Hollande bude večeřet dvakrát. Prvně s Obamou, pak s Putinem

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
5. 6. 2014 6:00
Prezident USA se nechce setkat s prezidentem Ruska. Boje na Ukrajině mezi vítěze 2. světové války vrazily klín. Vidět to bude i na oslavách dne D.
Foto: Aktuálně.cz

Normandie (Francie)Francouzi je chystají několik let. V podstatě celé jedno desetiletí - od 6. června 2004, kdy se slavilo 60. výročí vylodění spojenců v Normandii.

Páteční oslavy budou ještě pompéznější. 70 let ode dne D se mají na plážích francouzského atlantického pobřeží sejít hlavy dvou desítek států světa, aby si invazi do Francie společně připomněly.

Tak úplně "společně" to ale nebude. Boje na Ukrajině, které mnozí považují za nejvážnější krizi ve světě od pádu Železné opony, totiž mezi vítěze 2. světové války vrazily klín.

Společně, ale zvlášť

Do Normandie cestují jak ruský prezident Vladimir Putin, tak jeho americký protějšek Barack Obama. Na poslední chvíli Francouzi poslali pozvánku též Petru Porošenkovi, nově zvolenému prezidentu Ukrajiny.

Právě kvůli Ukrajině se Putin v Chateau de Benouville separé sejde s kancléřkou Angelou Merkelovou. Šéfka německé vlády na něj chce apelovat, aby pomohl uklidnit situaci na krizí zmítaném východě země.

Podle agentury Reuters bude ruský prezident ve Francii mluvit i s britským premiérem Davidem Cameronem. Schůzka s Barackem Obamou ale na programu - kvůli Američanům, jak tvrdí Kreml - není. 

"Je pravda, že historie spojuje," napsal o vztahu mezi ruským a americkým prezidentem zpravodajský server Spiegel Online. "Tyhle dva ale momentálně nespojuje vůbec nic. Od konfliktu na Ukrajině vládne mezi oběma pány doba ledová."

Ke společnému jednání o Ukrajině se ve čtvrtek v Paříži sejdou "jen" ministři zahraničí USA a Ruska John Kerry a Sergej Lavrov.

Dvojitá večeře

Fakt, že Obama nechce potkat Putina, způsobil největší vrásky Elysejskému paláci. Hostitel oslav François Hollande totiž musel vyřešit nelehký rébus: s kým z obou pánů v Paříži v předvečer dne D povečeří.

Podle francouzských médií se nakonec rozhodl večeřet ve čtvrtek dvakrát. Nejprve v 19 hodin v jedné z pařížských restaurací s Američanem Obamou, o dvě hodiny později pak v prezidentském paláci s Rusem Putinem.

Hollande tak bude první západní hlavou státu, která se s Putinem osobně setká od ruské anexe Krymu.

Pátečních oslav dne D se pak pochopitelně účastní jak prezident USA, tak Ruska, stejně jako oběda státníků za zavřenými dveřmi v už zmiňovaném Chateau de Benouville, francouzském architektonickém skvostu z 18. století.

Oslavy v národních barvách

Kromě společné mezinárodní slavnosti na pláži v Ouistrehamu, kde se vylodil malý kontingent francouzských vojáků, se v pátek na pobřeží Normandie uskuteční i několik speciálních národních oslav.

V Colleville-sur-Mer bude americká s Obamou a Hollandem, v Bayeux britská s královnou Alžbětou II., v Sainte-Marie-du-Mont dánská, v Arromanches nizozemská a v Urville-Langannerie polská.

Vladimir Putin, jehož země přišla během 2. světové války o 20 milionů lidí, přijede na nejvýchodnější pláž Sword, na kterou 6. června 1944 v 7:25 ráno zaútočila britská 3. divize.

Barack Obama promluví nad pláží Omaha, kde během dne D zemřelo 2500 amerických vojáků.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy