GRAFIKA: Průvodce dnem D. Jak se zrodil zlom války

GRAFIKA: Průvodce dnem D. Jak se zrodil zlom války
Foto: Jiří Kropáček, Štěpán Plaček
Jiří Kropáček Štěpán Plaček Jiří Kropáček, Štěpán Plaček
Aktualizováno 31. 12. 2014 15:12
Invazí v Normandii prolomili Spojenci před 70 lety Hitlerův obranný val a rychle postupovali Francií, což přiblížilo porážku nacistického Německa.

Od večera 5. června 1944 probíhal na území Normandie výsadek amerických a britských parašutistů. Zde se snažili zajistit strategická místa jako mosty, vesnice a křižovatky a zabezpečit východy z pláží, kam byla směřovaná invaze. Těžká technika byla dopravována pomocí kluzáků.

V půl sedmé ráno se pak začaly vyloďovat americké jednotky na plážích Utah a Omaha, které o hodinu později následovali Britové a Kanaďané na úsecích Gold, Juno a Sword. Nejtěžší boje se odehrály na Omaze, kde Američané útočili proti nejsilnější německé obraně.

Během dne D Spojenci ztratili asi 12 tisíc mužů. Mrtvých bylo 4,5 tisíce.  

I když spojenci neobsadili 6. června všechna cílová místa podle plánu, podařilo se vytvořit izolovaná předmostí, která se za šest dní spojila do jednoho.

Nejdéle se bojovalo o město Caen, kde se soustředily německé silné tankové formace. Opotřebovávací boj zde trval až do srpna.

Připomeňte si znovu tuto fotoreportáž v rámci ohlédnutí Aktuálně.cz za uplynulým rokem.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Chci, aby bylo Česko lídrem v inovacích, řekl Babiš v New Yorku

Česká republika chce být zemí budoucnosti a stát se tím, kdo v inovacích udává tón. V New Yorku to na fóru Concordia Summit, které se koná jako doprovodná akce k Valnému shromáždění OSN, prohlásil český premiér Andrej Babiš. "Jako jedna z nejvíce industrializovaných zemí v Evropě se musíme soustředit na inovace, abychom zajistili naši konkurenceschopnost," řekl Babiš. Zmínil, že národní strategie je založena na devíti tematických pilířích od podpory prostředí, které umožní vznik nových podniků, přes podporu vzdělání a výzkumu po digitalizaci a technologický rozvoj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy