet, že o brutálním zacházení policie neexistují žádné důkazy. Nechal prý však jednotlivé případy prošetřit moldavským státním zástupcem.
„Pokud se prokáže, že někteří příslušníci policie na zadržených demonstrantech použili nepřiměřené síly - ať už šlo o mučení či jiné prostředky - v závislosti na vážnosti přestupku budou patřičně potrestáni," řekl Zubik stanici BBC.
Šéf tamní pobočky Amnesty International (AI) Jevgenij Golosceapov však ministrovým slovům nevěří.
„Všichni lidé, kteří byli zatčeni, nám i jiným organizacím potvrdili, že je ve vazbě mlátili, a že sami byli svědky toho, jak mlátili i ostatní."
I přes propuštění asi stovky demonstrantů AI věří, že mnoho z nich se stále nachází ve vazbě.
Topolánek v Kišiněvě
Moldavsko ve středu navštívil český premiér a úřadující šéf Rady EU Mirek Topolánek. Na půdě českého velvyslanectví se sešel se zástupci opozice a poté se účastnil jednání s premiérkou Zinaidou Greceniovou a prezidentem Vladimirem Voroninem.
Obě strany jménem Evropské unie vyzval k dialogu a také navrhl zřízení mezinárodní vyšetřovací komise, ve které by byli zastoupeni členové Evropské komise a moldavské opozice.
"Nevěřím téměř ničemu, co slyším, a jen padesáti procentům toho, co vidím," citovala jeho slova, pronesená údajně v žertovném tónu, moldavská tisková agentura Unimedia. "Nejdůležitější je nyní dosáhnout celonárodní shody a vyřešit tuto složitou situaci společně," dodal o poznání vážněji.
Krátce po Topolánkově návštěvě moldavský Ústavní soud potvrdil výsledky parlamentních voleb z 5. dubna, které opozice zpochybňuje. Ve 101členném parlamentu má zasednout 60 komunistů. V červnu Moldavsko čekají prezidentské volby.