Britská Merkelová, nebo Thatcherová 2.0? Mayová bude novou premiérkou, Cameron odstoupí ve středu

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 11. 7. 2016 17:14
Ministryně vnitra Theresa Mayová bude novou britskou premiérkou. Její soupeřka Andrea Leadsomová v pondělí vzdala kandidaturu a v souboji o post šéfky Konzervativní strany už tak nezůstal žádný konkurent či konkurentka. Současný premiér David Cameron v pondělí prohlásil, že rezignuje již ve středu, Mayová se tedy ministerskou předsedkyní stane do středečního večera. Chce omezit imigraci a uskutečnit Brexit, přestože ho v kampani před referendem nepodporovala. Podle listu The Sun se ale více svými názory podobá více Angele Merkelové než Margaret Thatcherové.
Theresa Mayová.
Theresa Mayová. | Foto: Reuters

Praha – Političek je méně než politiků, jsou snadněji zapamatovatelné.

Margaret Thatcherovou znají všichni, ale kdo by dokázal vyjmenovat premiéry, kteří úřadovali před a po ní?

Jelikož v čele nové, "brexitové" britské vlády bude po odcházejícím Davidu Cameronovi znovu žena, nemůže se vyhnout dohadům, nakolik je, či není novou Thatcherovou.

A nakolik je britskou obdobou Angely Merkelové. Ministryně vnitra Theresa Mayová se premiérské funkce ujme ve středu.

Její soupeřka - náměstkyně ministryně energetiky Andrea Leadsomová - v pondělí svoji kandidaturu vzdala a v boji o vedení Konzervativní strany už tak Mayové nezůstal žádný konkurent či konkurentka, což potvrdil předseda volebního výboru strany. Premiér David Cameron následně oznámil, že ve středu odstoupí a že Mayová má jeho plnou podporu.

Laedsomová se o víkendu omluvila za poznámky, která pronesla v rozhovoru pro deník The Times o tom, že má tři děti a Mayová žádné.

"Upřímně si myslím, že jako matka máte reálnější podíl na budoucnosti země, hmatatelný podíl. Ona (Mayová) zřejmě má neteře, synovce, spoustu dalších lidí. Já ale mám děti, které samy budou mít děti a ty budou přímou součástí toho, co se bude odehrávat," řekla Leadsomová.

Mayovou bulvární deník The Sun přirovnává spíše k Merkelové než Thatcherové.

"Obě velmi dobře chápou princip služby veřejnosti a jsou velmi zanícené pro to, co dělají. Nemají děti, takže by někdo asi řekl, že se se mohou stoprocentně soustředit na práci," uvádí vlivný list, který v referendu podpořil Brexit.

Obě ženy mají ještě jedno společné: Jejich otcové byli profesí duchovní. Merkel pastorem luteránské církve, Hubert Brasier (otec Mayové) vikářem anglikánské církve.

Názorově se ale dost liší. Devětapadesátiletá Mayová míní, že imigraci do Velké Británie – včetně té ze zemí Evropské unie – je třeba snížit. Ještě před referendem tvrdila, že pro mnoho Britů je to zásadní téma, které může rozhodnout o odchodu z EU.

Podporovala předsevzetí premiéra Davida Camerona stlačit příliv imigrantů na sto tisíc na rok. To se ale nedaří, loni přišlo do Spojeného království 330 tisíc přistěhovalců.

Mayová patřila v Konzervativní straně k zastáncům těch, kteří chtěli v EU zůstat, ale nebyla v kampani příliš viditelná. Moc se neangažovala.

To jí vytkl další list, podporující Brexit. Daily Telegraph.

"Nehlasoval bych pro někoho, kdo nemluvil moc nahlas pro setrvání v EU ani se nespojil s těmi, kdo chtěli Brexit. Zbabělost není vlastnost, kterou bychom chtěli vidět u lídra," napsal komentátor Allison Pearson.

Sama Mayová ale nevidí rozpor v tom, že povede britskou vládu, i když voliči v referendu rozhodli jinak. "Brexit znamená brexit a my chceme, aby to byl úspěch. Naše země potřebuje silné a zkušené vedení, které by nás provedlo časy hospodářské a politické nejistoty, aby vyjednalo co nejlepší dohodu s Evropskou unií, kterou opouštíme, a aby vytvořilo naši novou roli ve světě," uvedla  v pondělí během projevu v Birminghamu.

Ministryní vnitra je od voleb v roce 2010. Je tedy nejdéle sloužící ministryní či ministrem vnitra za posledních padesát let.

Ve funkci zastává tvrdý postoj vůči radikálním islamistům. Zvažovala, zda by Londýn neměl odstoupit od Evropské úmluvy o ochraně lidských práv, aby mohl tyto lidi snadněji deportovat.

Prosadila vyhoštění kazatele Al-Káidy Abú Katady do Jordánska, přestože Evropský soud pro lidská práva namítal, že v této zemi mu hrozí mučení a trest smrti.

Kategoricky odmítá zavedení občanských průkazů v Británii s tím, že bezpečnost by to nijak nezlepšilo. Naopak je pro uzákonění sňatků osob stejného pohlaví.

Britská bulvární média uvádějí, že má-li Mayová nějakého koníčka, pak jsou to boty. Má údajně velkou sbírku párů.

Pozoruhodné bylo její seznámení s manželem Philipem Mayem, které poznala v roce 1980 během studií na Oxfordské univerzitě. Seznámila je totiž tehdejší studentka Oxfordu a později pákistánská premiérka Benazír Bhuttová.

Velká Británie byla velmoc, teď se z ní stává "Malá Británie". A z londýnského bankovního centra City bude vesnice, říká ekonom Tomáš Sedláček. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy