Londýn/Belfast - Dny Theresy Mayové v úřadu britské premiérky jsou sečteny, prohlásil v neděli bývalý ministr financí a spolustraník George Osborne. Také další členka premiérčiny Konzervativní strany Anna Soubryová v neděli v televizi Sky News řekla, že pozice Mayové jako premiérky je dlouhodobě neudržitelná. Oba konzervativci tak vyjádřili podobný názor jako některé komentáře britského tisku v těchto dnech, podle nichž Mayovou po ztrátě ve volbách nyní čeká boj o politické přežití.
Mayová navzdory výzvám k rezignaci odstoupit nehodlá a má v plánu odejít až po vypršení svého mandátu.
"Theresa Mayová je 'mrtvá žena', uvidíme, jak dlouho vydrží na lavici odsouzených k 'trestu smrti'," uvedl v neděli v televizi Sky News Osborne, jehož Mayová vyhodila z úřadu ministra financí po svém nástupu do úřadu loni v červenci. Osborne také řekl, že už možná v polovině příštího týdne "se jí všechno zhroutí".
Jako dlouhodobě neudržitelnou vidí pozici Mayové v úřadu premiérky i další členka její Konzervativní strany, která v parlamentních volbách tento týden ztratila parlamentní většinu. "Nedovedu si představit, jak by mohla dlouhodobě pokračovat. Myslím, že bohužel bude muset odejít. Ale ne teď, teď potřebujeme stabilitu," řekla televizi Sky News státní tajemnice pro malé podnikání Anna Soubryová.
Za šéfku své strany se v neděli naopak postavil ministr obrany Michael Fallon, který nicméně přiznal, že Mayová bude muset změnit přístup k ostatním členům vlády. "Doufám, že uvidíme více kolektivní přístup v rozhodování v kabinetu. Já a další moji kolegové jsme jí to dali jasně najevo," řekl Fallon v televizi BBC. "Menšinová vláda prostě vyžaduje odlišný přístup," dodal.
Nedělní vydání Sunday Times přineslo spekulace, že britský ministr zahraničí Boris Johnson byl údajně požádán pěti dalšími ministry, aby Mayovou nahradil v čele vlády. Johnson ale odmítl, že by se chystal vyzvat Mayovou na souboj o vedení strany a země, a zdůraznil, že premiérku nadále podporuje. "Lidi, potřebujeme se zklidnit a postavit se za předsedkyni vlády," napsal konzervativním zastupitelům v textové zprávě ministr. Dodal, že strana si z voleb musí odnést poučení, nikoli ovšem přes média.
Jednání se severoirskými unionisty nejdou hladce
Severoirští unionisté v neděli oznámili, že žádná dohoda s konzervativci není hotová. "Rozhovory byly dosud pozitivní. Příští týden budeme dál jednat o detailech, abychom dosáhli dohody stran nového parlamentu," uvedli v neděli unionisté v prohlášení. V sobotu úřad britské premiérky oznámil, že bylo v zásadě dosaženo dohody, která je zatím rámcová.
"Přivítáme jakoukoli takovou dohodu, když přinese stabilitu a jistotu, kterou celá země potřebuje s ohledem na brexit a další vývoj," uvedl v prohlášení úřad Mayové.
Po předčasných parlamentních volbách, v nichž konzervativci ztratili většinu v Dolní sněmovně, se strana premiérky Mayové obrátila s žádostí o podporu svého kabinetu na severoirskou DUP. Ta má ve sněmovně deset poslanců, jejichž podpora konzervativcům ale stačí k zajištění fungující, i když těsné většiny.
Unionisté podle sobotních informací souhlasili s tím, že budou menšinovou vládu podporovat při klíčových hlasováních v parlamentu, ale formální koalici nevytvoří. Agentura Reuters v sobotu s odvoláním na zdroje z DUP napsala, že unionisté žádají za parlamentní podporu více peněz pro svou provincii a výhody pro vojáky, kteří v Ulsteru v bouřlivých dobách konfliktu hájili britské zájmy.
Takový krok by podle Reuters vyvolal odpor severoirských nacionalistů ze strany Sinn Féin, s níž DUP na základě smlouvy z roku 1998 Ulster spravuje. Severní Irsko by tak mohlo čelit novým pouličním bojům a násilným incidentům mezi katolickými nacionalisty a protestantskými unionisty.
Mayová chtěla dojednat koalice, teď bude ráda za podporu
Mayová v sobotu do Belfastu vyslala zkušeného konzervativního poslance Gavina Williamsona, který s vedením DUP jednal. Podle televize ITV chtěla původně dojednat s unionisty koalici, nikoli jen podporu pro menšinový kabinet.
"Oficiální koaliční smlouva by byla pevnější než nějaký volný svazek, sjednávaný případ od případu," řekl ITV ještě před oznámením dohody nejmenovaný člen vlády. Návrh se ale očividně nepodařilo prosadit.
Podle stranických činitelů chce DUP sehrát roli v jednáních o vystoupení Británie z Evropské unie, ale pravděpodobně se ve vyjednávání s konzervativci vyhnula sporným otázkám potratů a práv homosexuálů.
Strana se prý snaží o to, aby Severní Irsko bylo zařazeno do vládního programu, který bývalým příslušníkům britské armády zajišťuje po celé zemi přednostní lékařskou péči. Manifest strany v originálním znění je zde.
Irský premiér vyjádřil obavy
Irský premiér Enda Kenny dal najevo obavy z chystané spolupráce konzervativců a unionisty. Kenny v neděli řekl, že v telefonickém rozhovoru premiérku Mayovou varoval, že bude-li tato dohoda vyjednána špatně, může to ohrozit mírovou dohodu v Severním Irsku z roku 1998.
"Hovořil jsem s premiérkou Mayovou a vyjádřil jsem jí své obavy. Nesmí být učiněno nic, co by mohlo ohrozit Velkopáteční dohodu," napsal na svém twitterovém účtu irský premiér. Velkopáteční dohoda ukončila v roce 1998 v Severním Irsku třicetiletý konflikt mezi katolickými nacionalisty a protestantskými unionisty, který si vyžádal přes 3000 mrtvých.
Corbyn prorokuje další předčasné volby
Lídr britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn v neděli prohlásil, že by se ještě tento rok, nebo ten příští, mohly konat další předčasné parlamentní volby. Corbyn to řekl v rozhovoru v televizi BBC. Labouristé vyšli z voleb tento týden posíleni, konzervativci naopak ztratili. Britská premiérka Theresa Mayová se proto nyní snaží získat podporu pro svou menšinovou vládu.
"Je dost dobře možné, že budou další volby letos, případně začátkem příštího roku. A to by mohla být dobrá věc, protože my nemůžeme žít v období velké nestability," řekl Corbyn v televizním pořadu Andrewa Marra. Prohlásil také, že jeho strana má program i podporu a je připravena bojovat v další volební kampani co možná nejdříve.
Corbynovi labouristé vyšli z předčasných voleb tento týden posíleni, zatímco Konzervativní strana premiérky Theresy Mayové křesla v parlamentu ztratila, a přišla tak o absolutní většinu v Dolní sněmovně.