Muž viněný z vraždy Litviněnka kandiduje ve volbách

Reuters, man
16. 9. 2007 16:50
Lugovoj popírá, že má s činem cokoliv společného

Moskva - Andrej Lugovoj, jehož britští vyšetřovatelé podezřívají z vraždy ruského disidenta Alexandra Litviněnka v Londýně,  kandiduje v prosincových volbách do ruského parlamentu.

Dnes to oznámil novinářům.

Do voleb jde na kandidátce Liberálně demokratické strany, vedené nacionalistou a populistou Vladimírem Žirinovským.

Rusko odmítlo Británii Lugového vydat. Pokud by se stal poslancem Státní Dumy (dolní komory ruského parlamentu), zajistil by si imunitu.

"Půjdu do voleb na kandidátce Liberálně demokratické strany. A zítra se zúčastním jejího kongresu," řekl dnes Lugovoj.

Podle ruského volebního zákona se mohou stát poslanci jen ti politici, jejichž strana v celostátním měřítku překoná sedmiprocentní práh pro vstup do parlamentu.

A to se Žirinovského formaci zřejmě podaří. Volby se konají 2.prosince, příští rok v březnu pak budou Rusové volit i nového prezidenta.

Britové tvrdí, že Lugovoj je hlavní osobou podezřelou z vraždy Litviněnka. Ten byl otráven poloniem a zemřel vloni 23.listopadu.

Lugovoj a Litviněnko - oba bývalí  zaměstnanci zpravodajské služby KGB -  se setkali 1.listopadu v restauraci londýnského hotelu Millennium.

Litviněnko si později tentýž den stěžoval na nevolnost a následně byl hospitalizován v nemocnici.

Aféra výrazně zhoršila britsko-ruské vztahy. Litviněnko patřil k ostrým a hlasitým kritikům ruského prezidenta Vladimira Putina.

 

 

Právě se děje

před 15 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

Další zprávy