GRAFIKA: Průvodce dnem D. Jak se zrodil zlom války

GRAFIKA: Průvodce dnem D. Jak se zrodil zlom války
Foto: Jiří Kropáček, Štěpán Plaček
Jiří Kropáček Štěpán Plaček Jiří Kropáček, Štěpán Plaček
Aktualizováno 31. 12. 2014 15:12
Invazí v Normandii prolomili Spojenci před 70 lety Hitlerův obranný val a rychle postupovali Francií, což přiblížilo porážku nacistického Německa.

Od večera 5. června 1944 probíhal na území Normandie výsadek amerických a britských parašutistů. Zde se snažili zajistit strategická místa jako mosty, vesnice a křižovatky a zabezpečit východy z pláží, kam byla směřovaná invaze. Těžká technika byla dopravována pomocí kluzáků.

V půl sedmé ráno se pak začaly vyloďovat americké jednotky na plážích Utah a Omaha, které o hodinu později následovali Britové a Kanaďané na úsecích Gold, Juno a Sword. Nejtěžší boje se odehrály na Omaze, kde Američané útočili proti nejsilnější německé obraně.

Během dne D Spojenci ztratili asi 12 tisíc mužů. Mrtvých bylo 4,5 tisíce.  

I když spojenci neobsadili 6. června všechna cílová místa podle plánu, podařilo se vytvořit izolovaná předmostí, která se za šest dní spojila do jednoho.

Nejdéle se bojovalo o město Caen, kde se soustředily německé silné tankové formace. Opotřebovávací boj zde trval až do srpna.

Připomeňte si znovu tuto fotoreportáž v rámci ohlédnutí Aktuálně.cz za uplynulým rokem.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Pospíšil dál povede pražskou TOP 09, chce ji připravit na komunální volby

Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil obhájil vedení pražské organizace TOP 09. Získal podporu víc než tří čtvrtin z 97 hlasujících. Pospíšil řekl, že si váží silné podpory, která znamená, že TOP 09 je v hlavním městě jednotná, což v minulosti nebylo.

Za prioritu pro další mandát považuje Pospíšil přípravu na komunální volby v příštím roce. "Začne hned po volbách sněmovních," řekl. Bude podle něj třeba připravit program, ale i případná jednání o koalici.

V čele pražské organizace TOP 09 stojí Pospíšil dva roky. "Podařilo se nám uspět v senátních volbách a dle mého i zlepšit spolupráci magistrátu s městskými částmi, kde má TOP 09 silné zastoupení. Cíle, se kterými jsem před dvěma lety kandidoval, byly, myslím, naplněny," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy