Vyšetřování Litviněnkovy smrti provází komplikace

ČTK ČTK
17. 5. 2013 20:30
Soudce Robert Owen podle portálu BBC nemůže využít důkazy o objednané smrti

Londýn - Vyšetřování smrti někdejšího agenta ruské KGB Alexandra Litviněnka, který zemřel před šesti lety v Londýně na otravu izotopem polonia, provází v Británii komplikace a pochyby.

Vyšetřující soudce Robert Owen podle portálu BBC nemůže využít například důkazy o tom, zda jeho zabití mohlo nařídit Rusko.

Vyšetřování by nyní mohla nahradit postup, který umožní citlivé výslechy uskutečnit bez přístupu veřejnosti tak, aby zůstaly utajeny.

Takto by mimo jiné mohla vypovídat vdova po Litviněnkovi. Owen vysvětlil, že důkazy není možné využít z důvodu státní bezpečnosti. Výsledek šetření by tím byl "nekompletní, zavádějící a nespravedlivý".

Owen vyhověl postupu, kdy nepoužije zmíněné materiály kvůli žádosti britského ministra zahraničí Williama Haguea zachovat některé informace jako tajné.

Také souhlasil s tím, že z případu vyloučí všechny dokumenty týkající se toho, zda britské bezpečnostní a výzvědné složky mohly zabránit smrti rozvědčíka.

Třiačtyřicetiletý Litviněnko pracoval pro KGB, pak se ale stal kritikem Kremlu. Zemřel 23. listopadu 2006 asi tři týdny poté, co vypil čaj údajně otrávený izotopem polonia 210 při schůzce s dalšími ruskými agenty v londýnském hotelu. Podle britské policie je hlavním podezřelým jeden z nich, Andrej Lugovoj.

Lugovoj, který vinu popírá, se mezitím v Rusku stal poslancem a Moskva ho odmítla vydat do Británie k výslechu. Incident dodnes zatěžuje britsko-ruské vztahy.

Kritici, kterým se nelíbí okolnosti vyšetřování, tvrdí, že Londýn nechce tímto případem narušit své obchodní vztahy s Moskvou.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Rozpočet Ředitelství silnic a dálnic se zvýší o šest miliard

Letošní rozpočet Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vzrostl z původních 38 na 55 miliard korun. Příští rok se zvýší o dalších asi šest miliard. Na tiskové konferenci spojené s ukončením modernizace šestikilometrového úseku dálnice D1 u Velkého Meziříčí to v sobotu novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla by bez navýšení rozpočtu nebylo možné dokončit všechny plánované práce.

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při dvou nehodách na dálnici D4 poblíž Kytína ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice zůstává zčásti zavřená. Nikdo se vážně nezranil, řekli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. Směr na Prahu byl po 11:00 zprůjezdněn, směr na Strakonice bude kvůli odstraňování následků nehod a uklízení vozovky zavřený do odpoledních hodin.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu i na Strakonice se vytvořily na dálnici kolony, zavřený úsek mohou řidiči objet, ve směru na Strakonice je možné sjíždět na 18. kilometru na Mníšek pod Brdy nebo na 21. kilometru u Kytína.

Zdroj: ČTK
Další zprávy