Trump zaútočil na EU kvůli brexitu. Brusel je k Británii moc tvrdý, vzkázal

ČTK ČTK
11. 4. 2019 10:15
Nový odklad brexitu si v noci na čtvrtek vysloužil kritiku ze zámoří, když šéf Bílého domu Donald Trump vyčetl Evropské unii, že je vůči Spojenému království příliš tvrdá. Sedmadvacet zemí EU a Británie se v Bruselu dohodly na odkladu brexitu do 31. října s tím, že pokud britský parlament schválí dohodu o vystoupení, odejde země z unie dřív.
Prezident Donald Trump a britská premiérka Theresa Mayová v Oválné pracovně Bílého domu.
Prezident Donald Trump a britská premiérka Theresa Mayová v Oválné pracovně Bílého domu. | Foto: Reuters

"Je to špatné, že se Evropská unie chová vůči Spojenému království a brexitu tak tvrdě," napsal americký prezident na Twitteru. Poznamenal, že stejně "brutálně" vystupuje EU jako obchodní partner Spojených států, což se ale podle Trumpa změní. "Někdy v životě musíte nechat lidi vydechnout, aby se vám to nevrátilo," vzkázal Trump unijním státníkům.

Prezident Trump jako odpůrce mnohostranných dohod už několikrát hovořil o výhodách vystoupení Británie z EU. Doufá, že po brexitu vyjedná s Londýnem novou, velkou obchodní dohodu. Zástupci amerického obchodu se na vyjednávání s Británií prý už připravují.

Při své loňské návštěvě Británie americký prezident prohlásil, že být na místě britské premiérky Theresy Mayové, vyjednával by s unií velmi odlišně. Mayová později řekla, že v rozhovoru s ní jí doporučil, aby pohnala unii k soudu.

Jak ale píší ve čtvrtek německá média, termín 31. října nemusí být konečný a není třeba ho brát přehnaně vážně jako definitivní datum brexitu. Větší tlak na dohodu britských politiků prý stejně vytváří termín evropských voleb na konci května.

"Ve věci brexitu se tedy jde do druhého prodloužení," konstatuje server listu Frankfurter Allgemeine Zeitung, podle něhož ale není vůbec jisté, že další odklad uklidní napjatou politickou situaci v Británii. "Protože to teď vypadá tak, že se Spojené království skutečně zúčastní voleb do Evropského parlamentu na konci května - voleb do parlamentu společenství, které už chtělo opustit. To je bezpochyby kuriózní situace, která poměry v království ještě rozpálí."

"Není to nový termín brexitu 31. října, který dostává Británii pod tlak, ale evropské volby v květnu," je přesvědčen také komentátor veřejnoprávní televize ARD, podle něhož je pro Brity, kteří jsou pro brexit, představa účasti na tomto hlasování mnohem strašidelnější než halloween 31. října. Ani jeden z termínů není ale podle komentátora třeba brát přehnaně vážně, protože se zatím zbývající členové EU ukazují odhodláni dát Britům dost času, aby bylo možné vyhnout se brexitu bez dohody.

O tom, že 31. říjen je definitivně posledním termínem, není na 100 procent přesvědčen ani web magazínu Spiegel. "Jestli ten čas bude stačit na to, aby se Britové mezi sebou konečně dohodli, není vůbec jisté," píše a poznamenává, že tak není vyloučen další mimořádný summit lídrů zemí EU krátce před tímto datem.

Jak Spiegel, tak další německá média si všímají i rozdělení zemí unie v názoru na to, jak dlouhý čas Británii poskytnout. Zatímco francouzský prezident Emmanuel Macron prosazoval termín brexitu 30. června, rakouský kancléř Sebastian Kurz se prý zasazoval dokonce o 22. květen.

"Aliance zbylých sedmadvaceti se drolí," píše k tomu server listu Die Welt. "Zvláště Paříž a Berlín nebyly schopné najít společný postoj. Na konci tak je typický bruselský kompromis."

Video: Mayová s Merkelovou vtipkovaly během jednání v Bruselu

Než evropští lídři opět odložili brexit, bylo v Bruselu veselo. Německá kancléřka ukázala britské premiérce tablet a obě se začaly smát. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Klause propustili z vojenské nemocnice. Cítím se dobře, řekl

Bývalého prezidenta Václava Klause propustili z Ústřední vojenské nemocnice, kde byl od úterý kvůli vysokému tlaku. Klaus byl o víkendu v nemocnici kvůli problémům s tlakem a znovu se do ní vrátil v úterý. Ve stejném zdravotnickém zařízení se léčí i současná hlava státu Miloš Zeman.

Lékaři bývalému prezidentovi předepsali léky, nyní se podle svých slov cítí dobře. Na novinářský dotaz Klaus poznamenal, že se u něj nedá očekávat dodržování klidového režimu a z nemocnice zamířil do svého institutu.

Osmdesátiletý exprezident neměl v minulosti zdravotní problémy často. V roce 2008 podstoupil operaci kyčelního kloubu, o čtyři roky později se podrobil operaci šedého zákalu. Na konci letošního února onemocněl covidem-19. Po vyšetření v nemocnici se odjel léčit domů.

Zdroj: Domácí
před 28 minutami

Slovenský žalobce navrhl 13 let vězení bývalému elitnímu prokurátorovi

Prokurátor navrhl soudu, aby potrestal nejméně třináctiletým vězením a propadnutím majetku bývalého šéfa elitní složky slovenské prokuratury Dušana Kováčika, který je obžalován z korupce, zneužití pravomocí a z dalších trestných činů. Žalobce to uvedl v pátek ve své závěrečné řeči, po které ještě vystoupí obhajoba a sám obžalovaný, který vinu od začátku odmítá. Následně by soud mohl vynést verdikt.

Kováčik je zatím nejvýše postaveným někdejším představitelem slovenské justice, který se jako obžalovaný ocitl před soudem po několika vlnách zatýkání vysokých úředníků, podnikatelů či soudců. Tato zatýkání Slovensko zažilo po loňských parlametních volbách, které skončily porážkou do té doby vládních sociálních demokratů (Směr-SD) premiéra Roberta Fica.

Kováčik podle obžaloby mimo jiné za úplatek 50 tisíc eur (1,27 milionu korun) pomohl údajnému šéfovi jednoho zločineckého gangu Ľubomírovi Kudličkovi zůstat na svobodě. Prokuratura tehdy nepodala stížnost proti rozhodnutí soudu, který Kudličku propustil z vazby na svobodu. Stíhán je také pro podezření, že z vyšetřovacího spisu vynášel informace.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Křetínský a Tkáč zvýšili podíl v britské poštovní firmě Royal Mail

Investiční fond Vesa Equity Investment podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče zvýšil podíl v britské poštovní společnosti Royal Mail na 17,03 z dosavadních 16,03 procenta. Uvedl to v oznámení určeném pro Londýnskou akciovou burzu (LSE).

Vesa do Royal Mail vstoupila loni v květnu, kdy získala 5,35 procenta akcií. Svůj podíl postupně zvyšovala a loni v srpnu se stala největším akcionářem v podniku, který v roce 1516 založil panovník Jindřich VIII. Royal Mail se zaměřuje hlavně na přepravu poštovních zásilek.

Od vstupu Vesy do Royal Mail akcie britského podniku výrazně posílily, neboť společnost využila boomu prodeje na internetu v době pandemie covidu-19. Zatímco loni na začátku května se akcie Royal Mail obchodovaly zhruba za 1,60 libry, nyní se jejich cena pohybuje kolem 4,90 libry. To znamená růst o více než 200 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy