Muž viněný z vraždy Litviněnka kandiduje ve volbách

Reuters, man
16. 9. 2007 16:50
Lugovoj popírá, že má s činem cokoliv společného

Moskva - Andrej Lugovoj, jehož britští vyšetřovatelé podezřívají z vraždy ruského disidenta Alexandra Litviněnka v Londýně,  kandiduje v prosincových volbách do ruského parlamentu.

Dnes to oznámil novinářům.

Do voleb jde na kandidátce Liberálně demokratické strany, vedené nacionalistou a populistou Vladimírem Žirinovským.

Rusko odmítlo Británii Lugového vydat. Pokud by se stal poslancem Státní Dumy (dolní komory ruského parlamentu), zajistil by si imunitu.

"Půjdu do voleb na kandidátce Liberálně demokratické strany. A zítra se zúčastním jejího kongresu," řekl dnes Lugovoj.

Podle ruského volebního zákona se mohou stát poslanci jen ti politici, jejichž strana v celostátním měřítku překoná sedmiprocentní práh pro vstup do parlamentu.

A to se Žirinovského formaci zřejmě podaří. Volby se konají 2.prosince, příští rok v březnu pak budou Rusové volit i nového prezidenta.

Britové tvrdí, že Lugovoj je hlavní osobou podezřelou z vraždy Litviněnka. Ten byl otráven poloniem a zemřel vloni 23.listopadu.

Lugovoj a Litviněnko - oba bývalí  zaměstnanci zpravodajské služby KGB -  se setkali 1.listopadu v restauraci londýnského hotelu Millennium.

Litviněnko si později tentýž den stěžoval na nevolnost a následně byl hospitalizován v nemocnici.

Aféra výrazně zhoršila britsko-ruské vztahy. Litviněnko patřil k ostrým a hlasitým kritikům ruského prezidenta Vladimira Putina.

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Štetina prodloužil se Spartou smlouvu do roku 2022

Slovenský fotbalista Lukáš Štetina prodloužil smlouvu s pražskou Spartou, která by mu vypršela po této sezoně. Osmadvacetiletý obránce zůstane podle nového kontraktu na Letné do konce června 2022. Sparta o tom informovala na svém webu.

Štetina přišel do Sparty v létě 2017 z jiného pražského klubu Dukly. V prvním roce patřil k oporám a spoluhráči ho zvolili nejlepším hráčem sezony. Pak důrazný stoper ztratil místo v sestavě a spekulovalo se o jeho odchodu.

Štetina ale dostal důvěru od trenéra Václava Kotala a v posledních dvou březnových soutěžních zápasech před koronavirovou pauzou nastoupil od začátku. Za výkony proti Ostravě a Slavii byl chválen.

"Tahle smlouva je určitě zadostiučinění. To, co dělám pro fotbal, se mi vrátilo. Věřím i ve fotbalového boha a v tom mám před sebou čistý stůl," řekl Štetina v rozhovoru pro klubovou televizi.

Další zprávy