Britové znovu otevřou případ vraždy Alexandra Litviněnka

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
31. 7. 2014 16:30
Nové, tentokrát veřejné vyšetřování přichází v době rostoucího napětí ve vztazích Británie a Ruska kvůli ukrajinské krizi.
Alexandr Litviněnko bojuje o život
Alexandr Litviněnko bojuje o život | Foto: Reuters

Londýn - V Británii začalo nové, tentokrát veřejné vyšetřování smrti bývalého ruského agenta Alexandra Litviněnka, který zemřel v roce 2006 v Londýně zřejmě na následky otravy radioaktivním poloniem.

Trvat má do konce roku 2015.

Spojené království dosud veřejné vyšetřování, o které žádala Litviněnkova vdova Marina, odmítalo. V době agentovy smrti panovalo obecné podezření, že roli v ní mohla hrát Moskva, která to vehementně odmítá. Případ poškozoval rusko-britské vztahy, čemuž se Londýn dlouho snažil bránit.

Role ruského státu je ústředním bodem mého vyšetřování, prohlásil na úvod veřejného šetření soudce Robert Owen, jenž ho povede a který byl už v roce 2006 koronerem případu. Tehdy prohlásil, že existují důkazy o podílu Ruska na vraždě, v neveřejném vyšetřování je však nesměl zohlednit.

Příští veřejné projednávání případu soudce stanovil na 5. září. Naplno by se však šetření mělo rozjet až začátkem roku 2015 a mělo by trvat celý příští rok. Owen však uvedl, že některé závěry šetření mohou zůstat tajné kvůli tomu, že mohou souviset s utajovanými britskými dokumenty.

Pomsta za Ukrajinu?

Nové vyšetřování přichází v době rostoucího napětí ve vztazích Británie a Ruska kvůli ukrajinské krizi. V reakci na katastrofu malajsijského letadla, jež podle některých zdrojů nad východní Ukrajinou sestřelila ruská raketa, vyzval premiér David Cameron Evropskou unii k zostření sankcí uvalených na Rusko.

Polonium 210

Polonium 210 je vysoce toxická látka (silný radioaktivní alfa zářič), jejíž částice nedokážou prostoupit kůží ani papírem. Oběť ho tedy musí vdechnout nebo zkonzumovat v potravě. Je 250miliardkrát jedovatější než kyanid, ale působí pomaleji.

Jed pronikne do krevního oběhu a usadí se v játrech, ledvinách a slezině, které likviduje. K prvotním příznakům patří nevolnost, slabost a padání vlasů, nakonec otrava končí mnohačetným selháním orgánů.

Polonium lze relativně lehce opatřit a otravu běžné posmrtné vyšetření neodhalí. Právě poloniem byl v Londýně otráven vlivný odpůrce ruského prezidenta Vladimira Putina Alexander Litviněnko.

Rozhodnutí vlády zahájit veřejné vyšetřování přivítala Marina Litviněnková. Ta se od manželovy smrti snažila přimět britské úřady k řádnému prošetření případu. V únoru na základě její žaloby londýnský Nejvyšší soud nařídil vládě, aby znovu zvážila své rozhodnutí nepřipustit veřejné prošetření vraždy. Vláda nedávno ženě vyhověla.

Litviněnko, který zemřel ve 43 letech, pracoval pro sovětskou, později ruskou tajnou službu (KGB), později se ale stal kritikem Kremlu. Zemřel 23. listopadu 2006, asi tři týdny poté, co při schůzce s dalšími ruskými agenty v jednom londýnském hotelu vypil čaj údajně otrávený izotopem polonia 210.

Podle britské policie je hlavním podezřelým jeden z těchto agentů, Andrej Lugovoj. Moskva to ale popírá a Lugového, jenž se mezitím stal poslancem Státní dumy, odmítá vydat.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Kvůli nejhoršímu suchu za poslední desetiletí se zmenšily Viktoriiny vodopády na hranici Zambie a Zimbabwe oproti normálnímu stavu na pouhý potůček.

Podle agentury Reuters se místní nyní obávají, že pokud změny klimatu povedou k častějším a výraznějším suchům, přijde region o jednu z hlavních turistických atrakcí, kterou ročně navštíví asi milion lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 1 hodinou

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy