Kde je Liou Sia? Čínské úřady drží vdovu po zemřelém disidentovi v izolaci na utajeném místě

Kateřina Procházková, Sinopsis
30. 7. 2017 16:36
Obavy o osud vdovy po nedávno zemřelém čínském disidentovi Liou Siao-poovi narůstají. Od přísně střeženého pohřbu jejího manžela se přátelé ani zahraniční představitelé nemůžou s Liou Sia spojit. Jsou přesvědčeni, že jí komunistické úřady násilně zadržují na neznámém místě. Vysoký komisař OSN pro lidská práva uvedl, že se v této záležitosti chce setkat s nejvyššími čínskými představiteli. Peking označuje kritiku vůči svým úřadům za vměšování do vnitřních záležitostí země.
Liou Sia se loučí s popelem svého zemřelého manžela, disidenta a nositele Nobelovy ceny míru Liou Siao-pooa.
Liou Sia se loučí s popelem svého zemřelého manžela, disidenta a nositele Nobelovy ceny míru Liou Siao-pooa. | Foto: Reuters

Peking - Na čínskou vládu se za zahraničí snáší kritika, že po brutálním postupu vůči disidentovi Liou-Siao Poovi postupuje velmi nevybíravě i proti jeho manželce Liou Sia.

Podle řady rodinných přátel ji komunistické úřady už řadu dnů drží v domácím vězení, bez možnosti vnějšího kontaktu a jakékoli možnosti dát o sobě zprávu

Čang Čching-jang, mluvčí z místní vlády v Šen-jangu, kde Liou Siao-po zemřel, ale veřejnost ujistil, že Liou Sia je svobodná. Jen podle něj potřebuje klid, aby oplakala svou bolestnou ztrátu.

"Chceme ji ušetřit dalších problémů," dodal bez informací o tom, kde se žena nachází. 

"Nucená dovolená"

Tienchi Martin-Liao, prezident Nezávislého čínského PEN klubu a blízký rodinný přítel, uvedl podle listu New York Times, že Liou Sia byla možná po smrti svého manžela donucena vzít si "dovolenou" v provincii Jün-nan, kde má přátele.

Liou Sia a okruh jejích důvěrných přátel mlčí, řekl Martin-Liao, který žije v německém Kolíně.

"Dřív jsme ji mohli aspoň jednou týdně vidět přes videochat na kamarádově mobilu, teď je úplně odříznutá," dodal.

Poslední fotografií Liou Sia je ta, na níž se vdova s několika příbuznými a agenty v civilu účastní rozptylování popelu svého muže do oceánu.

Podle řady kritiků Pekingu tím chtěl komunistický režim příznivcům Liou Siao-poa znemožnit vznik konkrétního vzpomínkového místa.

Lidé po celém světě se i přesto fotí ve vlnách oceánu s fotkou disidenta a své fotografie sdílejí na sociálních sítích s příslušnými komentáři.

Žij dobře

Souboj o další osud Liou Sia se stal po smrti jejího manžela jedním z dalších příčin napětí mezi západními zeměmi a Čínou.

Diplomaté a politici z Německa, Británie, Francie, USA a Tchaj-wanu nabízejí Liou Sia možnost odjet z Číny.

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zeid Ra’ad Al Hussein navíc požaduje, aby Čína zaručila Liou Sia svobodu pohybu.

Mezinárodní lidskoprávní organizace Amnesty International zorganizovala petici za její osvobození.

Sám disident chtěl těsně před svou smrtí na rakovinu vycestovat s manželkou do zahraničí, pravděpodobně kvůli oprávněným obavám o její další osud.

"Žij dobře," zněla podle svědků jeho poslední slova směrem k manželce před smrtí.

Na Liou Sia dlouholeté "domácí vězení" zanechalo hluboké stopy v podobě psychického a srdečního onemocnění.

Podle přátel trpí těžkou depresí, a na posledních fotografiích jsou patrné i změny jejího vzhledu, které vnitřní stav odrážejí.

Nic neprovedla, ale mohla by něco říct

Liou Sia žila od roku 2010 do června 2017 neustále obklopena policisty.

Před jejím bytem a kolem domu byli 24 hodin denně, neměla zapojený telefon, nemohla posílat ani přijímat emaily.

Nedostali se k ní přátelé ani novináři.

Před smrtí manžela mohla jednou za týden s policejním doprovodem poobědvat u rodičů, dokud byli naživu.

Život v naprosté izolaci a samotě nemohla popsat vězněnému manželovi, protože osobní nebo politická témata měla na návštěvách ve věznici zakázána.

Vlastního manžela se mohla během návštěvy dotknout až poté, co smrtelně onemocněl. 

Týdny, kdy o něho směla pečovat na jeho smrtelné posteli, byly za dobu od jeho odsouzení (2009) jediným momentem, kdy se viděli déle než půl hodiny. To byl čas vyměřený čínskými úřady pro jejich setkání jednou za měsíc.

Česká republika stojí na demokratických principech a dopis čtyř ústavních činitelů Číně byl zradou těchto principů a české ústavy, říká Tomáš Etzler. | Video: DVTV, Filip Horký

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy