Britský veterán zmizel z domova důchodů na oslavu Dne D

ČTK ČTK
6. 6. 2014 20:48
Veterán královského námořnictva si vzal vojenské medalie a připojil se ke kolegům, které na oslavu do Francie vezl autobus, i přes zákaz vedení pečovatelského domu.
Jeden z veteránů na oslavách Dne D v Normandii.
Jeden z veteránů na oslavách Dne D v Normandii. | Foto: Reuters

Londýn - Devětaosmdesátiletý Brit Bernard Jordan utekl z domova důchodců v jižní Anglii, aby se coby veterán vylodění v Normandii mohl připojit k oslavám Dne D.

Personál pečovatelského domu ho začal pohřešovat ve čtvrtek ráno, a obrátil se proto na policii v Sussexu. Práci jí usnadnil Jordanův kolega z války, který policii zavolal a řekl, že bývalý starosta města Hove je v pořádku ve Francii.

Veterán královského námořnictva si vzal vojenské medalie a připojil se ke kolegům, které na oslavu do Francie vezl autobus. Podle prvních zpráv mu vedení pečovatelského domu zakázalo na oslavu Dne D odjet, ředitelství to ale podle stanice BBC později popřelo.

"Ve skutečnosti se pro něj personál snažil získat místo v organizovaném zájezdu s Britskou královskou legií, ale protože o to požádal na poslední chvíli, už to nešlo," vysvětlil ředitel zdravotní služby spravující pečovatelský dům Peter Curtis. "Pan Jordan je plně soběstačný, může chodit, kam chce, což také většinou dělá. Nikdo mu na oslavy jet nezakázal," řekl.

Personál muže nahlásil jako pohřešovaného policii, protože se Jordan nevrátil z pravidelné procházky do města a neřekl nikomu, ani kam jde. Oblékl se do pláště do deště a pod něj si vzal sako s připíchnutými medailemi.

Jordan žil v Hove po celý život a jeho starostou byl v 90. letech. V pečovatelském domě žije od ledna. Po návratu z války se prý oženil se svou milovanou Irenou.

Na oslavu přijelo několik set veteránů. Většina jich jsou devadesátníci, s účastí na dalším kulatém výročí vylodění už nepočítají.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy