Britové našli prababičku pavučin. Pamatuje dinosaury

Lucie Kalivodová
2. 11. 2009 16:35
Společně se zbytky pavoučí nitě jsou v nalezeném vzorku znatelné i zbytky hmyzu
Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie. | Foto: Jaroslav Jiřička

Londýn - Dva britští amatérští geologové nalezli ve Východním Sussexu nejstarší pavučinu světa. Oslavila již 140 milionů let.

Jamie Hiscocks a jeho bratr Jonathan ji objevili v usazeninách jantaru na jihoanglickém křídovém pobřeží.

Informaci zveřejnil profesor paleontologie Martin Brasier z Oxfordské univerzity v odborném magazínu Journal of the Geological Society.

"Tento jantar je velice vzácný, pochází z počátku křídy (druhohory - pozn. red.). Jde tedy o jeden z nejstarších jantarů s příměsemi," řekl paleontolog v tiskovém prohlášení.

Podle Brasiera vznikl hastingský jantar krátce poté, co se vyvinuly první kvetoucí rostliny. Vědci se domnívají, že pavučina byla zachycena v pryskyřici jehličnanu a po požáru se pak dostala do mořského podloží, kde zkameněla.

Profesor Brasier tvrdí, že se nově nalezená pavučina podobá výtvorům dnešních pavouků - na snímku křižák pruhovaný.
Profesor Brasier tvrdí, že se nově nalezená pavučina podobá výtvorům dnešních pavouků - na snímku křižák pruhovaný. | Foto: Jakub Kašpar

Na denní světlo jihoanglického pobřeží se pak dostala díky erozi. Společně se zbytky pavoučí nitě jsou v nalezeném vzorku znatelné i pozůstatky hmyzu, rostlin a dávnověkých mikrobů. Na vláknech se dokonce zachovaly i lepivé kapky, díky kterým se hmyz na pavučinu zachytí.

Brasier tvrdí, že se tato unikátní pavučina z dob dinosaurů podobá výtvorům dnešních pavouků. Vědecký tým pavučinu za pomoci konfokální mikroskopie zrekonstruoval a díky tomu ji mohl studovat ze čtyřiceti různých úhlů.

"V dnešní je být paleontologem velice zajímavé," řekl britskému listu The Times profesor Brasier. "Máme možnost si prohlížet věci, které jsme doposud neměli šanci zkoumat. Všechno do detailů."

 

Právě se děje

Další zprávy