Špióni Ruska a Číny řádí jak za studené války, míní USA

Martin Novák Martin Novák
19. 9. 2007 13:02
Kongres si vyslechl zprávu o cizích rozvědkách
Vladimir Putin.
Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Washington - Věty o návratu studené války v médiích už platí za otřepanou frázi.

Doprovázejí téměř každý spor, který se objeví mezi Ruskem a některou větší západní zemí. Tedy především USA a Velkou Británií.

Americké zpravodajské služby ovšem tvrdí: Už nejde o frázi, ale o realitu. V Kongresu na toto téma nově vystoupil jejich šéf Mike McConnell.

Oznámil, že špionáž Ruska a Číny zaměřená proti USA prudce roste. A zákonodárci by podle měj měli přijmout příslušnou legislativu.

"Čínská a ruská rozvědka patří k nejagresivnějším v získávání citlivých a tajných dat z různých amerických systémů, databází a projektů. Intenzita jejich úsilí je už srovnatelná s obdobím studené války," uvedl McConnell.

Horší než kdysi?

Někteří dokonce tvrdí, že situace je dokonce horší než během studené války. Bývalý agent sovětské zpravodajské služby KGB Jurij Švec, který emigroval do Británie, vypověděl, že počet Rusů pracujících jako vyzvědači je dnes vyšší.

"V dobách Sovětského svazu byl počet špiónů omezen na velvyslanectví, obchodní zastupitelství nebo tiskové agentury. Dnes je využíváno ke špionáži mnoho dalších jedinců a firem. V Americe jde o hustou síť," citoval Švece týdeník Sunday Times.

Podle něj pracuje pro Moskvu mnoho Rusů, kteří pobývají legálně v USA. Což je velká změna oproti časům Sovětského svazu.

Vloni byl v USA odsouzen ke dvanácti letům vězení bývalý americký námořník Ariel Weinmann, který byl členem posádky vojenské ponorky. Rusům dodával tajné informace.

Ruská "špionážní ofenzíva" je dávána do souvislosti s asertivnější zahraniční politikou a snahou vrátit Rusku postavení velmoci od chvíle, co ve funkci ruského prezidenta vystřídal v roce 2000 Vladimir Putin Borise Jelcina.

Britské stížnosti

Putin sám pracoval pro KGB, v osmdesátých letech působil v komunistickém východním Německu.

Rusové naopak obviňují USA, že plánovaná stavba radaru v České republice má být zaměřena na sledování ruského vzdušného prostoru.

Čínská armáda je podezřelá z elektronické špionáže na ministerstvech USA a Německa.
Čínská armáda je podezřelá z elektronické špionáže na ministerstvech USA a Německa. | Foto: Reuters

Na výzvědnou aktivitu Rusů si nyní stěžuje i Velká Británie. Ministerstvo zahraničí tvrdí, že na ruském velvyslanectví v Londýně pracuje až třicet ruských diplomatů, kteří jsou ve skutečnosti agenty.

Mají za úkol nejen "dohlížet" na ruské disidenty (v Londýně žije například známý miliardář a ostrý kritik Putina Boris Berezovskij), ale také zjišťovat informace o britské armádě a z oblasti vědeckého výzkumu.

Vztahy mezi Londýnem a Moskvou narušila otrava ruského exulanta a bývalého agenta KGB Alexandra Litviněnka. Moskva navíc nechce vydat do Británie muže, kterého policie označila jako hlavního podezřelého.

Americké obavy z Číny zvýšil nedávný průnik hackerů do elektronické pošty v Pentagonu. Údajně šlo o špionáž čínské armády.

Ačkoliv útočníci podle Pentagonu neobjevili žádné tajné informace, mohli si číst poštu zaměstnanců sekretariátu ministra obrany Roberta Gatese.

Peking obvinění popřel. Stejně tak jako dřívější tvrzení Berlína, že se čínští hackeři pokoušeli nabourat i do pošty spolkové kancléřky Angely Merkelové a německého ministerstva zahraničí.

Tyto informace zveřejnil jako první obvykle dobře informovaný německý týdeník Der Spiegel.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy