Organizátoři prodemokratických protestů v Hongkongu půjdou do vězení, rozhodl Peking

ČTK ČTK
17. 8. 2017 11:56
Několik měsíců ve vězení si odsedí tři mladí vůdci demonstrací v Hongkongu z roku 2014. Joshua Wong, který byl hlavní osobností protestů, si ve věznici odpyká šest měsíců, někdejší studentský vůdce demonstrací Alex Chow sedm měsíců a Nathan Law, jenž se loni stal nejmladším demokraticky zvoleným poslancem v Hongkongu, stráví v cele osm měsíců. Rozsudek Pekingu kritizovaly organizace pro lidská práva. Lidé odsouzení na více než tři měsíce nesmějí dalších pět let kandidovat v místních volbách v Hongkongu.
Mladí organizátoři prodemokratických demonstrací v Hongkongu  z roku 2014 byli odsouzeni k několikaměsíčnímu odnětí svobody.
Mladí organizátoři prodemokratických demonstrací v Hongkongu z roku 2014 byli odsouzeni k několikaměsíčnímu odnětí svobody. | Foto: Reuters

Hongkong - Hongkongský odvolací soud ve čtvrtek udělil několikaměsíční tresty vězení za nezákonné shromažďování třem vůdcům prodemokratických demonstrací z roku 2014.

Joshua Wong, který byl hlavní osobností protestů, si ve věznici odpyká šest měsíců, někdejší studentský vůdce demonstrací Alex Chow sedm měsíců a Nathan Law, jenž se loni stal nejmladším demokraticky zvoleným poslancem v Hongkongu, stráví v cele osm měsíců.

Odvolací soud zvrátil rozhodnutí soudu nižší instance, u kterého mladí vůdci demonstrací - jimž je nyní mezi 20 a 26 roky - loni vyvázli bez vězeňských trestů.

Proti rozhodnutí nižšího soudu, který trojici odsoudil k veřejně prospěšným pracím, se odvolala hongkongská vláda.

Vládní odvolání kritizovaly organizace pro lidská práva, které krok hongkongské vlády označily za politické rozhodnutí s cílem předejít možným protestům v budoucnosti a zabránit těmto mladým lidem od účasti v politickém životě Hongkongu.

Hongkongská vláda obvinění popřela.

Nesmějí kandidovat

Jak uvedl zpravodajský server BBC News, lidé odsouzení na více než tři měsíce nesmějí dalších pět let kandidovat v místních volbách v Hongkongu.

Podle BBC měli všichni tři prodemokratičtí vůdci takovouto kandidaturu v plánu.

Nathan Law byl již v letošních volbách zvolen poslancem hongkongského parlamentu. Později ale byl zbaven mandátu, protože prý nedůstojným způsobem porušil formální podobu přísahy při nástupu do funkce a zpochybnil při ní nadvládu Číny nad zvláštní administrativní oblastí Hongkong.

Demonstranti v roce 2014 po 11 týdnů okupovali klíčové ulice Hongkongu, aby prosadili svůj požadavek na plně svobodné volby nejvyššího představitele města v roce 2017.

Tento požadavek předtím zavrhla centrální čínská vláda, která znovu převzala správu nad někdejší britskou kolonií Hongkongem v roce 1997.

Zmínění tři aktivisté byli shledáni vinnými z toho, že na protest proti rozhodnutí Pekingu ohledně voleb přelezli 26. září 2014 plot před hongkongským vládním komplexem. Trojice byla společně s desítkami dalších nespokojenců zatčena.

V reakci na to davy demonstrantů zaplavily o následném víkendu oblast a požadovaly jejich propuštění. Policie proti nim zasáhla 28. září slzným plynem, což přivedlo do ulic další množství lidí. Na vrcholu protestních akcí bylo v ulicích až 100 000 osob.

Podle kontroverzní volební reformy Pekingu, která se stala terčem protestů, musí kandidáty na správce Hongkongu nejprve nominovat a schválit většinou hlasů speciální výbor a až pak o nich hlasují voliči. V početném nominačním výboru mají přitom převahu přívrženci čínské ústřední vlády.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Hokejisty Slavie bude po Říhovi trénovat Štrba

Novým trenérem hokejistů prvoligové Slavie se stal Martin Štrba. Na střídačce nahradí Miloše Říhu mladšího, jemuž skončila smlouva a klub již v polovině března avizoval, že s ním dále nepočítá. Štrbovým asistentem bude další bývalý útočník Jiří Doležal, trenérem brankářů zůstal Roman Málek. Pražané o tom informovali na webu.

"Martina Štrbu jsme si vytipovali jako mladého progresivního trenéra, který má ambice a potenciál. Jeho výhodou je také to, že má za sebou úspěšnou hráčskou kariéru," řekl sportovní manažer Jiří Veber.

Čtyřiačtyřicetiletý Štrba trénoval naposledy rovněž ve druhé nejvyšší soutěži Chomutov. S Piráty se dohodl na odchodu koncem listopadu. V minulosti pracoval jako asistent trenéra v Českých Budějovicích, kde působil rovněž u mládeže.

Další zprávy