Britský bulvár napíchl mobil desítkám celebrit

Stanislav Mundil, čtk
11. 4. 2011 12:47
Aféra kolem odposlouchávání mobilů vrcholí, čekají se přísné tresty
Princové William a Harry. Díky napíchnutým telefonům měl News of the World informace z první ruky.
Princové William a Harry. Díky napíchnutým telefonům měl News of the World informace z první ruky. | Foto: Reuters

Londýn - Britskou mediální i politickou scénou otřásá skandál kolem odposlouchávání mobilů herců, politiků a dalších celebrit. Bulvární nedělník News of the World po letech popírání přiznal odposlouchávání hlasových schránek stovek lidí.

Ale přiznání zatím neuklidnilo situaci a mohlo by ohrozit obchodní záměry tiskového impéria Ruperta Murdocha, kterému News of the World patří.

Přímá linka: Redakce - palác

Celý skandál propukl v roce 2005, kdy se ukázalo, že královský reportér nedělníku Clive Goodman nechával odposlouchávat zaměstnance a členy královské rodiny, včetně princů Williama a Harryho a získával tak exkluzivní informace.

O dva roky později byl odsouzen do vězení, ale vedení populárního nedělníku tvrdilo, že šlo o izolovaný incident reportéra, který se vymkl kontrole.

Nicméně policie znovu otevřela vyšetřování celého případu a minulý týden zatkla bývalého šéfredaktora Iana Edmondsona a šéfa reportérů Nevillea Thurlbecka. V pátek pak nedělník přiznal odposlouchávání řady celebrit a nabídl zatím osmi lidem kompenzace.

V neděli otiskl "veřejnou a bezvýhradnou omluvu" postiženým. Mezi nimi jsou i bývalá labouristická ministryně Tessa Jowellová a herečka Sienna Millerová.

Sienna Miller a Jude Law. Jejich vztah je již passé, spor s novináři nikoli.
Sienna Miller a Jude Law. Jejich vztah je již passé, spor s novináři nikoli. | Foto: Reuters

Nedělník je součástí globálního Murdochova impéria News Corporation, která má v Británii také bulvární deník The Sun a list The Times.

V britských médiích se hovoří o tom, že News Corporation vyčlenila na kompenzace postiženým 20 milionů liber, ale že jí možná nebude stačit ani 40 milionů (1,1 miliardy korun).

Odposlech či paranoia?

Například Millerová odmítla nabídku News of the World a žalobu nestáhne. "Chce především zjistit celou pravdu a dosáhnout toho, aby viníci byli pohnáni k odpovědnosti," uvedl její právník Mark Thomson.

Millerová tvrdí, že bulvární list opakovaně odposlouchával její hlasovou schránku a využíval informací k článkům o jejím vztahu s bývalým partnerem, hercem Judem Lawem.

I další právníci tvrdí, že se na ně obrátily desítky lidí, kteří jsou přesvědčeni, že je News of the World odposlouchával. Podle britských listů nalezla policie při vyšetřování na 3000 telefonních čísel.

List The Guardian již v létě 2009 psal o tom, že odposlouchávány byly stovky celebrit.

Aféra vrcholí v nepříznivou dobu pro News Corporation, která se snaží převzít britskou televizní společnosti BSkyB. Tento kontroverzní projekt vyvolává v Británii obavy, že News Corporation bude mít na britském mediálním trhu příliš dominantní postavení a ohrozí jeho pluralitu. News Corporation má v placené satelitní televizi BSkyB podíl 39 procent a loni v červnu nabídla osm miliard liber (asi 228 miliard korun) za zbývajících 61 procent.

Mediální magnát Rupert Murdoch na snímku z února. Tehdy se chlubil digitálními novinami The Daily.
Mediální magnát Rupert Murdoch na snímku z února. Tehdy se chlubil digitálními novinami The Daily. | Foto: Reuters

Velká politika

Britská vláda konzervativců a liberálních demokratů převzetí v první fázi a za splnění určitých podmínek schválila.

Bývalý labouristický vicepremiér John Prescott, který se také domnívá, že jeho telefon byl odposloucháván, vyzval vládu, aby odložila rozhodnutí o BSkyB, dokud se vyšetřování odposlechů neuzavře.

Ministerstvo kultury, médií a sportu ale již o víkendu uvedlo, že konečné rozhodnutí bude záležet jen na tom, zda nebude ohrožena pluralita mediálního trhu a ne na důsledcích skandálu kolem News of the World.

Nicméně aféra se přímo dotýká i světa politiky. V lednu z funkce mluvčího premiéra Davida Camerona odešel Andy Coulson, který byl před tím šéfredaktorem News of the World v době, kdy se odposlechy v redakci používaly. Vždy tvrdil, že o nich nic nevěděl, ale v lednu byl nakonec nucen odstoupit, protože jeho problémy začaly ohrožovat i Camerona.

Ten byl zase kritizován za příliš blízké kontakty s bývalou šéfredaktorkou The Sun Rebekou Brooksovou, která je šéfkou News International, sdružující Murdochova média v Británii.

Deník The Guardian o víkendu napsal, že Murdoch se snažil v počátcích aféry ovlivnit minulého premiéra, labouristu Gordona Browna, aby vyšetřování přibrzdil. News Corporation toto tvrzení důrazně odmítla. Podle médií také Brown již dříve policii oznámil, že má podezření, že jeho hlasová schránka byla odposlouchávána v době, kdy byl ministrem financí.

Murdoch je v Británii často považován za nejvlivnějšího člověka na místní politické scéně. Předcházeli si ho labouristé Tony Blair i Gordon Brown ve snaze získat podporu jeho listů. Za jeden z klíčových faktorů volební prohry labouristů při loňských volbách je považován fakt, že The Sun se odklonil od labouristů a podpořil konzervativce Camerona.

Konzervativní starosta Londýna a bývalý novinář Boris Johnson dnes v listu The Daily Telegraph napsal, že těžko věřit tomu, že by se k podobným praktikám neuchylovaly i další listy.

 

Právě se děje

Další zprávy