Vážení čtenáři Aktuálně.cz,
on-line přenos k dění ve Spojeném království končí. Děkujeme, že jste ho sledovali s námi.
Bývalý labouristický premiér Tony Blair ve čtvrtečním rozhovoru pro BBC uvedl, že odsunutí termínu brexitu je nevyhnutelné.
Zároveň řekl, že za nejlepší možnost považuje vypsání druhého referenda. "Tvrdý brexit" by byl podle Blaira příliš bolestivý pro ekonomiku, "hladký brexit" zase označil za nesmyslný.
Extending the #Brexit deadline is "inevitable" says Tony Blair: "If I was the government now, I would already be having discussions with Europe about the terms of an extension" #r4today https://t.co/55w4Ws2GFr pic.twitter.com/lxWzAYZr4x
— BBC Radio 4 Today (@BBCr4today) January 17, 2019
Země EU se připravují na možnost, že Británie odejde z unijního svazku bez dohody.
Například Polsko, kde žije asi 6 000 Britů, počítá s ročním přechodným obdobím. Během toho bude Britům zaručeno stejné zacházení, jako kdyby byli občany EU. Poláci rovněž chtějí nabídnout trvalý pobyt spolu s pracovním povolením těm Britům, kteří v zemi žijí více než pět let
V Česku je ve hře návrh zákona, který hovoří o přechodném období do 31. prosince 2020. V Česku pobývá podle odhadů na 8 000 Britů.
Více než 170 významných britských byznysmenů apeluje na Mayovou a Corbyna, aby uspořádali nové referendum o vystoupení země z EU. "Mnoho podnikatelů podpořilo dohodu o brexitu premiérky Mayové, aniž by věděli, jak daleko k dokonalosti má," stojí v otevřeném dopise, který otiskl deník The Times a pod který se podepsali například architekti Norman Foster a David Chipperfield nebo někdejší předseda telekomunikační skupiny BT Group Mike Rake.
Podle autorů dopisu je třeba zeptat se lidí podruhé, jestli opravdu chtějí unijní svazek opustit.
České firmy se na stále pravděpodobnější tvrdý brexit nepřipravují. Doufají, že odchod Británie z EU se spíš odloží. "Stále věřím, že k tvrdému brexitu nedojde a obě strany se dohodnou na prodloužení termínu pro dohodu," říká například Radim Koštial, generální ředitel společnosti Sipral, která vyrábí skleněné fasády pro budovy.
Více o brexitu z pohledu českých firem se dočtete v Hospodářských novinách.
Klíčové momenty okolo brexitu zobrazené na křivce kurzu britské libry vůči americkému dolaru.
Brexit key dates and British pound versus US dollar since 2016@AFPgraphics pic.twitter.com/RjHHec0wKB
— AFP news agency (@AFP) January 17, 2019
Manfred Weber, lídr lidovců, největší europarlamentní frakce, řekl německému rádiu Deutschlandfunk, že odložení brexitu dává smysl, jen pokud bude Brusel vědět, co britská vláda plánuje, píše agentura Reuters. Připomínáme, že odchod země z EU má nastat 29. března. Vlivný německý europoslanec Weber za lidovce kandiduje na post šéfa Evropské komise.
O zrychleném schvalování vládního návrhu zákona, který má zajistit ochranu Britů žijících v Česku v případě odchodu Británie z EU k 29. březnu bez dohody, bude jednat vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se zástupci všech sněmovních stran. Návrh normy upravující vztahy mezi ČR a Spojeným královstvím pro případ, že Británie vystoupí z EU bez dohody, poslala vláda do Sněmovny před týdnem.
Návrh počítá s přechodným obdobím do 31. prosince 2020, během kterého bude ve vybraných oblastech britským občanům zaručeno stejné zacházení, jako by nadále byli v postavení občanů EU. Podle britského velvyslance Nicka Archera je návrh v porovnání s plány ostatních zemí EU k Britům nejvstřícnější. "Jeví se jako nejštědřejší z návrhů, které doposud učinil kterýkoli členský stát, aby se Britové usadili," uvedl na twitteru.
Jaká nálada panuje ve Velké Británii po nekonečných jednáních o brexitu? Český sociolog žijící na ostrovech popisuje, že se z odchodu země z EU stalo jakési trauma. Více v textu reportéra Martina Nováka.
Nesledovali jste poslední vývoj ve Velké Británii? Nabízíme shrnutí:
Dobré ráno, vážení čtenáři, i dnes pro vás budeme sledovat vývoj ve Spojeném království ohledně brexitu. Vítejte u on-line přenosu.
ČTVRTEK 17. 1. 2019
Vážení čtenáři, online přenos pro dnešek končí. Vývoj okolo brexitu a britské vnitropolitické situace budeme nadále sledovat. Děkujeme za pozornost.
Premiérka Mayová v prohlášení, které přednesla před jedenáctou večer před svým sídlem v Downing street, znovu vyzvala britské politiky k společné diskusi o brexitu. Jmenovitě zmínila šéfa labouristů Jeremyho Corbyna. "Jsem zklamaná, že se zatím nezapojil, ale naše dveře zůstávají otevřené." Bezprostředně po hlasování o nedůvěře se Mayová setkala se zástupci Skotské národní strany, liberálních demokratů a velšské strany Plaid Cymru.
Mayová nekončí, ale co bude s brexitem, nevíme. Takové ohlasy najdeme i na českém Twitteru.
To, že se britská vláda při dnešním hlasování o důvěře udržela, bohužel neznamená posun v otázce brexitu. Stále čekáme na jasný signál, co bude britská vláda při dalších jednáních prosazovat.
— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) January 16, 2019
Podívejte se na graf, který ukazuje, jak které strany hlasovaly ohledně dohody o brexitu a jak dnes, v případě vyslovení nedůvěry vládě.
Here’s the breakdown of the votes on Theresa May’s Brexit deal and the vote of no confidence against her.
— Financial Times (@FinancialTimes) January 16, 2019
Also, see how each MP voted on our interactive page: https://t.co/CMGpI8B5Xo pic.twitter.com/hN1IxGVBWS
"Hra s ohněm začíná dnes večer. V sázce je budoucnost této země," komentoval situaci v britském parlamentu novinář Christopher Hope z deníku Daily Telegraph. Reagoval tak především na prohlášení Corbyna, že se s Mayovou nesejde, dokud nevyloučí možnost, že by Británii odešla z EU bez dohody.
"Je naprosto neuvěřitelné, co všechno dokázala ustát. Snad se to ukáže být dobrou zprávou, která nás nakonec přivede k dohodě," napsala na Twitteru česká europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM) na adresu Mayové.
Poslanci mají problém s dohodami, které May vyjedná, ale ne s May jako premiérkou. Může vládnout i přes historickou prohru u tak zásadního tématu. Je naprosto neuvěřitelné, co všechno dokázala ustát. Snad se to ukáže být dobrou zprávou, která nás nakonec přivede k dohodě #Brexit https://t.co/pQ1piblRVB
— Kateřina Konečná (@Konecna_K) January 16, 2019
Mayová nyní jedná s westminsterským lídrem Skotské národní strany (SNP) Ianem Blackfordem.
Opposition talks with PM have begun. SNP Westminster leader in now...
— Nick Eardley (@nickeardleybbc) January 16, 2019
Šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn vyzval vládu, aby nejdřív vyloučila odchod z EU bez dohody a až poté začala jednat o úpravě dohody o brexitu.
Mluvčí Mayové současně podle agentury Reuters ale uvedl, že nemůže vyloučit možnost, že Británie z EU odejde bez dohody.
Lídr opoziční strany Jeremy Corbyn prohlásil, že vláda sice ustála hlasování o nedůvěře, ale není dále schopna vládnout.
"Musíme najít řešení, které získá plnou podporu Dolní sněmovny," prohlásila Mayová k patové situaci ohledně odchodu Británie z Evropské unie.
Premiérka Mayová se chce ještě dneska večer postupně sejít s lídry opozičních stran, aby se s nimi shodla na nové podobě dohody o brexitu, kterou by poslanci podpořili.
Dnešní hlasování se konalo na návrh opozičních labouristů poté, co v úterý parlament jednoznačně odmítl dohodu o odchodu Británie z Evropské unie.
Vláda premiérky Theresy Mayové přežila hlasování o nedůvěře vládě. Pro vyslovení nedůvěry hlasovalo 306 poslanců, proti bylo 325. Opozici tedy chybělo přesně dvanáct hlasů, aby vládu Mayové shodila.
Pro připomenutí: k vyslovení nedůvěry vládě je zapotřebí 318 hlasů poslanců Dolní sněmovny. Výsledky by měly být známy každou chvíli.
Labour needs 318 MPs to back its vote of no confidence to bring down the Government - or at least give it 14 days to win back the confidence of the House. Result at around 7.15pm
— Christopher Hope (@christopherhope) January 16, 2019
Řada britských komentátorů mezitím na Twitteru vyzdvihuje řeč místopředsedy labouristů Toma Watsona, který se do současné vlády velmi opřel. Mimo jiné prohlásil, že chápe, že se Mayová snaží dovést brexit do konce, nicméně podle něj premiérka zklamala a nemá žádné schopnosti a empatii, aby dál stála v čele vlády.
That was brilliant from Watson. Perfect judged, in content and delivery.
— Ian Dunt (@IanDunt) January 16, 2019
V britském parlamentu začalo hlasování o nedůvěře vlády. Agentura Reuters uvádí, že výsledky by měly být známé zhruba do patnácti minut.
Jak rebelové z řad konzervativních poslanců, tak zákonodárci ze severoirské Demokratické unionistické strany (DUP), kteří v úterý hlasovali proti brexitové dohodě, se nechali slyšet, že vládu podrží.
Právě DUP svými deseti hlasy umožnila vznik menšinové vlády konzervativců.
V 20:00 (19:00 londýnského času) by měli poslanci britského parlamentu hlasovat o nedůvěře vládě. Očekává se, že Mayová toto hlasování ustojí.
Euro dnes na devizovém trhu oslabovalo, vůči libře spadlo na nejnižší úroveň za sedm týdnů a klesalo i vůči dolaru. Důvodem jsou zejména obavy z vývoje ekonomiky eurozóny. Libra po odmítnutí dohody o brexitu a před hlasováním o důvěře ve vládu premiérky Theresy Mayové posilovala.
Pro českou vědu by případný takzvaný tvrdý brexit, tedy odchod Británie z Evropské unie bez dohody o spolupráci, katastrofu neznamenal. V oboru se na evropských projektech spolupracuje i se zeměmi mimo EU, například se Švýcarskem či s Izraelem. Řekl to první místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) a prorektor pro výzkum Masarykovy univerzity v Brně Petr Dvořák. Místopředseda RVVI Karel Havlíček ale vidí možný problém s ohledem na projekty, pro které se využívají velké výzkumné infrastruktury.
Podívejte se, jaká byla reakce Mayové poté, co britští poslanci odmítli její brexitovou dohodu.
Jste připraveni na tvrdý brexit? "Na možný chaos, který by tvrdý brexit znamenal, se úplně připravit nedá. Ale můžeme se snažit aspoň v některých oblastech škody a rizika snížit. Myslím, že se bude (úspěšně) hledat jiná cesta, už je fakt čas i na této alternativě intenzivně pracovat," říká například český europoslanec Luděk Niedermayer. Podívejte se, jak odpovídaly další osobnosti v anketě IHNED.cz.
Co říká po včerejším hlasování britských poslanců francouzský prezident Macron? "Ti, kdo jako první ztratí (kvůli brexitu bez dohody), budou obyvatelé Británie."
"The first losers of [a no deal Brexit] are the British people".
— euronews (@euronews) January 16, 2019
So, after last nights defeat of Theresa May's deal, what's next for Brexit? Here is French President Macron outlining the possible scenarios. https://t.co/yufoxVIaJb pic.twitter.com/gVmPktc8sb
Martin Ehl ve svém komentáři pro IHNED.cz přidává pár čísel k úternímu hlasování o brexitové dohodě Theresy Mayové: "Za posledních sto let žádný britský premiér neprohrál o tolik hlasů v hlasování o návrhu vlády. Nejblíže byl první labouristický premiér Ramsay MacDonald 8. října 1924, kdy jedno hlasování o vládním návrhu prohrál o 166 hlasů, druhé o 161. Mayová prohrála o 230."
Pokud jednání s oponenty brexitové dohody přinesou ovoce, vláda jejich výsledek představí Evropské unii, řekla premiérka Mayová před hlasováním o důvěře vládě. Předčasné volby jsou podle ní nejhorší možností. Poslance vyzvala, aby jí pomohli dokončit její úkol, tedy odchod země z EU.
"(Volby) by prohloubily rozdělení země ve chvíli, kdy potřebujeme být jednotní, vyvolaly by chaos, když potřebujeme jistotu, a způsobily by zpoždění (brexitu), když se potřebujeme pohnout vpřed," řekla ministerská předsedkyně.
Reportérka listu Politico mezitím vtipkuje na adresu britských politiků, kteří se podle ní nedokážou rozhodnout, co vlastně chtějí.
Your Brexit soundtrack for the day:
— Lili Bayer (@liliebayer) January 16, 2019
--"Tell me what you want, what you really, really want" (Spice Girls)
--"You can't always get what you want" (Rolling Stones, via @TimmermansEU)
--"Hello from the outside, at least I can say that I've tried" (Adele)
--"Help" (The Beatles)
Premiérka Mayová dál odmítá opakování referenda o vystoupení Británie z Evropské unie. Podle ní lidé zvolili možnost "odejít", protože měli pocit, že jim nikdo nenaslouchá. A právě proto je důležité výsledek referenda dodržet, míní Mayová.
Mezitím na ulici v Londýně.
Debata před hlasováním o nedůvěře vládě pokračuje. Mayová vzkázala lídrovi opozičních labouristů Corbynovi, že i kdyby byla její brexitová dohoda sebelepší, on by ji odmítl. A i kdyby byla nabídka Evropské unie sebehorší, Corbyn by ji podporoval.
"Chaos provázející brexit je nejlepším varováním před používáním referend. Alespoň těch, která mohou zásadním způsobem a neodvolatelně ovlivnit budoucnost celé země," píše ve svém komentáři pro Hospodářské noviny Petr Honzejk. Více ZDE.
Debatu před hlasováním o nedůvěře vládě můžete sledovat živě ZDE:
UK parliament debates no confidence vote in Prime Minister May's government https://t.co/6EoVQzuWUv
— Reuters Top News (@Reuters) January 16, 2019
Na počátku vládních interpelací se Mayová střetla především s lídrem opozice Jeremym Corbynem. Ten ve svém proslovu požádal o opravu záznamu z úterního jednání, kdy řekl, že odmítnutí brexitové dohody je největší porážkou vlády v parlamentu od 20. let minulého století. Ve skutečnosti to podle něj byla "největší porážka v historii naší demokracie". Každý jiný premiér by podle Corbyna po výsledku úterního hlasování podal demisi.
Corbynův slovní útok na premiérku se však z velké části netýkal brexitu, nýbrž chudoby v Británii, která se podle něj za konzervativních vlád zvýšila. Premiérka to odmítla.
Vyhnout se neřízenému odchodu Británie z Evropské unie bez dohody lze jen dvěma způsoby: schválením dohody nebo zrušením brexitu. Během interpelací v parlamentu to dnes řekla britská premiérka Theresa Mayová, podle které její vláda brexit rušit nehodlá. Předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn označil úterní odmítnutí brexitové dohody, kterou předložila Mayová parlamentu, za "nejhorší porážku v historii naší demokracie".
"Pokud nechcete brexit bez dohody, musíte zajistit, že budete mít dohodu," řekla Mayová. Podle ní existují jen dva způsoby, jak se divokému odchodu Británie z EU vyhnout. "Prvním je souhlasit s dohodou, druhým je zrušit článek 50," řekla premiérka s odkazem na článek Lisabonské smlouvy, jehož aktivací formálně začal proces odchodu z EU.
Zrušení aktivace článku 50, a tedy zastavení brexitu, je podle Mayové něčím, co by bylo v rozporu s vůlí lidu vyjádřenou v referendu z roku 2016, a něčím, co "tato vláda neudělá".
Tak drtivou prohru, jakou ohledně brexitu utrpěla britská premiérka Theresa Mayová, zažil málokdo. Připomeňte si ranní analýzu posledního vývoje okolo hlasování britského parlamentu o brexitové dohodě.
K hlasování britských poslanců se vyjádřil i bývalý premiér David Cameron, který své tehdejší vítězství v parlamentních volbách podmínil tím, že uspořádá všelidové hlasování o vystoupení z EU: "Nelituji, že jsem vyhlásil referendum."
David Cameron on #Brexit: "I don't regret calling the referendum"
— BBC Politics (@BBCPolitics) January 16, 2019
Former UK prime minister says he stands by his decision to hold the vote on leaving the EU - and he hopes Theresa May will win the vote of no confidence
[tap to expand] https://t.co/ozPytpgilU pic.twitter.com/28PThgbjgk
Co si o odmítnutí brexitové dohody a případném czexitu myslí česká SPD? "Pro nás to znamená, že pokud by si naši občané přáli vystoupení z EU - a SPD prosazuje takové referendum -, tak je třeba začít pracovat na bilaterálních smlouvách s jednotlivými zeměmi EU o uznání některých stávajících podmínek, tj. o volném pohybu občanů EU, zboží, služeb a peněz," napsal Okamura v textové zprávě ČTK.
"Po czexitu bychom ztratili cenu i pro neevropské země, jako je Čína. Ani tenhle komunistický, nedemokratický stát by neměl zájem o Česko mimo unii," píše Martin Fendrych ve svém komentáři.
Tak dnes vypadaly titulní strany britských novin.
🇬🇧 The front-pages of British newspapers reflect the view that Prime Minister Theresa May was left "crushed" and "humiliated" from parliament's huge rejection of her #Brexit divorce deal
— AFP news agency (@AFP) January 16, 2019
📸 @DSorabji pic.twitter.com/WbiNnl67rd
Lídři ostatních evropských zemí mezitím vyzývají Brity, aby vyjasnili svou pozici. Například francouzská ministryně pro evropské záležitosti Nathalie Loiseauová označila odmítnutou dohodu za jedinou možnou. Připustila přitom variantu odložení termínu brexitu, jestliže o to Britové požádají.
Na neřízený brexit se kromě Německa a Francie podle dnešního vyjádření intenzivněji chystá i Itálie, Španělsko či Nizozemsko.
Stále více Britů žádá o německé občanství. Souvisí to s brexitem?
Stále více Britů žádá o německé občanství. Počet těch, kteří ho získali, prudce vzrostl, uvádí Spolkový statistický úřad. Ale napadá mě otázka, kolik z nich jsou vlastně Němci, kteří kdysi zakotvili na ostrovech a nyní si řekli, že doma je doma? pic.twitter.com/CJDsTM2Yod
— Václav Lavička (@Lavicka1) January 16, 2019
Odmítnutí brexitové dohody v britském parlamentu je pro české hospodářství špatnou zprávou. Asociace exportérů předpovídá další pokles vývozů, což podle ekonomů dopadne na řadu podniků a oslabí to výkon celé ekonomiky.
K nejvíce postiženým odvětvím by v takovém případě patřila elektronika a automobilový průmysl. Více si přečtěte v ekonomickém rozboru:
Co si o hlasování britského parlamentu myslí čeští politici? "Doufám, že britští politici budou odpovědní a nakonec to dopadne dobře, že bude nějaká jasná dohoda. Divoký brexit by znamenal chaos," řekl například premiér Andrej Babiš.
Podívejte se na další reakce.
Evropská unie se musí připravovat na neřízený odchod Británie z evropského bloku. Dnes to na úvod plenární debaty o brexitu v Evropském parlamentu prohlásil předseda evropského zákonodárného sboru Antonio Tajani.
Stejný názor vyjádřil i první místopředseda Evropské komise Frans Timmermans. Ten řekl, že nechce spekulovat o podobě brexitu, ale nevyloučil ani neřízený odchod, na který se EU musí připravit.
Může se stát, že k brexitu nakonec nedojde?
Soud EU v prosinci potvrdil, že Británie může jednostranně stáhnout svůj záměr odejít z EU. Současná vláda je ale pevně odhodlána dotáhnout brexit do konce, takže takovému kroku by zřejmě musela předcházet změna kabinetu nebo nové britské referendum o EU.
Existuje varianta druhého referenda brexitu?
To by vyžadovalo odložení brexitu, neboť na jeho uspořádání už není do 29. března dost času. Vláda Mayové ale další plebiscit několikrát vyloučila.
Podle informací politické zpravodajky televize Sky News Beth Rigbyové hodlá dnes až 100 labouristických poslanců vystoupit na podporu nového referenda, ke kterému se lídr strany Jeremy Corbyn staví poměrně chladně, neboť preferuje předčasné volby.
Odloží se brexit?
Už v pondělí britská média informovala s odvoláním na bruselské zdroje, že EU se připravuje na "technické" odsunutí termínu brexitu přinejmenším do července. Andrea Leadsomová, která organizuje vládní agendu v britské sněmovně, ale dnes prohlásila, že vláda brexit odložit neplánuje. Tento krok by případně musely schválit členské státy EU.
Mayová může pokusit s EU dohodu vyjednat znovu
Takový vývoj je nepravděpodobný, neboť Brusel dal opakovaně najevo, že opětovně rokovat o dokumentu nehodlá. To v úterý v k poslancům zdůraznila i sama premiérka.
Německý ministr zahraničí Heiko Maas krátce před hlasováním uvedl, že další rozhovory s Londýnem jsou možné, ale že dohoda je "taková, jaká je". Francouzský prezident Emmanuel Macron prohlásil, že při jejím vyjednávání EU udělala maximum. Nejsou ale údajně vyloučeny úpravy politické deklarace, které brexitovou dohodu provází. Součástí rozhovorů s Bruselem by mohla být i žádost o odložení brexitu.
Británie z EU může vystoupit 29. března 2019 bez dohody
Takzvaný neřízený brexit, který si ale žádná strana nepřeje a obecně je považován za nejhorší možnou variantu, stále hrozí.
Panují obavy především z ekonomických dopadů takového vývoje, zejména z výrazného narušení volného pohybu zboží, zdržení plynulého pohybu kamionové dopravy na hranicích a podobně. Nejistý by byl osud Britů žijících v zemích EU a také občanů EU v Británii.
Co teď Theresu Mayovou čeká?
Dnes večer ve 20:00 SEČ bude parlament hlasovat o vyslovení nedůvěry premiérce Mayové. Pokud by vláda padla, je podle zákona třeba do 14 dnů ustavit novou. Mayová se může pokusit udržet se ve funkci a přijít s novým složením kabinetu, nebo rezignuje a vládu se pokusí sestavit jiný konzervativní vůdce nebo opozice. Novou vládu musí schválit parlament. Pokud nová vláda do dvou týdnů nevznikne, budou vypsány předčasné volby.
Někteří analytici ale upozorňují, že lepší dohodu než tu, kterou včera odmítl britský parlament, by vyjednal jen těžko i jakýkoliv jiný premiér. Připomínají, že brexit je poháněn iluzemi těch, kdo chtěli z EU vystoupit. Mayová i Evropská unie jsou proto v extrémně těžké pozici.
Seems that nobody can deliver on Brexit because it is driven by illusions of Brexiters: about the UK and about the EU. Theresa May and continental Europe are in unfortunate position to provide the reality check. https://t.co/7olWKF7Uqx
— Ulrich Speck (@ulrichspeck) January 16, 2019
Britská média hodnotí porážku Theresy Mayové velmi kriticky. Titulní strany deníků plní titulky jako "Naprosté ponížení" nebo "Žádná dohoda, žádná naděje".
Nigel Farage, který vedl kampaň pro odchod z EU, se nechal slyšet, že si myslí, že Británie směřuje k odložení termínu pro spuštění brexitu a nejspíš také k druhému referendu.
UK headed for Brexit delay and second referendum - Farage https://t.co/OJW5UiOgMk pic.twitter.com/b4Z63mgH5r
— Reuters Top News (@Reuters) January 16, 2019
"Mayová utrpěla historickou porážku," napsal na titulní stránce list The Guardian. Také list Financial Times upozorňuje, že porážka vlády v Dolní sněmovně byla nejvýraznější "v moderní historii".
Dohoda o brexitu byla zamítnuta rozdílem 230 hlasů, přičemž dosud nejkrutější porážku zažil v roce 1924 labouristický premiér Ramsay MacDonald, a to o 166 hlasů.
Za historickou porážku a naprosté ponížení premiérky Theresy Mayové označují dnes shodně britská média výsledek úterního hlasování, v němž poslanci Dolní sněmovny odmítli brexitovou dohodu, kterou britská vláda vyjednala s Bruselem a která má upravit podmínky britského odchodu z evropského bloku. Podle bulvárního listu The Sun je dohoda zcela mrtvá a podle bulváru Daily Mail premiérka nyní bojuje o své přežití.
"Doufám, že britští politici budou odpovědní a nakonec to dopadne dobře, že bude nějaká jasná dohoda. Divoký brexit by znamenal chaos," řekl český premiér Andrej Babiš a připomněl, že český kabinet poslal před týdnem do parlamentu zákon upravující vztahy mezi ČR a Spojeným královstvím pro případ, že by Británie vystoupila z EU bez dohody. Unie musí vyčkat nejspíš do pondělí, kdy by Mayová mohla navrhnout další postup, dodal Babiš. "Evropa musí čekat, nyní nemůžeme dělat vůbec nic," konstatoval.
Výsledek úterního hlasování přivítal mimo jiných starosta Londýna Sadiq Khan, podle něhož musí nyní občané dostat šanci rozhodnout o dalším postupu.
"Je naprosto zásadní, aby premiérka jednala okamžitě a nadobro smetla ze stolu jakékoli vyhlídky na brexit bez dohody… Potřebujeme zásadní přehodnocení toho, jak toto klíčové rozhodnutí učiníme," citovala labouristického starostu zpravodajská společnost BBC.
Debata v parlamentu začne odpoledne, hlasování se očekává kolem 20:00 SEČ. Pokud by přece jen kabinet padl a následně by se do dvou týdnů nepodařilo sestavit jiný, byly by vypsány předčasné volby. Premiérka Mayová v úterý v reakci na porážku ve sněmovně uvedla, že pokud hlasování o nedůvěře ustojí, hodlá při hledání východiska z aktuální krize naslouchat zákonodárcům.
Hlasování o nedůvěře čeká britskou konzervativní premiérku Theresu Mayovou v dolní komoře parlamentu ve středu večer.
Návrh předložila v úterý labouristická opozice, když vláda rekordním rozdílem prohrála klíčové hlasování o dojednaných podmínkách odchodu země z Evropské unie. Očekává se ale, že Mayová hlasování bez potíží ustojí.
Rebelové z řad konzervativních poslanců i zákonodárci ze severoirské Demokratické unionistické strany (DUP), kteří v úterý hlasovali proti brexitové dohodě, totiž uvádí, že dnes vládu podrží. DUP svými deseti hlasy umožnila vznik menšinové vlády konzervativců.
"Je to teď o Velké Británii. Jestli paní premiérka ustojí hlasování o důvěře, to se předpokládá, že ano, i když včera (v úterý) zaznamenala nejhorší prohru vlastně v historii britského parlamentu, kdy asi 115 jejích poslanců hlasovalo proti. Očekává se, že tito poslanci ji podpoří," řekl Andrej Babiš.
Evropská unie musí podle českého premiéra Andreje Babiše vyčkat, jaký další postup zvolí Británie poté, co v úterý tamní parlament odmítl návrh dohody o vystoupení země z unie.
Před zahájením dnešního programu návštěvy v Bangkoku Babiš novinářům řekl, že nejistota je nepříjemná. Premiérka Theresa Mayová podle něj zaznamenala nejhorší prohru v historii britského parlamentu.
Podle Sky News si během téměř hodinového konferenčního hovoru předseda správní rady obchodního řetězce Tesco John Allan stěžoval na "protichůdná vyjádření" vlády. Vyzýval ministry, aby podnikům poskytli jasné závěry, avšak Barclay uvedl, že vláda by vyloučením brexitu bez dohody oslabila svou vyjednávací pozici při rozhovorech s EU.
I další šéfové firem představitelům vlády zdůrazňovali, že pokračování aktuální nejistoty poškozuje britskou ekonomiku, napsala Sky News. Ministři si prý také vyslechli varování, že soustředění se na proces odchodu z EU s sebou nese také zanedbávání rozvoje infrastruktury, což by mohlo mít neblahé důsledky.
Představitelé nejdůležitějších podnikatelských svazů a desítky šéfů firem působících v Británii se v úterý večer účastnili konferenčního hovoru s trojicí ministrů v reakci na hlasování o brexitové dohodě v britském parlamentu.
Předmětem diskuse byla podle britských médií především otázka neřízeného britského odchodu z Evropské unie, kterého se řada podniků obává, a také možný odklad brexitu.
Podle televize Sky News se manažeři dostali s ministry do konfliktu, protože členové vlády odmítli brexit bez dohody vyloučit.
STŘEDA 16. ledna
Britský ministr financí Philip Hammond podpořil premiérku Mayovou. Zdůraznil, že je důležitý dobře vyjednaný odchod z EU.
I strongly back @theresa_may as she reaches out across the House to build a political consensus to deliver a negotiated Brexit deal that honours the referendum result while protecting Britain's jobs, business and prosperity.
— Philip Hammond (@PhilipHammondUK) January 15, 2019
"Potřebujeme rychlý a jasný plán, jak dále postupovat. Naše mezinárodní přípravy, jejichž cílem je omezit škody pro případ neřízeného brexitu, teď poběží plným proudem," prohlásil podle agentury AFP lucemburský premiér Xavier Bettel.
Německý ministr financí a vicekancléř Olaf Scholz označil dnešek za "hořký den pro Evropu". Lucemburská a irská vláda oznámily, že zesílí přípravy na brexit bez dohody.
Francouzský prezident Emmanuel Macron v reakci na zamítnutí brexitové dohody v britském parlamentu podle agentury Reuters uvedl, že Evropská unie při jejím vyjednávání udělala maximum. Na případném neřízeném brexitu, tedy odchodu Spojeného království z evropského bloku bez dohody, by podle něj nejvíce tratil Londýn.
Velká Británie musí po odmítnutí brexitové dohody v britském parlamentu říct, co dál, napsal na Twitteru ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Podle něj se odchod Spojeného království z Evropské unie zadrhává, Česká republika je ale připravena na všechny možné scénáře.
1/2 Je mi líto, že nejstarší demokracie světa se rozdělila na tři nesmiřitelné tábory. Odchod Velké Británie z Unie se zadrhává, ale určitě se nám podaří najít řešení. https://t.co/zDtTOaOehv
— Tomáš Petříček (@TPetricek) January 15, 2019
I ti nejúspěšnější politici se někdy musí smířit s porážkou. Tak drtivou prohru, jakou ohledně brexitu utrpěla britská premiérka Theresa Mayová, ale zažil málokdo. Jde o další doklad toho, jak dramaticky s Velkou Británií "zamával" výsledek referenda o odchodu z Evropské unie, píše ve své analýze Ondřej Houska.
Jakkoli výsledek hlasování by mohl způsobit politické otřesy a chaotický odchod Británie z EU, britská měna těžila z názorů, že rozsah porážky může zákonodárce přinutit k tomu, aby usilovali o další možnosti, napsala agentura Reuters.
Zatímco před hlasováním o brexitové dohodě libra oslabovala, poté, co poslanci dohodu odmítli, zamířila prudce vzhůru a krátce před 21:30 přidávala na dolar 0,86 procenta na 1,2754 USD, zatímco euro na ni ztrácelo 0,42 procenta na 0,8877 GBP.
Reakce stoupenců hnutí People's Vote, které žádalo referendum o brexitové dohodě, před budovou parlamentu ve chvílích, kdy byly oznámeny výsledky hlasování.
Scenes from the People's Vote rally as @theresa_may #Brexit deal was voted in the @HouseofCommons #Westminster @itvnews pic.twitter.com/dq2Vp1LI68
— Tyrone J Francis (@TJFrancisLive) January 15, 2019
"Mimořádné. Ponižující. Bezprecedentní," napsal o výsledku reportér BBC Nick Robinson. "Odpočívej v pokoji, brexitová dohodo Theresy Mayové… Největší porážka předsedy vlády od… vlastně si nemůžu vybavit premiéra, který by utrpěl takovou porážku," uvedl jeho kolega Norman Smith.
Agentura Reuters: Výsledek hlasování je kolapsem téměř dvouletého úsilí Mayové o spořádaný odchod z Evropské unie.
Před britským parlamentem jsou po klíčovém hlasování slyšet především odpůrci brexitu.
Prave ted pred Westminsterem. Prvni reakce na drtivou porazku @theresa_may a jeji dohody o brexitu? Radost odpurcu brexitu je stejne velka jako u stoupencu tvrdeho brexitu bez dohody. Vic Udalosti komentare ve 22 hodin na @CT24zive. pic.twitter.com/5IqeyfLb5R
— Bohumil Vostal (@BohumilVostal) January 15, 2019
Zdroje deníku Guardian uvádějí, že i přes rázné odmítnutí dnešní dohody s EU o brexitu, vyjednané premiérkou Mayovou, bude i nadále tvrdší jádro její Konzervativní strany, soustředěné kolem poslance Jacoba Rees-Mogga, hlasovat v blížícím se hlasování o nedůvěře vládě znovu pro Theresu Mayovou. V podobném duchu se veřejně vyslovila i jedna z původních tváří kampaně pro brexit, konzervativní exministr zahraničí Boris Johnson.
Podle bývalého ministra zahraničí Borise Johnsona má nyní premiérka Mayová mandát "vrátit se do Bruselu" a vyjednat novou dohodu.
Skotská premiérka Nicola Sturgeonová prohlásila po hlasování, že její Skotská národní strana (SNP) taky podpoří hlasování o nedůvěře vládě premiérky Theresy Mayové. "Bylo už měsíce naprosto jasné, že postup premiérky míří k drtivé porážce. Namísto toho, aby se k tomu postavila čelem, ztrácela cenný čas posunováním hlasování z prosince dále. Teď už není čas nazbyt," prohlásila Sturgeonová.
Co by znamenal takzvaný tvrdý brexit po ekonomické stránce?
Británie by se v obchodování vrátila k pravidlům Světové obchodní organizace (WTO), což může ve vztazích k zemím EU znamenat výrazné narušení dosud volného pohybu zboží všeho druhu. Nebude existovat žádné přechodné období. Vzájemný obchod zkomplikuje zavedení cel a netarifních překážek.
Podle předpokladu Institutu po zohlednění struktury vzájemné obchodní výměny a pravidel WTO by EU mohla na britské zboží uvalit cla v průměrné výši 2,8 procenta, zatímco britská cla na zboží z EU by mohla činit v průměru 3,6 procenta. To by znamenalo zvýšení cen zboží v britských obchodech, do kterých budou obchodníci muset tato cla promítnout.
Podle europoslance Jiřího Pospíšila (TOP 09) by divoký odchod Velké Británie z EU poškodil i zájmy České republiky.
Nejistota způsobená referendem o brexitu a následnou nejednotou britské politiky bude bohužel pokračovat i po dnešním hlasování britského parlamentu. Klíčovým teď bude zabránit odchodu Velké Británie z EU bez dohody, protože by to poškodilo nejenom Británii, ale i zájmy ČR.
— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) January 15, 2019
"Britský parlament řekl, co si nepřeje. Teď je čas zjistit, co britští poslanci chtějí," reagoval na hlasování zmocněnec europarlamentu pro brexit Guy Verhofstadt.
Podle europoslankyně Michaely Šojdrové (KDU-ČSL) potřebuje Británie více času.
#brexit Překvapení se nekoná, premiérka Mayová prohrála, dohoda o Brexitu není. Odchod bez dohody je nejhorší možnou variantou pro všechny. Brexit si nepřeji, ale pokud k němu má dojít, tak s dohodou. Británie asi potřebuje ještě více času.
— Michaela Šojdrová (@msojdrova) January 15, 2019
Čeští europoslanci mluví po dnešním hlasování v britském parlamentu o novém Waterloo a varují, že nastává velmi turbulentní období ve vztazích mezi Londýnem a Bruselem.
Nevím, jestli si tak historickou prohru May zasloužila, ale teď se může cítit jako Napoleon po Waterloo.
— Kateřina Konečná (@Konecna_K) January 15, 2019
Všechny možnosti se nyní zdají otevřené - nové volby, druhé referendum, odchod bez dohody, stažení článku 50. Dnešní večer měl přinést odpovědi, ale opak je pravdou #Brexit
Severoirská Demokratická unionistická strana oznámila, že při středečním hlasování o nedůvěře vládě podpoří premiérku Theresu Mayovou.
Porážka vlády Theresy Mayové v hlasování o brexitu je podle deníku Guardian historicky nejdrtivější vládní porážkou v dějinách britského parlamentu za posledních 100 let a překonává i vlády premiéra Ramsaye McDonalda z 20. let minulého století.
Mluvčí britské vlády: Premiérka je stále připravena vyvést zemi z Evropské unie podle plánu 29.března. Nelze vyloučit brexit bez dohody.
Krátký sestřih agentury Reuters o úterním klíčovém hlasování.
Brexit bedlam: Parliament votes down Prime Minister May's EU divorce deal by 230 votes pic.twitter.com/Ul6rMkn1Es
— Reuters Top News (@Reuters) January 15, 2019
Porážka Mayové je skutečně drtivá.
Premiérka Mayová vsadila všechno na jednu kartu a spektakulárně prohrála. Bez ohledu na to, že její demise proces unijního odcházení nezjednoduší, by podle mě měla rezignovat. Ztratila důvěru parlamentu, že může brexit se ctí dokončit. Více už brzy v komentáři na @Seznam_Zpravy
— Jiří Hošek (@hosekj) January 15, 2019
Konfederace britského průmyslu v čerstvém prohlášení varuje, že odchod z EU bez dohody bude pro byznys "bolestivý."
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v první reakci uvedl, že EU si nepřeje neřízený brexit. Británie by ale podle něj měla rychle vyjasnit svoji pozici, protože času zbývá málo.
Podle prvních propočtů hlasovalo proti dohodě, vyjednané vládou, 118 poslanců premiérčiny Konzervativní strany.
Prezident Evropské rady Donald Tusk vyzval britskou vládu, aby zvážila setrvání v Evropské unii.
Jeremy Corbyn si přeje hlasování o důvěře vládě už zítra.
Premiérka teď musí na základě nedávno schváleného dodatku zákona představit v Dolní sněmovně do tří zasedacích dnů takzvaný "plán B", tedy přijít do pondělí 21. ledna s návrhem na další postup. Alternativami jsou odložení brexitu, předčasné volby, druhé referendum o vystoupení, hlasování o nedůvěře vládě, ale i neřízený brexit bez dohody. Británie má unii opustit už 29. března, tedy za 73 dní.
Porážka o 230 hlasů je větší, než se očekávalo. Přesto premiérka zatím nenaznačuje, že by se chystala odstoupit.
Vůdce opozičních labouristů Jeremy Corbyn vyzval k hlasování o důveře vládě. Mayová podle něj není schopna navrhnout životaschopnou dohodu s EU o brexitu.
První reakce premiérky: Budu se dál snažit o vyjednání realistické dohody. Brexit se uskuteční.
Pro dohodu hlasovalo jen 202 poslanců Dolní sněmovny.
Britští poslanci podle očekávání odmítli dohodu premiérky Mayové o brexitu. Proti dohodě hlasovalo 432 poslanců.
Reuters: Proti dodatku, který by Británii umožnil jednostranně odstoupit z irské pojistky, hlasovalo 600 poslanců. pro jen 24.
Začalo hlasování.
Theresa Mayová: Hlas proti dohodě je hlasem pro nejistotu, rozdělení a riziko, že nebude žádná dohoda.
Mayová hájí svoji dohodu s EU. Podle ní představuje nejlepší možné řešení a dobrý základ budoucích vztahů s Evropskou unií.
Mayová se vyslovila také proti předčasným volbám. Británie by se podle ní teď měla soustředit na dohodu o brexitu.
Britská premiérka Theresa Mayová se vyslovila proti opakování referenda o brexitu. Podle ní by ještě více rozdělilo Británii.
Jeremy Corbyn: Pokud bude dohoda odmítnuta, mohou být zahájeny nové rozhovory s EU a měly by se konat předčasné parlamentní volby.
Šéf labouristů Jeremy Corbyn oznámil, že jeho strana bude hlasovat proti dohodě vyjednané premiérkou Theresou Mayovou.
Poslanci si berou slovo jeden za druhým a vysvětlují, jak a proč budou hlasovat. Někteří nechtějí brexit bez dohody. Jiní se obávají, že žádný brexit nebude (tento názor zastávají hlavně konzervativci). Hlasování se očekává kolem deváté hodiny večer našeho času.
V Česku žije na 7100 Britů a Britek. Zhruba 30 procent z nich se v zemi usadilo natrvalo. Lidí z Británie každoročně přibývá. Od roku 2007 se jejich počet téměř zdvojnásobil. Vyplývá to ze statistik ministerstva vnitra. Podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) v ČR teď pracují asi 4000 britských občanů.
"Většinou se jedná o lidi vysoce kvalifikované, kteří působí na vedoucích postech. Skutečně nikdo nemá zájem na tom, aby museli ze dne na den skončit. Umím si představit, že by to spoustu firem nepěkně postihlo," uvedla Maláčová.
Před parlamentem se shromáždily stovky zastánců setrvání Británie v Evropské unii.
Hundreds of People’s Vote supporters are gathered outside Westminster listening to speeches from MPs. Caroline Lucas just spoke, Stephen Doughty up now. pic.twitter.com/BnArAPB6fc
— Adam Payne (@adampayne26) January 15, 2019
Poslanec Skotské národní strany Angus MacNeil vystoupil s velmi ostrým projevem. Brexit označil za nesmysl a prohlásil, že premiérka Theresa Mayová téměř jistě nemá žádný plán. Skotsko chce podle něj opustit Británii, aby mohlo zůstat v Evropě.
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker zrušil na zítřek všechny plánované schůzky v Bruselu, aby se mohl mimořádně sejít s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Informuje o tom několik evropských médií.
"Lidé, kteří hlasovali pro odchod, tak učinili v dobré víře. Musíme naslouchat jejich obavám," zaznělo v projevu dalšího poslance - labouristy Stephena Doughtyho.
Dodal, že pro stávající verzi dohody hlasovat nebude - prý nechce dohodu, která udělá lidi chudšími. Také prohlásil, že nové referendum o EU by nebylo nedemokratické.
Odpůrci Evropské unie spálili u sídla Dolní sněmovny vlajku unijního svazku.
#NoDealBrexit supporters burn European flag after marching into the middle of #PeoplesVoteNow rally opposite Parliament#BrexitVote #MeaningfulVote #PeoplesVote pic.twitter.com/O4qkA0aost
— Damien Gayle (@damiengayle) January 15, 2019
Okolí Westminsterského paláce "ozdobil" také tento ledovec a figurína premiérky Mayové v narážce na film Titanic.
An iceberg has suddenly popped up outside Houses of Parliament #titanic #PeoplesVoteNow campaigners #BrexitVote pic.twitter.com/HrEujmC0xu
— Birgit Maass (@birgit_maass) January 15, 2019
Konzervativní poslanec Geoffrey Cox se nechal slyšet, že hlasování o dohodě je výběrem mezi pořádkem a chaosem.
Při projevu v britském parlamentu, který měl dnes jako první, své kolegy vyzval, aby dohodu podpořili. Naopak první řečník z řad labouristů, poslanec Nick Thomas-Symonds, na ostatní apeloval, aby ji odmítli.
"Před britskými politiky dnes stojí spousta možných rozhodnutí. Obávám se, že jedno je horší než druhé," říká k úternímu hlasování britského parlamentu europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09).
Poslechněte si jej a europoslankyni Kateřinu Konečnou (KSČM) na videu.
Oddálila porod, aby mohla v úterý hlasovat proti dohodě premiérky Mayové. Přesně to udělala poslankyně Tulip Siddiqová, která měla dnešek strávit na porodním sále.
Císařský řez se i přes doporučení lékařů rozhodla podstoupit až o dva dny později. Doktorům se to ale příliš nezamlouvá, protože žena trpí těhotenskou cukrovkou. Siddiqová z Labouristické strany chce ale za každou cenu využít možnosti zvednout ruku proti stávající podobě dohody.
Postoj Britů k odchodu z unijního svazku se od roku 2016, kdy klíčové referendum proběhlo, příliš nezměnil. Pro brexit se tehdy vyslovilo 52 % voličů, 48 % si přálo v EU zůstat.
Letos v lednu by pro brexit hlasovalo 47 % voličů a EU by nerado opustilo 53 % hlasujících. Ukazuje to průzkum britské společnosti NatCen Social Research.
These nine charts show just how deeply Brexit has divided Britain https://t.co/rqeFJIRaIK
— Bloomberg Graphics (@BBGVisualData) January 10, 2019
Starostové Londýna a Manchesteru Sadiq Khan a Andy Burnham v úterý v otevřeném dopise varovali ostatní členy Labouristické strany před odchodem z Evropské unie bez dohody. "Pro naše velká města a jejich přilehlé oblasti by to byla ekonomická katastrofa," nechala se slyšet dvojice politiků.
V případě, že by dosavadní podoba dohody úterním hlasováním neprošla, dává většina poslanců přednost oddálení brexitu, nikoliv odchodu z EU bez dohody. Uvedl to list Sunday Times.
For London, Liverpool, Manchester, Newcastle & their surrounding communities, a no-deal Brexit would be an economic disaster. That's why, together with @MetroMayorSteve, @MayorofGM & @NCC_Leader, I am urging the PM today to take No Deal off the table. https://t.co/VHAPA6xkz8 pic.twitter.com/CUhvRDPc4M
— Sadiq Khan (@SadiqKhan) January 15, 2019
Přečtěte si přehledné otázky a odpovědi, které vysvětlují, o co v úterním hlasování jde, i další klíčové věci okolo brexitu.
U Westminsterského paláce se to hemží také plakáty na podporu brexitu. "Zachraňme naši suverenitu," stojí na jednom z nich.
Pokud britští bookmakeři správně odhadují situaci v parlamentu, je skoro jisté, že poslanci brexitovou dohodu odmítnou. Sázkové kanceláře vidí přibližně 95procentní pravděpodobnost, že proti textu, který prosazuje premiérka Theresa Mayová, se poslanci postaví.
Podle sázkařského webu Oddschecker.com se před hlasováním zvyšuje pravděpodobnost, že Británie neopustí Evropskou unii v plánovaném termínu 29. března.
Podle propočtů stanice BBC by měl být výsledek hlasování o dohodě znám nejpozději ve 21:15 středoevropského času.
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes na dotaz BBC, co by chtěl britským poslancům před klíčovým hlasováním vzkázat, odpověděl: "Přál bych si, aby se chovali zodpovědně."
Před Westminsterským palácem v Londýně protestují lidé proti brexitu i za něj. Na snímku první jmenovaní.
Dolní sněmovna o brexitové dohodě debatovala celkem pět zasedacích dní. Dnešní poslední část debaty uzavře premiérka Mayová se svým projevem, ve kterém podle očekávání vyzve poslance, aby její dohodu podpořili.
Mluvčí britské premiérky na otázku, jestli Theresa Mayová odstoupí v případě, že parlament dohodu o brexitu neschválí, uvedl, že Mayová je odhodlána naplnit vůli voličů a vyvést zemi z EU. Zároveň dodal, že vláda je připravena na všechny varianty a bude jednat rychle. "Britský kabinet také diskutoval o tvrdém brexitu," doplnil.
Podívejte se, jak britská premiérka na svém twitterovém účtu prezentuje dohodu, kterou vyjednala s EU.
What the Brexit deal means for jobs and our economy – explained in 60 seconds 👇 #BackTheBrexitDeal pic.twitter.com/NoMIaaQXZP
— Theresa May (@theresa_may) January 14, 2019
"Česká republika bude muset přijmout jistá legislativní opatření, aby se připravila na odchod Velké Británie bez dohody tak, aby čeští občané, ale i britští občané u nás, měli zaručené postavení, které mají doposud. Většina těch opatření je recipročních," uvedl dnes český ministr zahraničí Tomáš Petříček.
Dolní sněmovna nebude hlasovat o vyloučení takzvaného tvrdého brexitu, tedy odchodu z EU bez dohody. Poslanec opoziční Labouristické strany Hilary Benn stáhl svůj pozměňovací návrh, podle něhož by při odmítnutí dohody byl zároveň vyloučen neřízený odchod Británie z Evropské unie.
Pokud britský parlament dnes dohodu neschválí, dostane premiérka Theresa Mayová tři dny na předložení nového plánu.
Brexit bez dohody by znamenal nejistotu jak pro Brity žijící v Evropské unii, tak pro občany členských zemí EU ve Spojeném království. V evropských zemích nyní žije a pracuje 1,3 milionu Britů, zatímco v Británii je to 3,7 milionu občanů ze zemí EU.
Co by znamenal takzvaný tvrdý brexit po ekonomické stránce?
Británie by se v obchodování vrátila k pravidlům Světové obchodní organizace (WTO), což může ve vztazích k zemím EU znamenat výrazné narušení dosud volného pohybu zboží všeho druhu. Nebude existovat žádné přechodné období. Vzájemný obchod zkomplikuje zavedení cel a netarifních překážek.
Podle předpokladu Institutu po zohlednění struktury vzájemné obchodní výměny a pravidel WTO by EU mohla na britské zboží uvalit cla v průměrné výši 2,8 procenta, zatímco britská cla na zboží z EU by mohla činit v průměru 3,6 procenta. To by znamenalo zvýšení cen zboží v britských obchodech, do kterých budou obchodníci muset tato cla promítnout.
Deník Guardian píše, že posun data brexitu je v zásadě hotovou věcí a v Bruselu s tím již počítají.
Obvykle dobře informovaný list Sunday Times s odvoláním na své zdroje napsal, že dohoda, vyjednaná Mayovou, neprojde a datum brexitu se odsune. Většina poslanců si podle listu přeje oddálení brexitu, nikoliv odchod z EU bez dohody.
O čem vlastně poslanci budou hlasovat a co kritikům Mayové vadí? A jaké jsou scénáře vývoje? Přečtěte si vše v otázkách a odpovědích.
Předseda opoziční Labouristické strany Jeremy Corbyn prohlásil v rozhovoru pro BBC, že brexit bez dohody by byl katastrofou pro britský obchod a průmysl. Zároveň ale nechce druhé referendum o brexitu.
Dolní sněmovna bude hlasovat po dvacáté hodině středoevropského času. Soudě podle dosavadních vyjádření to vypadá, že dohodu, vyjednanou premiérkou Mayovou, většina poslanců odmítne. Zároveň ale většina nechce brexit bez dohody.
Hezké odpoledne, vítáme vás u online přenosu, věnovanému hlasování britské Dolní sněmovny o odchodu Spojeného království z Evropské unie.