Británie chudne, školy nabízí obědy skoro zdarma

Jana Černá
26. 9. 2012 5:00
V zemi za poslední dva roky vznikly desítky charitativních potravinových bank
Stále více dětí z chudých britských rodin chodí do školy hladových.
Stále více dětí z chudých britských rodin chodí do školy hladových. | Foto: Reuters

Londýn - Ve Velké Británii rychle přibývá lidí žijících na hranici chudoby. V některých regionech je nedostatek financí znát natolik, že místní školní jídelny začaly žákům z nízkopříjmových rodin vydávat jídlo téměř zdarma. Žáci totiž chodí do školy viditelně hladoví.

Kromě toho v zemi prudce roste počet potravinových bank. Jejich největší řetězec, Trussell Trust, zakládá průměrně tři nové pobočky týdně. Lidé si sem chodí zdarma vyzvednout zboží darované supermarkety nebo i soukromými osobami, často těsně před vypršením spotřební lhůty.

Chudoba je natolik veliká, že znemožňuje nákup potravin, přitom se ale netýká jen nezaměstnaných lidí a jejich dětí. Podle některých komentátorů stále častěji zasahuje i rodiny, kde oba rodiče pracují za minimální nebo nízkou mzdu.

Příčina neznámá 

Důvodů je více, všechny jsou ale vzájemně provázané. Kromě postupného snižování počtu pracovních hodin v některých provozech mají být na vině i úsporná opatření britské vlády. U jiných rodin navíc přispívají ke svízelné životní situaci velké dluhy.

Jedním z příkladů rychle chudnoucích částí Velké Británie je město Coventry ve střední Anglii. Ze 309 tisíc místních obyvatel eviduje radnice 59 tisíc lidí žijících na hranici chudoby, uvedla BBC. Za poslední dva roky pak ve městě vzniklo více než deset potravinových bank, dříve tady nebyla ani jedna.

Foto: Cesta Williama a Kate po Asii

"Měli bychom mít otevřeno dvě hodiny denně, ale jídlo nám většinou dojde už po hodině," uvedla jedna z místních sociálních pracovnic pro The Guardian. Dobrovolníci uvádějí, že spousta docházejících lidí se ocitla v nesnázích krátce poté, co jim byla v novém systému zamítnuta sociální podpora.

Vzhledem k přísnějším podmínkám pro získání podpory o ni totiž mnoho lidí přichází, ať už jednorázově ve formě sankce, nebo ze systému vypadnou úplně. Podle oficiálních údajů, které prezentoval Trussell Trust, se to týká až 43 % návštěvníků potravinových bank.

"Smrtící" neoficiální půjčky

Kromě ztráty sociální podpory bývá u těchto lidí na vině i zamítnutá půjčka pro osoby ve finanční tísni, na kterou nyní někteří Britové rovněž nedosáhnou. Půjčky ale zároveň patří k dalším rizikovým faktorům, i když nebezpečí mohou představovat obzvláště ty neoficiálně sjednané. 

Znak britské libry
Znak britské libry | Foto: Reuters

V případě půjček, které nejsou zprostředkovány bankami, Britové totiž podle BBC jasně dávají přednost splácení dluhu a jeho vysokých úroků před nákupem potravin. Hlad se tak čím dál častěji podepisuje kromě jiného i na školních výkonech dětí z nízkopříjmových rodin.

Jak uvádí britský korespondent zpravodajského serveru Al-Džazíra, to, že jídelny vydávají zdarma obědy dětem z rodin pobírajících sociální podporu, už pomalu přestává stačit.

Na dotovanou stravu, placenou z větší části z rozpočtů iniciativních škol, tak už někde automaticky dostali nárok všichni studenti. Najedené děti se podle učitelů lépe soustředí na práci.

 

Právě se děje

Další zprávy