Muž viněný z vraždy Litviněnka kandiduje ve volbách

Reuters, man
16. 9. 2007 16:50
Lugovoj popírá, že má s činem cokoliv společného

Moskva - Andrej Lugovoj, jehož britští vyšetřovatelé podezřívají z vraždy ruského disidenta Alexandra Litviněnka v Londýně,  kandiduje v prosincových volbách do ruského parlamentu.

Dnes to oznámil novinářům.

Do voleb jde na kandidátce Liberálně demokratické strany, vedené nacionalistou a populistou Vladimírem Žirinovským.

Rusko odmítlo Británii Lugového vydat. Pokud by se stal poslancem Státní Dumy (dolní komory ruského parlamentu), zajistil by si imunitu.

"Půjdu do voleb na kandidátce Liberálně demokratické strany. A zítra se zúčastním jejího kongresu," řekl dnes Lugovoj.

Podle ruského volebního zákona se mohou stát poslanci jen ti politici, jejichž strana v celostátním měřítku překoná sedmiprocentní práh pro vstup do parlamentu.

A to se Žirinovského formaci zřejmě podaří. Volby se konají 2.prosince, příští rok v březnu pak budou Rusové volit i nového prezidenta.

Britové tvrdí, že Lugovoj je hlavní osobou podezřelou z vraždy Litviněnka. Ten byl otráven poloniem a zemřel vloni 23.listopadu.

Lugovoj a Litviněnko - oba bývalí  zaměstnanci zpravodajské služby KGB -  se setkali 1.listopadu v restauraci londýnského hotelu Millennium.

Litviněnko si později tentýž den stěžoval na nevolnost a následně byl hospitalizován v nemocnici.

Aféra výrazně zhoršila britsko-ruské vztahy. Litviněnko patřil k ostrým a hlasitým kritikům ruského prezidenta Vladimira Putina.

 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Dolní komora ruského parlamentu ve středu ratifikovala prodloužení smlouvy s USA o kontrole jaderných zbraní z roku 2010, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem. Informují o tom světové agentury. Poslanci prodloužení dohody o pět let schválili jednohlasně den poté, co si telefonovali prezidenti Ruska a Spojených států a země si vyměnily příslušné diplomatické nóty.

Odpovídající návrh zákona poslal do Státní dumy prezident Vladimir Putin v úterý večer, napsala agentura Interfax. Podle náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova bude smlouva prodloužena o pět let bez jakýchkoli předběžných podmínek. Spojené státy a Rusko se na prodloužení úmluvy dohodly jen několik dní před vypršením její platnosti.

Podle agentury AP se Washington s Moskvou dohodl, že všechny nezbytné formální procedury země dokončí během několika dní. Smlouvu musí ratifikovat ruští zákonodárci. Po Státní dumě, tedy dolní komoře ruského parlamentu, ji musí schválit horní komora, Rada federace, což se očekává ještě dnes. Schválení amerického Kongresu není zapotřebí, dodala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy