Londýn - Britská panovnice Alžběta II. pokořila další historický mezník. Dosud žádné britské královně se nepodařilo oslavit se svým chotěm diamantovou svatbu.
Alžběta II. a její muž Filip, vévoda z Edinburghu, v pondělí završí šedesát společných let. Buckinghamský palác k jejich výročí připravil soupisku 60 faktů, jimiž potěšil klípkůchtivé Brity.
Ti se například mohou dozvědět, že se Filip loučil se svobodou hned dvakrát. Poprvé - decentně - to bylo v přítomnosti novinářů v Dorchesteru. Ovšem pak si vyrazil s nejbližšími přáteli na zapřenou do klubu Belfry.
S Alžbětou byl zasnouben krátce, jen čtyři měsíce. Brali se ve Westminsterském opatství, kde si v minulosti vyměnilo slib věrnosti deset královských párů. Alžběta II. měla hned osm družiček.
Královniny šaty se šily od srpna a navrhoval je sir Norman Harnell. Po svatbě neputovala róba do skříně, ale do výstavních síní. Nejprve si šaty mohli prohlédnout zblízka Londýňané v paláci Svatého Jakuba, pak putovaly do Glasgowa, Liverpoolu, Bristolu, Leedsu či Huddersfieldu. Spolu s nimi si lidé mohly prohlédnout i svatební saténové střevíčky ozdobené přezkou ze stříbrných a šedých perel.
Svatební tabule byla ozdobena růžovými a bílými karafiáty, které páru věnovala Britská karafiátová společnost.
Oficiální svatební dort (protože na stole bylo ještě jedenáct dalších, které přišly darem) měřil úctyhodné dva metry a čtyřiasedmdesát centimetrů. Kromě nezbytných z cukru vyvedených erbů a monogramů na něm byly umístěné i mandlové figurky znázorňující oblíbené aktivity novomanželů.
U Filipa to v té době bylo pólo, míčová hra na koních.
Později ovšem musel - kvůli artróze v zápěstí - tohoto sportu nechat, a tak si vymyslel vlastní disciplínu - Soutěž kočárů tažených čtyřspřežím poníků. Jde o závod se spletitými pravidly, v němž se neustále musí měnit směr a rychlost kočáru. Rozhlasová legenda Karel Kyncl v jedné ze svých povídkových knih připomněl, že: "Nesmí se zapomenout na přípravu. Koně je nutno čistit a hřebelcovat až dvanáct hodin denně a noc před soutěží musí spát v jakýchsi pyžamech, aby nedošlo k případným trestným bodům za špinavé zadky..."
Jen málokdo ovšem ví, že vévoda z Edinburghu získal v této disciplíně zlatou medaili na mistrovství světa.
Samostatnou kapitolou na soupisce "60" je pak výčet všemožných darů, které novomanželé obdrželi. Celkem jich bylo přes dva a půl tisíce. Papež Pius XII. například zaslal sadu míšeňských koflíků na čokoládu, neznámý Brit zas dva páry ponožek do postele.
Královna s chotěm nechali všechny dary rovněž vystavit, prohlédnout si je přišlo jen v Londýně na 200 tisíc lidí.