Do plánovaného vystoupení Británie z Evropské unie zbývá jen něco málo přes tři měsíce, přičemž výchozí možností je "neřízený" odchod, který by mnozí britští politici považovali za katastrofu. O podmínkách spořádaného brexitu vyjednaných britskou vládou má podle aktuálních prohlášení Mayové dolní komora parlamentu hlasovat až zhruba za měsíc.
"Kabinet se shodl, že … jsme nyní dosáhli bodu, kdy musíme tyto přípravy vystupňovat. To znamená, že nyní uvedeme do chodu zbývající prvky našich plánů pro odchod bez dohody," citovala premiérčina mluvčího agentura Reuters. První sérii dokumentů o okolnostech nespořádaného brexitu zveřejnila vláda na konci léta.
Další podrobnosti by se měli občané dozvědět v příštích týdnech a vláda zároveň doporučí britským firmám, aby podle svého úsudku aplikovaly vlastní opatření související s možným krachem brexitových vyjednávání. Mluvčí Mayové řekl, že s cílem připravit zemi na obávanou možnost by bylo zapotřebí prosadit vícero legislativních opatření.
Ministerstvo financí by mělo v nejbližší době ohlásit, jak bude naloženo se dvěma miliardami liber (asi 57 miliard korun) z více než čtyř miliard vyčleněných na přípravy pro brexit bez dohody. Úřady také rozešlou firmám a podnikatelským sdružením celkem 80 000 e-mailů s potřebnými informacemi.
Mluvčí Mayové potvrdil, že vládní plány zahrnují také pronajímání prostoru na lodích plujících přes Lamanšský průliv, aby bylo možno v případě potřeby dovážet potřebné zásoby včetně zdravotnického materiálu.
Ministr obrany Gavin Williamson kromě toho v debatě s poslanci řekl, že pro případné krizové situace spojené s brexitem bez dohody budou mít ozbrojené síly v pohotovosti 3500 svých příslušníků. Ti budou připraveni "podpořit kterýkoli úsek vlády při jakýchkoli nepředvídaných událostech, kde to bude potřeba".
Někteří britští novináři na Twitteru hodnotili oznámení vlády po přibližně 150minutové schůzi jako významný posun, například Heather Stewartová z deníku The Guardian se však na věc dívá z jiného úhlu. "Když trošku poodstoupíte, je dost mimořádné, že vláda utrácí miliardy liber za přípravy Británie na cestu, která by podle kabinetu i většiny zákonodárců ve Westminsteru byla naprostou pohromou," napsala.
Ministr pro brexit Stephen Barclay v rozhovoru s televizí Sky News uvedl, že přípravy na scénář "no-deal" budou nyní "operační prioritou vlády", avšak hlavním cílem je stále dosažení dohody. Britská média přitom v posledních dnech přináší zprávy o rozdělení vlády na frakce prosazující různé varianty dalšího postupu, přičemž jedna skupina se nebrání ani nespořádanému brexitu.
Zastánci výraznější odluky od EU uvnitř britského kabinetu údajně navrhují "řízený" brexit bez dohody pro případ, že aktuální dohoda s Bruselem neprojde parlamentem. Zpravodajové Sky News a deníku The Daily Telegraph informovali, že ministr spravedlnosti David Gauke na dnešním jednání vlády označil představu o takové podobě brexitu za "jednorožce, kterého je nutné zaříznout".