Vyšetřování Litviněnkovy smrti provází komplikace

ČTK ČTK
17. 5. 2013 20:30
Soudce Robert Owen podle portálu BBC nemůže využít důkazy o objednané smrti

Londýn - Vyšetřování smrti někdejšího agenta ruské KGB Alexandra Litviněnka, který zemřel před šesti lety v Londýně na otravu izotopem polonia, provází v Británii komplikace a pochyby.

Vyšetřující soudce Robert Owen podle portálu BBC nemůže využít například důkazy o tom, zda jeho zabití mohlo nařídit Rusko.

Vyšetřování by nyní mohla nahradit postup, který umožní citlivé výslechy uskutečnit bez přístupu veřejnosti tak, aby zůstaly utajeny.

Takto by mimo jiné mohla vypovídat vdova po Litviněnkovi. Owen vysvětlil, že důkazy není možné využít z důvodu státní bezpečnosti. Výsledek šetření by tím byl "nekompletní, zavádějící a nespravedlivý".

Owen vyhověl postupu, kdy nepoužije zmíněné materiály kvůli žádosti britského ministra zahraničí Williama Haguea zachovat některé informace jako tajné.

Také souhlasil s tím, že z případu vyloučí všechny dokumenty týkající se toho, zda britské bezpečnostní a výzvědné složky mohly zabránit smrti rozvědčíka.

Třiačtyřicetiletý Litviněnko pracoval pro KGB, pak se ale stal kritikem Kremlu. Zemřel 23. listopadu 2006 asi tři týdny poté, co vypil čaj údajně otrávený izotopem polonia 210 při schůzce s dalšími ruskými agenty v londýnském hotelu. Podle britské policie je hlavním podezřelým jeden z nich, Andrej Lugovoj.

Lugovoj, který vinu popírá, se mezitím v Rusku stal poslancem a Moskva ho odmítla vydat do Británie k výslechu. Incident dodnes zatěžuje britsko-ruské vztahy.

Kritici, kterým se nelíbí okolnosti vyšetřování, tvrdí, že Londýn nechce tímto případem narušit své obchodní vztahy s Moskvou.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Trump přirovnal snahu o impeachment k lynčování. Kritici mluví o rasistickém podtextu

Americký prezident Donald Trump považuje snahu demokratických zákonodárců o jeho sesazení ústavní žalobou (impeachment) za lynč. Napsal to dnes na twitteru. Agentura AP upozornila, že zmínka o lynčování má rasistický podtext, neboť termín je v USA používán především v souvislosti s případy, kdy se obětí lynčujícího bělošského davu stal Američan černé pleti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výdaje na zdravotní péči se zvýší o osm až dvanáct procent, řekl ministr Vojtěch

Platby do jednotlivých oblastí zdravotní péče se příští rok podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) meziročně zvýší o osm až 12 procent. Výraznější nárůst platů čeká sestry poskytující domácí péči, a to zhruba 41 procent. Ministr to v úterý řekl poslancům při informování o situaci ve zdravotnictví, které má dostat v příštím roce rekordních 350 miliard korun. Úhradová vyhláška počítala podle ministra původně s navýšením plateb o 24 miliard korun. Po jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s poskytovateli péče i s KSČM přibylo dalších 4,9 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy