Kde je Liou Sia? Čínské úřady drží vdovu po zemřelém disidentovi v izolaci na utajeném místě

Kateřina Procházková, Sinopsis
30. 7. 2017 16:36
Obavy o osud vdovy po nedávno zemřelém čínském disidentovi Liou Siao-poovi narůstají. Od přísně střeženého pohřbu jejího manžela se přátelé ani zahraniční představitelé nemůžou s Liou Sia spojit. Jsou přesvědčeni, že jí komunistické úřady násilně zadržují na neznámém místě. Vysoký komisař OSN pro lidská práva uvedl, že se v této záležitosti chce setkat s nejvyššími čínskými představiteli. Peking označuje kritiku vůči svým úřadům za vměšování do vnitřních záležitostí země.
Liou Sia se loučí s popelem svého zemřelého manžela, disidenta a nositele Nobelovy ceny míru Liou Siao-pooa.
Liou Sia se loučí s popelem svého zemřelého manžela, disidenta a nositele Nobelovy ceny míru Liou Siao-pooa. | Foto: Reuters

Peking - Na čínskou vládu se za zahraničí snáší kritika, že po brutálním postupu vůči disidentovi Liou-Siao Poovi postupuje velmi nevybíravě i proti jeho manželce Liou Sia.

Podle řady rodinných přátel ji komunistické úřady už řadu dnů drží v domácím vězení, bez možnosti vnějšího kontaktu a jakékoli možnosti dát o sobě zprávu

Čang Čching-jang, mluvčí z místní vlády v Šen-jangu, kde Liou Siao-po zemřel, ale veřejnost ujistil, že Liou Sia je svobodná. Jen podle něj potřebuje klid, aby oplakala svou bolestnou ztrátu.

"Chceme ji ušetřit dalších problémů," dodal bez informací o tom, kde se žena nachází. 

"Nucená dovolená"

Tienchi Martin-Liao, prezident Nezávislého čínského PEN klubu a blízký rodinný přítel, uvedl podle listu New York Times, že Liou Sia byla možná po smrti svého manžela donucena vzít si "dovolenou" v provincii Jün-nan, kde má přátele.

Liou Sia a okruh jejích důvěrných přátel mlčí, řekl Martin-Liao, který žije v německém Kolíně.

"Dřív jsme ji mohli aspoň jednou týdně vidět přes videochat na kamarádově mobilu, teď je úplně odříznutá," dodal.

Poslední fotografií Liou Sia je ta, na níž se vdova s několika příbuznými a agenty v civilu účastní rozptylování popelu svého muže do oceánu.

Podle řady kritiků Pekingu tím chtěl komunistický režim příznivcům Liou Siao-poa znemožnit vznik konkrétního vzpomínkového místa.

Lidé po celém světě se i přesto fotí ve vlnách oceánu s fotkou disidenta a své fotografie sdílejí na sociálních sítích s příslušnými komentáři.

Žij dobře

Souboj o další osud Liou Sia se stal po smrti jejího manžela jedním z dalších příčin napětí mezi západními zeměmi a Čínou.

Diplomaté a politici z Německa, Británie, Francie, USA a Tchaj-wanu nabízejí Liou Sia možnost odjet z Číny.

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zeid Ra’ad Al Hussein navíc požaduje, aby Čína zaručila Liou Sia svobodu pohybu.

Mezinárodní lidskoprávní organizace Amnesty International zorganizovala petici za její osvobození.

Sám disident chtěl těsně před svou smrtí na rakovinu vycestovat s manželkou do zahraničí, pravděpodobně kvůli oprávněným obavám o její další osud.

"Žij dobře," zněla podle svědků jeho poslední slova směrem k manželce před smrtí.

Na Liou Sia dlouholeté "domácí vězení" zanechalo hluboké stopy v podobě psychického a srdečního onemocnění.

Podle přátel trpí těžkou depresí, a na posledních fotografiích jsou patrné i změny jejího vzhledu, které vnitřní stav odrážejí.

Nic neprovedla, ale mohla by něco říct

Liou Sia žila od roku 2010 do června 2017 neustále obklopena policisty.

Před jejím bytem a kolem domu byli 24 hodin denně, neměla zapojený telefon, nemohla posílat ani přijímat emaily.

Nedostali se k ní přátelé ani novináři.

Před smrtí manžela mohla jednou za týden s policejním doprovodem poobědvat u rodičů, dokud byli naživu.

Život v naprosté izolaci a samotě nemohla popsat vězněnému manželovi, protože osobní nebo politická témata měla na návštěvách ve věznici zakázána.

Vlastního manžela se mohla během návštěvy dotknout až poté, co smrtelně onemocněl. 

Týdny, kdy o něho směla pečovat na jeho smrtelné posteli, byly za dobu od jeho odsouzení (2009) jediným momentem, kdy se viděli déle než půl hodiny. To byl čas vyměřený čínskými úřady pro jejich setkání jednou za měsíc.

Česká republika stojí na demokratických principech a dopis čtyř ústavních činitelů Číně byl zradou těchto principů a české ústavy, říká Tomáš Etzler. | Video: DVTV, Filip Horký

 

 

Právě se děje

před 9 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Lidovci budou ve sněmovně žádat zřízení vyšetřovací komise k Bečvě

Na aktuální schůzi Poslanecké sněmovny chce opoziční KDU-ČSL zařadit bod o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě. Na tiskové konferenci to řekl lidovecký předseda Marian Jurečka. ODS, KDU-ČSL a TOP 09, které budou v podzimních volbách kandidovat v koalici Spolu, o tom hovořily už v lednu.

"Budeme chtít i nadále usilovat o to, aby i na půdě Sněmovny vznikla vyšetřovací komise expertů, poslanců, aby se tématu věnovala pozornost, aby se upravily třeba i legislativní záležitosti. Budeme chtít zařadit na projednání programu této sněmovní schůze bod zřízení vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě," řekl Jurečka. Opoziční strany už v lednu uvedly, že pokud by neuspěly s žádostí o zřízení komise, založí vlastní expertní tým.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb. Kriminalisté případ nadále prověřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy