Tabákové firmy našly novou past na děti. V mobilu

Petr Jemelka Petr Jemelka
29. 10. 2012 12:55
Kde je nejbližší trafika? Dětem to ukazují zábavné komiksové hry v mobilu
Kouření patří k životnímu stylu, našeptávají dětem mobily.
Kouření patří k životnímu stylu, našeptávají dětem mobily. | Foto: HTC

Sydney - Odborníci na nikotinovou závislost bijí na poplach. Moderní technologie totiž tabákové lobby vložily do rukou novou zbraň - aplikace chytrých telefonů.

Programy tzv. smartphonů, které nepokrytě propagují kouření, totiž nepodléhají takovým omezením, jako jiné formy propagace.

Výrobci cigaret tak našli díru v zákonech.

Podle australských adiktologů z fakulty veřejného zdraví Univerzity v Sydney už si několik desítek takových aplikací stáhly miliony lidí. Jedná se zejména o uživatele iPhonů a telefonů s operačním systémem Android.

Ve zprávě publikované v odborném magazínu Tobacco Control se píše, že se během února podařilo objevit na internetu 107 pochybných aplikací (65 v Apple Storu a 42 na Android Marketu).

"Odhalili jsme nový způsob propagace tabáku prostřednictvím nových médií globálního dosahu, s obrovskou základnou konzumentů. Přístup navíc neomezuje nízký věk ani nedostatečně přísná regulace," cituje deník Guardian ze zprávy australských odborníků.  

Protikuřácké zákony zakrněly ve 20. století

A jak "kuřácké" aplikace fungují? Lákavě vypadající prográmky zobrazují loga značek cigaret, našeptávají uživatelům, kde je nejblíže koupit, a nabízejí loga na pozadí nebo různými způsoby simulují kouření.

Dítě si například může místo indikátoru nabití baterie nechat zobrazovat hořící cigaretu.

"Tyto aplikace mohou svou propracovanou grafikou snadno zaujmout děti a mladistvé. Navíc jsou nabízeny v kategoriích "hry", "zábava", "životní styl" a "fitness". Kouření ukazují jako úžasnou věc a prostřednictvím komiksových her vedou uživatele k nejbližší prodejně dané značky. Takovéhle programy mohou zvýšit riziko, že děti začnou kouřit," shrnuje vedoucí zprávy Nasser Bin Dihm.

Nástroje k potírání reklamy na tabák fungují na finty 20. století, ne na současnost. Mobilní aplikace jsou přesně tím, co k tabáku přitáhne mladé lidi, protože ho kouření glorifikuje, domnívá se výkonná ředitelka britské organizace Boj proti tabáku a za zdravý životní styl Deborah Arnottová  

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy