Odporné australské krabičky fungují, kuřákům nechutná

Petr Jemelka Petr Jemelka
1. 12. 2012 7:00
Od 1. prosince jsou u protinožců k dostání už jen cigarety s fotkou umírajících
Australské kuřivo v novém kabátě.
Australské kuřivo v novém kabátě. | Foto: Reuters

Canberra - Zatím nejpřísnější protikuřácký zákon světa platí od soboty v Austrálii. A milovníkům nikotinu jejich nezdravou vášeň pořádně znechutí.

Krabičky cigaret, doutníků a sypaného tabáku totiž musí mít od 1. prosince jednotnou - tu nejodpornější možnou - podobu tak, aby od koupě tabákových výrobků, co možná nejvíce odrazovaly.

Po zákazech kouření ve veřejných prostorách a navyšování spotřební daně teď protinožci přidali další - a podle nich ještě účinnější - zbraň.

Australská protikuřácká opatření se přitom řadí k nejpřísnějším už nyní. Tasmánie dokonce už nějakou dobu zvažuje, že navždy zakáže prodávat tabákové výrobky lidem narozeným po roce 2000. Příští generace by tak byla již nuceně nekuřácká, upozornila ČTK.

Nové krabičky navrhli odborníci tak, aby zastrašovaly především mladé lidi. Obaly mají olivově zelenou barvu a tři čtvrtiny přední strany pokrývají odstrašující obrázky nejrůznějších následků kouření. Zmizela loga, charakteristické znaky i barvy jednotlivých značek.

Nahradily je snímky nádorů úst, plic, očí nebo gangrény nohou, jakožto i fotky umírajících lidí, dokonce dětí. Za prodej cigaret bez zmíněných varování hrozí v Austrálii od soboty pokuta 1,1 milionu australských dolarů (přibližně 22,3 milionu korun). 

O změně designu cigaret uvažují také Američané:

"Naší snahou je vytvořit co možná nejméně atraktivní krabičky, protože pokud se nám povede odradit mladé od kouření, dáme jim tím ten největší dárek," cituje server CBS australskou ministryni zdravotnictví Tanyu Plibersekovou.

"Po druhé světové válce kouřila polovina Australanů, do nynějška jejich počet klesl na 15 %. Naším cílem je toto číslo do roku 2018 snížit na 10 %," dodala ministryně.

První dopady nového nařízení už jsou známy. Ohavné krabičky už totiž výrobci se skřípějícími zuby dodávají do trafik dva měsíce.

A kuřáci si, krom pořizování nejrůznějších alternativních obalů, podle serveru The Telegraph hlasitě stěžují, že jim cigarety v novém kabátě nechutnají. Výrobci se dušují, že obsah krabiček je stejný. Kýžený efekt se tedy dostavil. 

Kuřáci varováním pořád nevěří

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Podle trafikantů lidé kouří stejně, ale krabičky je obtěžují. Smyslem nového zákona je však odradit mladé, začínající kuřáky.

Podobný zákon už proto zvažují Velká Británie, Nový Zéland, Čína, Francie, Indie, Jižní Afrika, Norsko a Uruguay. Naopak země vyvážející tabák a obří tabákové koncerny, které už vyčerpaly veškeré možnosti v Austrálii, včetně ústavní stížnosti, vyhrožují stížnostmi u mezinárodních institucí.

To, že mají varování na krabičkách stále smysl, prokazuje nová studie provedená v australském státě Victoria, na níž upozornil server ABC News. Z dotazování 4500 tamních kuřáků vyplynulo, že si čtvrtina z nich stále myslí, že jsou škodlivé vlivy cigaret na lidské zdraví přeceňovány.

 

Právě se děje

Další zprávy