FOTO Invaze do Normandie. Tenkrát a teď

FOTO Invaze do Normandie. Tenkrát a teď
Ženy přecházejí ulici na náměstí ve městě Caen, které bylo po druhé světové válce kompletně přestavěno.
Pohled ze stejného místa na snímku z července roku 1944. Britské jednotky hlídkují na zničeném náměstí v Caen. Podle původního plánu mělo být město dobyto v prvních dnech po dni D. Spojenci zde narazili na tuhý odpor Němců a o Caen se vedla dlouhá dvouměsíční "opotřebovávací" válka.
Žena na snímku z loňského srpna jde po ulici normandského městečka Aunay sur Odon. Kostel byl po válce přestavěn v rámci Marshallova plánu, stejně jako valná část celé obce. Obec náležela v době invaze do britského sektoru a byla kompletně zničena při náletech, které začaly 12. června 1944.
Takto vypadalo stejné místo po náletech. Na nedatovaném snímku je vidět buldozer, který odklízí sutiny nedaleko chrámu ve zničené francouzské obci Aunay sur Odon.
Foto: Reuters
Reuters Reuters
4. 6. 2014 12:30
Před 70 lety se Spojenci vylodili v Normandii. Dnes by místa, kde se od 6. června 1944 vedly tvrdé boje, poznal málokdo. Podívejte se na unikátní srovnávací fotky.

Normandie (Francie) - Fotograf agentury Reuters Chris Helgren sestavil sérii archivních snímků pořízených v průběhu roku 1944 během spojenecké invaze.

Poté se vydal do stejných míst, aby je vyfotografoval a porovnal, jak vypadají dnes.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Situace ve Francii se zlepšila, pacienty s koronavirem do Česka nepošlou

Francie lépe zvládá situaci s léčbou komplikovaných případů infikovaných koronavirem, pacienty na plicní ventilaci proto do Česka nepošle. Po telefonátu s francouzským premiérem Édouardem Philippem to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Premiér Philippe českému protějšku nicméně poděkoval za to, že Česko vyslyšelo víkendovou žádost Francie. Na přílet letadla s šesti pacienty se dnes chystala Fakultní nemocnice Brno.

"Moc děkoval, ale řekl, že zatím se u nich situace zlepšila, takže naši nabídku zatím nevyužijí. Že zatím moc děkují za solidaritu, ale zatím to vyřešili jinak," řekl Babiš.

Pacienti v těžkém stavu na plicní ventilaci měli přiletět dnes odpoledne na letiště v Brně-Tuřanech. Babiš o víkendu uvedl, že o pomoc požádala Francie a česká vláda jí vyhověla. Už v minulých týdnech poskytli část svých kapacit nemocným Francouzům Němci.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Hamáček: O letošních Velikonocích nebude žádné koledování ani sousedské přípitky

Tradiční velikonoční koledování nebo připíjení si se sousedy nebude letos možné, řekl v pondělí novinářům ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Současná vládní nařízení kvůli novému koronaviru to nedovolují. Omezení pohybu platí od 12. března. K rozvolňování opatření musí podle něj Česká republika přistupovat opatrně.

"Podle současných opatření to možné není," odpověděl Hamáček na dotaz, zda mohou příští pondělí koledníci vyrazit po vesnici nebo zda si kolegové a sousedé mohou tradičně připít slivovicí. Ministr také zopakoval, že má opatrný postoj k rozvolňování vládních opatření. Již dříve uvedl, že by je vláda neměla výrazně měnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy