Brexit je velký úspěch, říká česko-britský podnikatel. Hraje kriket a jezdí v doubledeckeru

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
25. 6. 2016 12:30
Česko-britský podnikatel Benjamin Souček se z výsledku britského referenda radoval. Majitel červeného doubledeckeru a hráč kriketu se negativních důsledků Brexitu příliš neobává. A pokud by byla možnost hlasovat v referendu, byl by pro to, aby Česko Evropskou unii také opustilo.
Doubledecker z roku 1963 Benjamin Souček (na snímku) pravidelně opravuje.
Doubledecker z roku 1963 Benjamin Souček (na snímku) pravidelně opravuje. | Foto: Economia

Praha - Majitel červeného dvoupatrového autobusu a vášnivý hráč kriketu Benjamin Souček noc na pátek probděl. Česko-britský podnikatel žijící v Praze vyčkával, jak v jeho rodné zemi dopadne referendum o vystoupení z Evropské unie. “Poslední tři týdny jsem o tom s lidmi neustále diskutoval po e-mailu nebo osobně, všichni se cítili být součástí debaty a vnímali ji velmi emotivně. I ti, kteří běžné volby příliš neřeší,” popisuje.

A s výsledkem je spokojený. “Hlasoval jsem pro Brexit. Domnívám se, že vystoupení z Evropské unie by mělo být považováno za velký úspěch,” říká čtyřicetiletý muž.

Narodil se v Londýně a dětství strávil v hrabství Sussex na jihu Anglie. Tam dodnes žijí jeho rodiče. “Zajímavé je, že zrovna na těchto dvou místech převážily hlasy pro setrvání v Evropské unii,” říká Souček. I kdyby nakonec v Británii zvítězila skupina voličů, kteří jsou pro setrvání Británie v Evropě, byl by s tím prý Souček smířený, protože by země alespoň vyslala Unii silný vzkaz, že je třeba reforma.

Majitel stavební firmy JujuWorks se do Česka se přestěhoval před osmi lety se svou ženou Viktorií. Češkou, která v té době zakládala v Praze pobočku londýnské architektonické kanceláře Bogle Architects. V podstatě se vracel za svými kořeny - jeho otec totiž pochází z Československa. Po okupaci v roce 1968 emigroval do Švýcarska a později do Anglie, kde se rodina usadila.

Přestože se Souček cítí jako Evropan, Evropskou unii neuznává a kdyby bylo referendum v Česku, volil by stejně. “Proč jsem hlasoval pro Brexit? Evropská unie se podle mě proměnila z instituce založené na demokratických a liberálních hodnotách v příliš autoritativní. Británie ztratila moc rozhodovat o věcech, které jsou pro ni důležité,” vysvětluje muž, který si na britském stylu v lecčem zakládá.

Například vlastní klasický červený dvoupatrový autobus z roku 1963. Doubledecker původně jezdil v londýnské hromadné dopravě, po revoluci ho jeho rodina koupila a převezla do Česka.

Nyní autobusem Benjamin Souček čas od času sváží hráče kriketu z vinohradského klubu na hřiště u Vinoře nedaleko Prahy. Právě tam se na pravidelné zápasy typicky britského sportu scházejí hráči z klubů Českomoravského svazu kriketu. Autobus pak slouží k dokreslení ostrovní atmosféry.

Zahrát si ale chodí nejen Češi a Britové žijící v Česku, ale i třeba Pákistánci, Indové nebo Australané. “Kluby se rozrůstají, všechny teď mají dvě skupiny. Připojilo se k nám Brno, brzy se možná přidá i Liberec,” popisuje Souček.

Neobává se, že by na něj měl odchod Britů z Evropské unie nějaké praktické dopady nebo dopad na jeho britské přátele žijící v tuzemsku. “Nemyslím si, že volba, zda zůstat, nebo ne v nějaké politické organizaci, změní naši kulturu,” míní podnikatel, který zároveň věří, že Česko jako exportní země neuvalí na britské zboží cla. Domnívá se, že by se mu to vrátilo.

Zároveň ale připouští, že výsledek referenda pro zemi příliš příznivý není. “Česko vždycky Británii vnímalo jako protiváhu ke svému enormně průmyslovému sousedovi se silným názorem, Německu. Na druhou stranu Británie oproštěná od evropských regulí se může stát zemí se silnějším hlasem,” věří Souček.

Velká Británie byla velmoc, teď se z ní stává "Malá Británie". A z londýnského bankovního centra City bude vesnice, říká ekonom Tomáš Sedláček. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Tortorella skončil po šesti letech jako trenér hokejistů Columbusu

Hokejové kluby Columbus a Arizona se po skončení základní části NHL a marné snaze dostat se do play off rozhodly ke změně trenéra. V Columbusu skončil po šestiletém angažmá John Tortorella, tým Coyotes už do nové sezony nepovede Rick Tocchet, který na střídačce Arizony strávil čtyři roky.

Vedení Blue Jackets den po zápase s Detroitem oznámilo, že po vzájemné dohodě s Tortorellou neprodlouží smlouvu. Dvaašedesátiletý kouč dovedl po svém příchodu Columbus čtyřikrát za sebou do play off, v prvních 15 sezonách od vzniku klubu přitom tým do vyřazovacích bojů prošel jen dvakrát.

Letos se mužstvu nedařilo a od posledního místa v Centrální divizi ho nemohla zachránit ani závěrečná výhra 5:4 v prodloužení nad Detroitem. Do bojů o Stanleyův pohár nepostoupil Columbus poprvé od roku 2016.

Tortorella nasbíral během 20 sezon v NHL 673 vítězství, což z něj dělá nejúspěšnějšího amerického trenéra ligy. V roce 2004 dovedl Tampu Bay k zisku titulu, působil i v New York Rangers a ve Vancouveru.

O pět let mladší Tocchet dovedl Arizonu v Západní divizi na 5. místo. "Po setkání s Rickem jsme se dohodli, že změna kouče je v nejlepším zájmu klubu," uvedl generální manažer Bill Armstrong. Za čtyři roky pod Tocchetovým vedením prošli "Kojoti" do bojů o Stanley Cup jen loni.

před 38 minutami

V areálu slévárny v Týnci nad Sázavou hořelo, škoda je 4 miliony

V areálu slévárny v Týnci nad Sázavou na Benešovsku v neděli hořelo, škoda činí čtyři miliony korun. Příčinou vzniku požáru byla technická závada na transformátoru, uvedl v tiskové zprávě mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel. Hasiči doporučili lidem v okolí, aby omezili větrání. Únik oleje z transformátoru do okolí hasiči nezaznamenali.

K požáru olejového transformátoru hasiči vyjížděli před 12.00, "Po příjezdu rozhodl velitel zásahu o vyhlášení druhého stupně poplachu a zároveň požádal o vyslání dalších hasičských jednotek, neboť plameny ohrožovaly sousední transformátor a střechu elektrorozvodny," popsal situaci mluvčí.

Na místo byli přivoláni i specialisté z chemické laboratoře hasičů. "Únik transformátorového oleje však nebyl zaznamenán. Toto by měl následně potvrdit rozbor vzorků odebraných nejen přímo v místě požáru, ale také z nádrží v čistírně i z řeky Sázavy," sdělil mluvčí.

"Po ochlazení objektu byla rozvodna odvětrána přetlakovým ventilátorem a zkontrolována opakovaným měřením termokamerou," oznámil Gabriel. Po 14.00 už na místě zůstali kvůli dohledu jen místní dobrovolní hasiči, o šest hodin později si po závěrečném průzkumu objekt převzal zástupce firmy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy