Brusel - Brusel si ve středu minutami ticha na místech rok starých teroristických útoků připomněl památku jejich 32 obětí. Nejprve se v 07:58 na minutu zastavilo a utichlo letiště Zaventem, druhá pietní připomínka se odehrála v 09:11 ve stanici metra Maalbeek. Minutu ticha ale v té chvíli drželi také lidé na ulicích, či turisté na bruselském historickém náměstí.
"Nikdo nemůže předstírat, že plně chápe utrpení, kterým jste museli projít… Na nenávist a násilí jste reagovali s důstojností, pochybám a strachu jste čelili s odvahou a úžasnou vůli po obnově," řekl obětem a pozůstalým po nich belgický král Philippe při odhalování památníku od Jeana-Henriho Comperea nedaleko bruselského Schumanova náměstí.
Před rokem se nejprve dva sebevražední atentátníci odpálili v odletové hale bruselského letiště Zaventem, kde zabili 16 lidí a stovky zranili.
Jména těchto obětí ve středu za doprovodu violoncella zazněla před asi 1500 účastníky obřadu na parkovišti před letištní budovou. Příbuzní se s mrtvými rozloučili čtením vzkazů i zpěvem písní.
Mezi přítomnými byl už ráno belgický král a královna Mathilde, premiér Charles Michel s ministry, ale především pozůstalí a zaměstnanci letiště, tedy kolegové některých z obětí.
Minutu ticha nedrželi jen účastníci vzpomínkové akce před letištěm, ale lidé v celém rozsáhlém letištním komplexu. Neodlétala ani nepřistávala letadla, pasažéři nebyli odbavováni.
"Dnes uctíváme oběti útoků z minulého roku. Jsme spolu," napsal Michel na twitteru ve francouzštině, vlámštině, němčině a angličtině.
Okolo 09:00 pak královský pár a další hosté dorazili na uzavřenou stanici metra Maalbeek symbolicky právě soupravou metra. Také zde byl položen věnec a zazněla jména obětí. V době, kdy na tomto místě loni atentátník zabil 16 lidí, drželi minutu ticha nejen lidé ve stanici, ale také v okolních ulicích a dění se zastavilo i v turistickém centru města.
Oběti útoků si připomněli také zaměstnanci evropských institucí. Evropská komise i budova Rady EU se nacházejí jen nedaleko stanice metra Maalbeek. Šéf komise Jean-Claude Juncker v prohlášení připomněl, že teroristické útoky zasáhly samotné srdce Evropy, Brusel, město kde lidé různých národností a jazyků dosud harmonicky žili pospolu.
Celkem před rokem v Bruselu zahynulo 32 osob, nejen z Belgie, ale také z USA, Nizozemska, Švédska, Číny, Maroka, Polska, Indie a dalších zemí. Více než tři stovky lidí byly zraněny. K útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát, ve městě dál platí přísná bezpečnostní opatření, v ulicích hlídkují vojáci.
Městem také v odpoledních hodinách prošlo několik stovek účastníků tichého vzpomínkového pochodu.