Londýn – Britská premiérka Theresa Mayová pověřila ministra zahraničí Borise Johnsona a ministryni vnitra Amber Ruddovou, aby začali jednat se svými americkými protějšky o dopadech pátečního imigračního výnosu nového prezidenta USA Donalda Trumpa.
Johnson a Ruddová se mají u amerických federálních ministerstev zahraničí a vnitřní bezpečnosti zasadit o ochranu práv britských státních příslušníků, uvedla BBC.
Podle zdroje BBC již oba ministři mluvili se svými kontakty v USA o možných výjimkách pro Británii. Johnson se podle něj spojil s hlavním Trumpovým politickým poradcem Stevem Bannonem a dalším předním poradcem Jaredem Kushnerem.
Mayová, která jako první zahraniční státník jednala s Trumpem v Bílém domě po jeho nástupu do funkce, původně k Trumpovu příkazu řekla, že jde o věc USA. Pod tlakem rozčilených domácích reakcí už ale v sobotu její úřad uvedl, že s tímto přístupem nesouhlasí. "Tento nový exekutivní příkaz nyní zkoumáme, abychom zjistili, co znamená a jaké bude mít právní důsledky, zvláště pro občany Spojeného království," řekl mluvčí premiérky.
Trump v pátek na 120 dní pozastavil program Spojených států pro přijímání uprchlíků a až do odvolání pak zakázal vstup do USA migrantům ze Sýrie. Trumpův příkaz dále na 90 dnů zakazuje vstup do USA všem lidem ze zemí, s nimiž jsou spojeny obavy z terorismu. Omezení se má uvolnit až po zpřísnění prověrek a přezkoumání mechanismu přijímání migrantů.
Britský list The Daily Telegraph v této souvislosti poznamenal, že dočasný zákaz vstupu na území USA se týká desítek tisíc Britů, kteří mají zároveň občanství některého z dotčených států - tady Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu.
Ministr Johnson se na twitteru přidal ke kritikům Trumpova nařízení a označil jej za chybný. "Budeme chránit práva a svobody britských státních příslušníků," uvedl.
We will protect the rights and freedoms of UK nationals home and abroad. Divisive and wrong to stigmatise because of nationality
— Boris Johnson (@BorisJohnson) January 29, 2017