FOTO Invaze do Normandie. Tenkrát a teď

FOTO Invaze do Normandie. Tenkrát a teď
Ženy přecházejí ulici na náměstí ve městě Caen, které bylo po druhé světové válce kompletně přestavěno.
Pohled ze stejného místa na snímku z července roku 1944. Britské jednotky hlídkují na zničeném náměstí v Caen. Podle původního plánu mělo být město dobyto v prvních dnech po dni D. Spojenci zde narazili na tuhý odpor Němců a o Caen se vedla dlouhá dvouměsíční "opotřebovávací" válka.
Žena na snímku z loňského srpna jde po ulici normandského městečka Aunay sur Odon. Kostel byl po válce přestavěn v rámci Marshallova plánu, stejně jako valná část celé obce. Obec náležela v době invaze do britského sektoru a byla kompletně zničena při náletech, které začaly 12. června 1944.
Takto vypadalo stejné místo po náletech. Na nedatovaném snímku je vidět buldozer, který odklízí sutiny nedaleko chrámu ve zničené francouzské obci Aunay sur Odon.
Foto: Reuters
Reuters Reuters
4. 6. 2014 12:30
Před 70 lety se Spojenci vylodili v Normandii. Dnes by místa, kde se od 6. června 1944 vedly tvrdé boje, poznal málokdo. Podívejte se na unikátní srovnávací fotky.

Normandie (Francie) - Fotograf agentury Reuters Chris Helgren sestavil sérii archivních snímků pořízených v průběhu roku 1944 během spojenecké invaze.

Poté se vydal do stejných míst, aby je vyfotografoval a porovnal, jak vypadají dnes.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy