Trump zaútočil na EU kvůli brexitu. Brusel je k Británii moc tvrdý, vzkázal

ČTK ČTK
11. 4. 2019 10:15
Nový odklad brexitu si v noci na čtvrtek vysloužil kritiku ze zámoří, když šéf Bílého domu Donald Trump vyčetl Evropské unii, že je vůči Spojenému království příliš tvrdá. Sedmadvacet zemí EU a Británie se v Bruselu dohodly na odkladu brexitu do 31. října s tím, že pokud britský parlament schválí dohodu o vystoupení, odejde země z unie dřív.
Prezident Donald Trump a britská premiérka Theresa Mayová v Oválné pracovně Bílého domu.
Prezident Donald Trump a britská premiérka Theresa Mayová v Oválné pracovně Bílého domu. | Foto: Reuters

"Je to špatné, že se Evropská unie chová vůči Spojenému království a brexitu tak tvrdě," napsal americký prezident na Twitteru. Poznamenal, že stejně "brutálně" vystupuje EU jako obchodní partner Spojených států, což se ale podle Trumpa změní. "Někdy v životě musíte nechat lidi vydechnout, aby se vám to nevrátilo," vzkázal Trump unijním státníkům.

Prezident Trump jako odpůrce mnohostranných dohod už několikrát hovořil o výhodách vystoupení Británie z EU. Doufá, že po brexitu vyjedná s Londýnem novou, velkou obchodní dohodu. Zástupci amerického obchodu se na vyjednávání s Británií prý už připravují.

Při své loňské návštěvě Británie americký prezident prohlásil, že být na místě britské premiérky Theresy Mayové, vyjednával by s unií velmi odlišně. Mayová později řekla, že v rozhovoru s ní jí doporučil, aby pohnala unii k soudu.

Jak ale píší ve čtvrtek německá média, termín 31. října nemusí být konečný a není třeba ho brát přehnaně vážně jako definitivní datum brexitu. Větší tlak na dohodu britských politiků prý stejně vytváří termín evropských voleb na konci května.

"Ve věci brexitu se tedy jde do druhého prodloužení," konstatuje server listu Frankfurter Allgemeine Zeitung, podle něhož ale není vůbec jisté, že další odklad uklidní napjatou politickou situaci v Británii. "Protože to teď vypadá tak, že se Spojené království skutečně zúčastní voleb do Evropského parlamentu na konci května - voleb do parlamentu společenství, které už chtělo opustit. To je bezpochyby kuriózní situace, která poměry v království ještě rozpálí."

"Není to nový termín brexitu 31. října, který dostává Británii pod tlak, ale evropské volby v květnu," je přesvědčen také komentátor veřejnoprávní televize ARD, podle něhož je pro Brity, kteří jsou pro brexit, představa účasti na tomto hlasování mnohem strašidelnější než halloween 31. října. Ani jeden z termínů není ale podle komentátora třeba brát přehnaně vážně, protože se zatím zbývající členové EU ukazují odhodláni dát Britům dost času, aby bylo možné vyhnout se brexitu bez dohody.

O tom, že 31. říjen je definitivně posledním termínem, není na 100 procent přesvědčen ani web magazínu Spiegel. "Jestli ten čas bude stačit na to, aby se Britové mezi sebou konečně dohodli, není vůbec jisté," píše a poznamenává, že tak není vyloučen další mimořádný summit lídrů zemí EU krátce před tímto datem.

Jak Spiegel, tak další německá média si všímají i rozdělení zemí unie v názoru na to, jak dlouhý čas Británii poskytnout. Zatímco francouzský prezident Emmanuel Macron prosazoval termín brexitu 30. června, rakouský kancléř Sebastian Kurz se prý zasazoval dokonce o 22. květen.

"Aliance zbylých sedmadvaceti se drolí," píše k tomu server listu Die Welt. "Zvláště Paříž a Berlín nebyly schopné najít společný postoj. Na konci tak je typický bruselský kompromis."

Video: Mayová s Merkelovou vtipkovaly během jednání v Bruselu

Než evropští lídři opět odložili brexit, bylo v Bruselu veselo. Německá kancléřka ukázala britské premiérce tablet a obě se začaly smát. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 37 minutami

Ptačí chřipka se v druhém chovu firmy Moras na Pardubicky nepotvrdila

Nákaza ptačí chřipkou ve druhém chovu firmy Moras v Moravanech na Pardubicku se nepotvrdila, 120 000 kusů brojlerů se nemusí utratit, oznámil ředitel krajské veterinární správy Josef Boháč. Podnik Moras má chovy ještě ve tři kilometry vzdálených Slepoticích, kde se u krůt v pondělí nákaza ptačí chřipkou potvrdila.

Ve vedlejších halách ve Slepoticích jsou brojleři, virem nakažení nejsou. Protože jsou ale v ohnisku nákazy, veterináři přikázali jejich usmrcení. Je tam zhruba 140 000 kusů drůbeže, odhadem 400 tun. Vybíjení drůbeže tam začalo v pondělí večer a potrvá zřejmě do pátku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy