Brusel: Shoda o rozpočtu přišla v noci

Adam Junek
17. 12. 2005 14:34
Brusel (Od zvláštního zpravodaje) - Nejistota skončila. Všechny země Evropské unie už vědí, s kolika penězi mohou pro léta 2007 až 2013 počítat. Česká republika tak má šanci čerpat až 893 miliard korun v dotacích a přímých platbách. 

Po odečtení příspěvku do společné kasy by tak unijní peníze mohly vylepšit české rozpočty až o 651 miliard korun. ZDE najdete informace o rozpočtu

"Dohoda je velmi dobrá. Už na počátku summitu tu byl konstruktivní návrh od britského předsednictví a v posledních dnech se nám podařilo pro Česko získat ještě další pozitiva," prohlásil v sobotu nad ránem premiér Jiří Paroubek.

Vítězství hlásí po konci summitu v Bruselu všichni představitelé zemí Evropské unie. Po dlouhých jednáních se totiž okolo druhé hodiny ráno podařilo dosáhnout dohody o rozpočtu na léta 2007 až 2013.

Konečná verze, kterou ještě musí odsouhlasit Evropský parlament, nakonec počítá pro sedmileté období s výdaji ve výši 862,4 miliardy eur.

To je o třináct miliard více, než ještě ve středu navrhovalo britské předsednictví.

"Je důležité, že jsme se dohodli. Navíc je to dobrá dohoda, která dovolí pokračovat v rozšiřování Unie," uvedl britský premiér Tony Blair, který tento půlrok společenství předsedá. Dohodu pak s povděkem kvitoval i předseda Evropské komise José Barroso: "Dnešní dohoda odvrátila hrozící paralýzu sjednocené Evropy."

Merkelová zvítězila

Hrdinkou summitu se stala nová německá kancléřka Angela Merkelová. Ve chvíli, kdy už to vypadalo, že by summit opět mohl skončit neúspěchem, navrhla navýšit rozpočet. Dvě a půl miliardy přihodilo britské předsednictví ze své slevy na příspěvek do rozpočtu. Celkově tak Spojené království oželí 10,5 miliardy eur. Ty by se jinak vrátily do jeho kasy.

Další miliardy, o něž rozpočet oproti návrhu nabobtnal, nasypou  do společného měšce podle běžného vzorce všechny země pětadvacítky. A Německo jako největší přispěvatel zaplatí největší část.

Díky kancléřčině návrhu se přilepšilo nováčkům, kteří měli být původně plánovanými škrty nejvíce postiženi, o zhruba 5,3 miliardy eur. Například Česká republika si připsala dalších 800 miliónů eur. Předpokládá to však, že veškeré dotace také vyčerpá.

To by pro nováčky neměl být takový problém. Finanční perspektiva totiž počítá s tím, že nové země potřebují volnější podmínky pro čerpání dotací. Vlády budou muset najít méně peněz pro spolufinancování projektů, namísto 25 procent bude stačit patnáct.

Vánoční dárky

Až do roku 2010 bude možné čerpat peníze o rok déle, než se původně předpokládalo. Tedy po tři roky od udělení dotace. Navíc i daň z přidané hodnoty, která projekty dosud prodražovala a mnoha neziskovým organizacím či obcím znemožňovala čerpat evropské peníze, zaplatí evropská pokladna.

Kromě nováčků si výrazně polepšily také například Španělsko a Itálie, přibylo jim po dvou miliardách eur. "Vánoční dárky" v podobě desítek až stovek miliónů eur si pak vezou domů také Bavorsko, země bývalého východního Německa, Finsko či Rakousko.

Tony Blair, který byl označován za hlavního viníka krachu červnových jednání, také může konečnou verzi rozpočtu prezentovat doma jako úspěch. Čeká jej sice ostrá kritika, že pustil z rabatu příliš mnoho, ale pokud by přijal lucemburský balíček v červnu, platilo by království do rozpočtu mnohem víc.

Původně by byl čistý britský příspěvek 75 miliard, takto bude britská kasa lehčí o 62 miliard.

Spokojení potížisté

Spokojeni mohou být také dva největší "potížisté", Polsko a Francie. Polský premiér Kazimierz Marcinkiewicz si vydupal více peněz. V posledním kole jednání další dvě miliardy eur, celkově se tak Polsko dostalo bez dvou miliard na úroveň červnového návrhu rozpočtu.

Marcinkiewicz tak splnil slib, který dal svým voličům. Francouzi zase udrželi zemědělskou politiku a nabourali dostatečně britský rabat. Na obojí si má Evropská komise v letech 2008 až 2009 posvítit a navrhnout reformu pro příští finanční období.

 

Právě se děje

Další zprávy