Britská armáda vyhazuje ročně prapor lidí. Kvůli drogám

rak
17. 12. 2007 12:24
Podle testů vojáci nejvíc užívají kokain, pak marihuanu

Londýn - V době, kdy britské ozbrojené složky trpí neodstatkem rekrutů, zveřejnil Královský institut pro vojenskou službu (RUSI) překvapivé statistiky.

Ročně propouštějí sami velitelé na osm stovek lidí: můžou za to pozitivní testy vojáků na drogy.

Jejich počet v posledních letech dramaticky vzrostl. V roce 2003 šlo o 517 případů. Loni vystoupala čísla na hranici 769, což zhruba odpovídá velikosti jednoho praporu.

Podle britské armády nelze spojovat užívání drog s vojenskou službou. Společně s námořnictvem a letectvem chce dál zachovat postoj nulové tolerance.

Když je válka, vede kokain

"Testy skončily v uplynulých čtyřech letech pozitivně v 0,77 procentech případů. Stejné zkoušky na civilních pracovištích přitom dosahují 7 procent," komentovalo ministerstvo obrany nově zveřejněné statistiky.

Odborníci ale varují, že může jít jen o špičku ledovce.

A jaké drogy berou vojáci nejčastěji? Ještě v roce 2003 tedy v začátcích válek v Iráku a Aghánistánu vedla marihuana. Teď její místo vystřídal kokain. Testy odhalily jeho čtyřnástobný nárůst: tvoří polovinu užívaných omamných látek.

Podle Sheily Birdové z britské Lékařské výzkumné rady to s největší pravděpodobností znamená "opravdovou změnu" v chování vojáků, jež souvisí právě s pokračujícími konflitky a z nich vycházejícím stresem. Víc závěrů ale není možné udělat, napsala pro RUSI Journal. 

Vláda totiž odmítá sdělit, jak přesně vypadají postupy při testování.

Za větším užíváním kokainu stojí také jednoduchý fakt: z těla mizí po dvou, třech dnech. Zatímco marihuanu je možné vystopovat i po třech týdnech.

 

Právě se děje

Další zprávy