Odbory sdružující pracovníky veřejné správy odhadují, že jich stávkuje na 200 tisíc. A to poslední den, který je v Británii oficiálně vyhrazen pro podání daňového přiznání. Finanční úřad přitom nehodlá lhůtu kvůli stávce prodlužovat.
Důvod stávky? Zhruba stotisícové pracovní síle hrozí rozvázání pracovního poměru.
Do stávky kvůli propouštění i mzdám
Podle šéfa odborů Marka Serwotky budou stávkou zasaženy kromě soudů a finančních úřadů také výdejny pasů, muzea či autoškoly.
"Ti, kteří stávkují, nejsou bezejmenní byrokraté, ale lidé, kteří se starají o každodenní služby," řekl Serwotka, podle kterého stávka ukazuje frustraci a nejistotu lidí, jejichž platy se pohybují jen těsně nad životním minimem.
Vláda se snaží dopady stávky zredukovat. "Není zde absolutně žádný důvod ke stávce," prohlásil pro agenturu Reuters člen širšího kabinetního týmu Pat McFadden. "V okamžiku, kdy vláda posiluje investice do veřejných služeb, nemůže žádná organizace - veřejnou správu nevyjímaje - zůstat imunní vůči potřebě změn."
"Jsou zde běžné způsoby, jak mohou odbory vyjádřit svůj postoj k navrhovaným změnám bez toho, aby vstupovaly do stávky," dodal.
Loni za důchody
Zaměstnanci státní správy demostrovali v britských ulicích naposledy loni v březnu. Tehdy šlo o největší stávku od roku 1926. Do ulic britských měst vyšlo na milion a půl demonstrantů, kterým se nelíbilo zrušení tzv. pětaosmdesátiletého pravidla.
Každý státní zaměstnanec podle něj měl právo po dosažení šedesáti let na plnou penzi. Jedinou podmínkou bylo čtvrtstoletí tvrdé a nne příliš dobře placené práce.
Největší britské odbory Unison se téměř jednohlasně postavily proti.
"Proč by měly tisíce mizerně placených lidí přijít o plnou penzi, když lépe situovaní učitelé v tomto věku do penze odejít mohou?"