Foto: Normandie se vrátila v čase, slaví 70 let od invaze

Foto: Normandie se vrátila v čase, slaví 70 let od invaze
Svět vzdává hold 156 000 spojeneckých vojáků, kteří se před 70 lety vylodili v Normandii a osvobodili Evropu od nacistické zvůle.
Pokud si někdo zaslouží vyznamenání, ...
... jsou to tito muži.
V den D nasadili život v boji za svobodný svět. A zvítězili.
Foto: Reuters
Reuters Petr Jemelka Reuters, Petr Jemelka
Aktualizováno 6. 6. 2014 17:22
Pozornost celého světa se upřela k francouzskému pobřeží, kde se v červnu 1944 odehrála zlomová bitva druhé světové války.

Caen - Francouzské pobřeží se v pátek vrátilo v čase, a to rovnou o 70 let.

Díky rekonstrukci vojáků i nadšenců znovu prožilo nejdůležitější bitvu moderní historie.

Na klíčové bojiště boje s nacistickým Německem se sjeli politické špičky planety. Nechyběl americký prezident Barack Obama, jeho ruský protějšek Vladimir Putin ani britská královna Alžběta II.

Vzpomínková akce na vylodění Spojenců v Normandii se totiž neodehrála jen ve znamení proslovů státníků a kladení věnců.

Podívejte se.

 

Právě se děje

před 10 minutami

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

USA zablokovaly přístup k desítkám zpravodajských serverů kvůli dezinformacím z Íránu

Americké ministerstvo spravedlnosti se zmocnilo zhruba 30 webových stránek, z nichž řada byla spojena s dezinformačními aktivitami Íránu. Podle agentury Reuters to uvedl nejmenovaný americký vládní činitel. Íránská státní agentura IRNA předtím oznámila, že Spojené státy zablokovaly přístup na několik zpravodajských serverů napojených na íránský stát, napsala agentura AFP.

Na stránkách se místo tradičního obsahu objevila zpráva, že se serveru zmocnily americké úřady, doplněná pečetí Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva obchodu. Mezi zasažené servery patří například Al-Alam, který poskytuje informace v arabštině, anglická mutace webu íránské státní televize PressTV, či server Al-Masíra, který patří jemenským povstalcům z řad Húsíů podporovaným Íránem. Výpadek postihl i několik dalších webů.

Podle agentury AP, která se rovněž odvolává na zdroj z americké vlády, je krok USA součástí rozsáhlejšího zákroku proti íránským médiím v době vyhrocených vztahů s Teheránem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy