Británie uspěla, EU se opět pohnula

Adam Junek
19. 12. 2005 12:43
Brusel (Od zvláštního zpravodaje) Britové dojednali rozpočet a pozvali Turky. Rakušané budou muset vyřešit otázku daní.

Pouhých šest měsíců trvá předsednictví v Evropské unii. Za tu dobu má členská země šanci posouvat dnešní pětadvacítku směrem, který jí nejvíce vyhovuje. Od července tento post zastávala Velká Británie. Jaké úspěchy a prohry si připsal britský premiér Tony Blair?

Ještě před měsícem vypadalo, že Britové mnoho nedokázali. Poslanec Graham Watson z liberální frakce dokonce Tonymu Blairovi vyčítal, že předsednictví "není jen příležitost čas od času vzletně promluvit". Poslední týdny ale ukázaly, že Spojené království přece jen dokázalo víc.

Kvůli Turkům se posunovaly hodinky

První velký úspěch přišel na počátku října. Po nekonečných jednáních byly otevřeny předvstupní rozhovory s Turky, věčnými čekateli na členství v prestižním evropském klubu, a Chorvaty. Jako mnohé další úspěchy přišel i tento na poslední chvíli.

Turecký ministr zahraničí Gül dlouho nevěděl, zda opravdu bude muset přiletět do Lucemburku, aby se rozhovory oficiálně otevřely. Nakonec váhala unie tak dlouho, že bylo nutné "posouvat ručičky hodinek zpět", tedy využít londýnského času, aby se to stihlo ještě stále třetího října.

Po pozvolném začátku dostaly události v listopadu a prosinci rychlejší spád. Evropský parlament a následně Rada ministrů schválily novou chemickou legislativu REACH, která zavádí nový systém testování bezpečnosti chemikálií. Teď už ji čeká jen druhé čtení v parlamentu. (Podrobněji ČTĚTE ZDE.)

Podařilo se také prosadit reformu cukerné politiky, která fungovala beze změn bezmála čtyři desetiletí. Ač se tak stalo spíše pod tlakem Světové obchodní organizace, lze to považovat za úspěch Britů.Ve svém důsledku pěstitelé řepy i cukrovary budou nyní efektivnější a konkurenceschopnější a ty, které nepřežijí dostanou od unie pomoc na restrukturalizaci a přeškolení zaměstnanců.

O schválení cukerné reformy ČTĚTE ZDE.

Nejdůležitějším úspěchem je pak samozřejmě schválení rozpočtu na léta 2007 až 2013. Dohoda se opět rodila na poslední chvíli a summit se protáhl až do ranních hodin. Nakonec z něj v zásadě všichni odjeli jako vítězové. Česko si odvezlo nejvyšší dotace na hlavu z rozvojových fondů, Polsko si vydupalo více peněz a Francie zachránila zemědělskou politiku nejméně do roku 2014.

Blair se vrátil s klidem 

Británie sice musela sáhnout na svou slevu z příspěvku do rozpočtu, ale přišla o méně, než předpokládal předchozí lucemburský návrh. Tony Blair si tak rozhodně doma nevysloužil tak ostrou kritiku, jakou by mu přineslo schválení rozpočtu už v červnu.

Podrobné zpravodajství o schvalování rozpočtu NAJDETE ZDE.

"Schválení rozpočtu je rozhodně velkým krokem vpřed. Unie se dostala z mrtvého bodu. Teď všichni čekáme na německé předsednictví v roce 2007, jak si poradí s dalším směřováním evropské myšlenky," narazil na nedořešený problém evropské ústavy John Palmer, analytik Evropského politického centra. Angela Merkelová už slíbila, že právě zablokovaná ústava bude prioritou jejího vedení unie.

Příští půlrok si do předsednického křesla sednou Rakušané. Jejich ministryně zahraničí Ursula Plassniková dnes představí své priority. Británie jí odkázala mimo jiné otázku snížených sazeb daně z přidané hodnoty, kterou se na summitu nepodařilo dořešit. Česko bude mít příležitost vyzkoušet si šéfování unie v roce 2009. Na jeho bedra připadne patrně počátek reformy zemědělské politiky a britského rabatu.

 

Právě se děje

Další zprávy