FOTO Invaze do Normandie. Tenkrát a teď

FOTO Invaze do Normandie. Tenkrát a teď
Ženy přecházejí ulici na náměstí ve městě Caen, které bylo po druhé světové válce kompletně přestavěno.
Pohled ze stejného místa na snímku z července roku 1944. Britské jednotky hlídkují na zničeném náměstí v Caen. Podle původního plánu mělo být město dobyto v prvních dnech po dni D. Spojenci zde narazili na tuhý odpor Němců a o Caen se vedla dlouhá dvouměsíční "opotřebovávací" válka.
Žena na snímku z loňského srpna jde po ulici normandského městečka Aunay sur Odon. Kostel byl po válce přestavěn v rámci Marshallova plánu, stejně jako valná část celé obce. Obec náležela v době invaze do britského sektoru a byla kompletně zničena při náletech, které začaly 12. června 1944.
Takto vypadalo stejné místo po náletech. Na nedatovaném snímku je vidět buldozer, který odklízí sutiny nedaleko chrámu ve zničené francouzské obci Aunay sur Odon.
Foto: Reuters
Reuters Reuters
4. 6. 2014 12:30
Před 70 lety se Spojenci vylodili v Normandii. Dnes by místa, kde se od 6. června 1944 vedly tvrdé boje, poznal málokdo. Podívejte se na unikátní srovnávací fotky.

Normandie (Francie) - Fotograf agentury Reuters Chris Helgren sestavil sérii archivních snímků pořízených v průběhu roku 1944 během spojenecké invaze.

Poté se vydal do stejných míst, aby je vyfotografoval a porovnal, jak vypadají dnes.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Na Floridě se zhroutila vícepodlažní budova, na místě jsou záchranáři

Na jižní Floridě se částečně zhroutila několikapodlažní budova. Zda v ní byli lidé a zda si incident vyžádal oběti, není v tuto chvíli podle televizní stanice CNN jasné. Na místě zasahují hasiči.

O zhroucení budovy v okrese Miami-Dade informovaly hasiči na twitteru. V tiskovém prohlášení pak uvedli, že na místě zasahuje přes 80 záchranných jednotek. Objekt se nacházel v městečku Surfside nedaleko Miami Beach. Podle lokální televize byla budova postavena v roce 1981.

Policie na twitteru zveřejnila snímek z místa. Na internetu se objevilo i video trosek budovy; jeho autor poznamenal, že byl ubytovaný v sousedním hotelu. "Jedna z těch obřích budov je pryč. Tady, hned vedle nás," uvedl s tím, že je to "šílené".

CNN se snaží získat komentář od místních hasičů a kanceláře starosty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy