Foto: Normandie se vrátila v čase, slaví 70 let od invaze

Foto: Reuters
Reuters Petr Jemelka Reuters, Petr Jemelka
Aktualizováno 6. 6. 2014 17:22
Pozornost celého světa se upřela k francouzskému pobřeží, kde se v červnu 1944 odehrála zlomová bitva druhé světové války.

Caen - Francouzské pobřeží se v pátek vrátilo v čase, a to rovnou o 70 let.

Díky rekonstrukci vojáků i nadšenců znovu prožilo nejdůležitější bitvu moderní historie.

Na klíčové bojiště boje s nacistickým Německem se sjeli politické špičky planety. Nechyběl americký prezident Barack Obama, jeho ruský protějšek Vladimir Putin ani britská královna Alžběta II.

Vzpomínková akce na vylodění Spojenců v Normandii se totiž neodehrála jen ve znamení proslovů státníků a kladení věnců.

Podívejte se.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy