Londýn - V Británii se v noci na středu krátce před vypršením lhůty pro registraci k nadcházejícímu referendu o setrvání země v Evropské unii zhroutila příslušná internetová stránka. Vláda se proto po dohodě s volební komisí rozhodla, že prodlouží lhůtu pro registraci o 48 hodin do čtvrteční půlnoci. Informovala o tom agentura Reuters.
Registrovat se budou oprávnění voliči moci až do čtvrteční půlnoci britského letního času (pátek 01:00 SELČ), oznámil člen kabinetu Matthew Hancock, který je za referendum zodpovědný. K prodloužení lhůty bude podle něj ale nutné, aby vláda ve čtvrtek předložila parlamentu ke schválení potřebnou právní úpravu.
"Myslíme, že je spravedlivé, abychom prodloužili lhůtu pro registraci až do půlnoci 9. června, abychom dali osobám, které se nemohly registrovat, čas to udělat," stojí ve vládním prohlášení. Premiér David Cameron už kolem 13:00 SELČ na twitteru napsal, že je možné se i nadále registrovat.
V úterý, poslední možný den, se k referendu registrovalo nebo pokusilo registrovat půl milionu lidí. Podle BBC se ale stále neví, kolik z nich bylo úspěšných a kolika lidem se objevila chybová hláška. Volební komise dopoledne uvedla, že je "klíčové", aby mohl hlasovat každý, kdo chce.
Technické potíže na webu pro registraci nastaly v úterý přibližně ve 22:40 britského času (23:40 SELČ). Vláda v prohlášení uvedla, že stránka byla nedostupná kvůli velkému náporu voličů v poslední chvíli.
Podle posledních průzkumů veřejného mínění bude boj mezi zastánci setrvání země v evropském svazku a příznivci odchodu z EU (takzvaného brexitu) vyrovnaný.
Někteří lidé si podle The Guardian na Twitteru stěžovali, že stránka zkolabovala poté, co v televizi skončilo vystoupení konzervativního premiéra Davida Camerona a vůdce opoziční protievropské strany UKIP Nigela Farage.
Farage, známý svými kontroverzními výroky, v diskusi s diváky podle BBC mimo jiné řekl, že je kvůli svým stanoviskům ohledně migrace "démonizován", a tvrdil, že pro výrazné omezení počtu přistěhovalců má podporu i mezi etnickými menšinami. Cameron uvedl, že jsou "dobré a špatné způsoby", jak kontrolovat migraci, a varoval před uzavíráním země. Právě migrace je jedním z hlavních témat před nadcházejícím referendem. Farage a Cameron nedebatovali tváří v tvář, ale každý půl hodiny odpovídali na dotazy diváků.
Registrace se netýká občanů, kteří se do voličských seznamů nechali zapsat již před loňskými parlamentními volbami či před květnovými místními volbami v Anglii, Walesu, Skotsku a Severním Irsku. Výjimku tvoří pouze ti, kteří se od té doby přestěhovali. Pro registraci ke korespondenčnímu hlasování je možné se registrovat až do dnešních 17:00 (18:00 SELČ).