Británie zablokuje vstup Islandu do EU. Kvůli vkladům

Martin Novák Martin Novák
6. 1. 2010 14:15
Ve zkrachovalých islandských bankách mělo peníze na 400 tisíc Britů a Nizozemců
Islandský prezident Ólafur Grímsson.
Islandský prezident Ólafur Grímsson. | Foto: Reuters

Londýn/Reykjavík - Pokud Island nevyplatí Britům a Nizozemcům peníze, o které přišli při krachu islandských bank, pravděpodobně bude muset zapomenout na vstup do Evropské unie.

Britská vláda už naznačila, že pokud Islanďané v referendu odmítnou odškodnit britské klienty islandských bank, ostrov se ocitne izolován jak od Evropské unie, tak i od Mezinárodního měnové fondu.

Británii i Nizozemsko v úterý šokoval islandský prezident Ólafur Grímsson. Oznámil, že nepodepíše vládou schválený zákon o vyplacení vkladů cizinců, kteří měli úspory v islandských bankách, v celkové výši šest miliard dolarů (zhruba 108 miliard korun).

Podle ústavy to znamená, že o osudu návrhu rozhodne referendum. Je to teprve podruhé v dějinách Islandu, co prezident nepodepsal vládou schválený zákon.

Foto: Aktuálně.cz

Reykjavík si loni podal žádost o vstup do Evropské unie, návrh parlamentem prošel o jediný hlas. Pro návrh současné sociálnědemokratické premiérky Jóhanny Sigurdardóttirové hlasovalo 33 hlasů, proti bylo 28 poslanců. Dva se zdrželi hlasování.

Mnozí Islanďané se domnívají, že přijetí eura by zabránilo podobným ekonomickým otřesům, jaké ostrov zažil v posledních dvou letech.

Londýn ale varuje, aby si ostrované vše promysleli.

„Islandským představitelům musí být nepochybně jasné, že pokud nebudou vklady všech britských občanů vyplaceny, vstup do Evropské unie je ohrožen. Myslím, že není třeba žádná varování, věc by měla být každému jasná," řekl britský ministr pro veřejné finance a ekonomickou politiku Paul Myners.

Premiér Gordon Brown oznámil, že je zprávou z Reykjavíku zklamán.

Budova islandské banky Kaupthing.
Budova islandské banky Kaupthing. | Foto: Reuters

Popuzeně reagovala také nizozemská vláda. Premiér Jan Peter Balkenende požádal Reykjavík o vysvětlení prezidentova stanoviska.

Ve zkrachovalých islandských bankách Icesave, Glitnir a Kaupthing mělo peníze asi 400 tisíc Britů a Nizozemců. A to zejména v internetové bance Icesave.

Vklady měly být cizincům vráceny postupně ve splátkách od roku 2016. Referendum se zřejmě bude konat 20.února.

Islandská ekonomika se loni podle odhadů propadla o 8,4 procenta a ani letos se nečeká růst.

V minulém roce se vláda dohodla s Mezinárodním měnovým fondem na úvěru ve výši 2,2 miliard dolarů. Pokud ale Islanďané odmítnou cizince vyplatit, může být čerpání peněz od MMF ohroženo.

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy