Britský UKIP spílá Evropanům z Východu. A sahá po prvenství

Petr Jemelka Petr Jemelka
22. 5. 2014 10:50
V Británii začaly eurovolby. Šanci na vítězství má strana, která kritizuje přistěhovalce z východní Evropy a chce kvůli nim vystoupit z EU.
Volební kampaň je v plném proudu, i přes kritiku zabírá.
Volební kampaň je v plném proudu, i přes kritiku zabírá. | Foto: UKIP

Londýn - Ještě před pár lety byla v Británii sice hlasitým, ale jen okrajovým politickým uskupením. Teď sahá Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) po historickém vítězství.

Ve volbách do Evropského parlamentu, k nimž jdou Britové už dnes, jí průzkumy předpovídají, že se o prvenství utká s levicovými labouristy.

Foto: Jiří Kropáček

V kampani vsadil UKIP na stejné téma jako v Česku Úsvit Tomia Okamury. S tím rozdílem, že za nepřítele vyhlásil hlavně lidi, kteří přišli do Británie za prací z východní Evropy. Zejména z Polska, ale i Rumunska, Bulharska - a koneckonců i z České republiky.

Plakáty s žebrajícím britským dělníkem a sloganem "Tady pracuje politika EU" rozvěsil před volbami po celé zemi.

Krátce před volbami se přitom ukázalo, že euroskeptická partaj najímala na rozdávání letáků, vysvětlujících její protiimigrantskou politiku, levné přistěhovalce z Estonska a dalších zemí bývalého východního bloku.

Zpravodajskému serveru The Huffington Post to potvrdil majitel distribuční firmy Fast Leaflet Andrew Spalis. S tím, že šlo "jen" o jednorázovou jednodenní brigádu.

Usvědčen ze lži

Nařčením z pokrytectví ale UKIP nečelí poprvé.

Z překrucování faktů kritici viní i autory agresivní kampaně za 1,5 milionu liber (přes 50,5 milionu korun).

Z nejnovějších údajů britského statistického úřadu tak kupříkladu vyplývá, že počet přistěhovalců z Bulharska a Rumunska, pracujících ve Velké Británii, klesl v prvním čtvrtletí ve srovnání s posledními třemi měsíci o 4 000 na 140 000.

UKIP přitom ještě loni strašil "otevřenými stavidly” a předpovídal, že po zrušení omezení 1. ledna letošního roku z obou zemí ročně přicestuje 40 tisíc nových, prácechtivých lidí, kteří ostrovany o jejich pracovní místa připraví.

Šéf parlamentní komise po vnitřní záležitosti Keith Vaz proto v deníku Independent vyzval, aby se UKIP a všichni, kdo "strašili koncem světa", veřejně omluvili.

Lídr strany Nigel Farage to ale vidí jinak. Odvolává se na jinou statistiku, z níž vyplývá, že počet cizinců loni stoupl o 292 tisíc. Voličům slibuje, že se postará o to, aby toto číslo kleslo "o desítky tisíc".

Na otázku "Jak?" má jednoduchou odpověď: vystoupením Británie z Evropské unie.

Nežádoucí homosexuálové

Farage si ale nebere na paškál jen Východoevropany.

Začátkem května musel vysvětlovat nenávistné výroky svého spolustraníka Rogera Helmera o homosexuálech. Ten označil vztahy lidí stejného pohlaví za "nepřirozené a nežádoucí".

Takový styl života podle něj "není hoden respektu ani rovného přístupu".

Přední britský euroskeptik se omluvil po svém, když prohlásil, že "kdybychom se zeptali sedmdesátníků, odpovědí, že jim homosexualita není příjemná".

Jiný člen UKIPu Harry Perry šel ještě dál než Helmer. Poté, co muslimy na Twitteru nazval "ďáblovými dětmi” a homosexualitu označil za "ohavnost páchanou před bohem”, byl stažen z kandidátky v komunálních volbách.

Před několika dny pak deník Times přišel s informací, že v červnu minulého roku bylo v souvislosti s porušením imigračních pravidel zadrženo sedm lidí, přičemž jedním z nich byl Amžád Bašír, který figuruje na druhém místě kandidátky UKIPu v Yorkshiru, a má tak v eurovolbách reálnou šanci na zvolení.

Z bleskového průzkumu, který si nechal vypracovat list Daily Mail, nicméně vyplývá, že zmiňované aféry straně preference nesrazily. UKIP by podle něj volby s 28 % těsně vyhrál. Před opozičními labouristy s 27 % a vládními konzervativci - ti by podle průzkumu získali 23 % hlasů.

 

Právě se děje

Další zprávy