Živě: Rozpad EU je nezvratný, ale není důvod se vzdávat, píše Soros. Mezi Brity se šíří "bregret"

Živě
Britové si ve čtvrtek odhlasovali odchod z Evropské unie. Podle ministrů zahraničí EU by přitom svůj odchod z unie neměli zbytečně odkládat. Vývoj po referendu sledujeme v online reportáži.
George Soros.
George Soros. | Foto: Jan Langer

Británie po referendu o setrvání v EU.

Živě
Aktualizovat reportáž
23:07

Soros ale neztrácí naději. "Po brexitu se musíme spojit všichni, kdo věříme v hodnoty, na nichž EU stojí, abychom společenství zachránili a reformovali. Jsem přesvědčen, že až se následky brexitu v příštích týdnech a měsících projeví, stále víc lidí se k nám připojí."

23:06

Další myšlenky z textu Georgea Sorose pro server Project Syndicate: "Británii se nakonec může, ale i nemusí po odchodu dařit lépe než jiným zemím, ovšem její ekonomika a obyvatelstvo nepochybně v krátkodobém a střednědobém horizontu utrpí," napsal Soros. "Katastrofický scénář, jehož se mnozí báli, se naplnil a rozpad společenství je prakticky nezvratný," uvedl finančník, který před negativními následky brexitu varoval už před referendem. Světové finanční trhy zůstanou podle Sorose neklidné po celou dobu rozchodu Londýna s Bruselem. Následky budou obdobné dopadům finanční krize z let 2007-2008.

23:00

Titulní strany hned několik britských nedělníků se věnují "válce" v Konzervativní straně.

22:58

Při rozhovorech s Británií není třeba být nepříjemní. Zřejmě nejcitovanější větu evropského politika v britských médiích řekla v sobotu německá kancléřka Angela Merkelová.

22:29

Belgický europoslanec Guy Verhofstadt napsal na twitteru, že považuje za nesprávné, aby Skotsko odešlo z EU, když jeho obyvatelé hlasovali pro setrvání, a nabídl skotské premiérce Nicole Sturgeonové schůzku. Ta mu vzápětí na sociální síti odpověděla, že si velmi ráda popovídá.

21:57

Někdejší muž č. 2 Konzervativní strany lord Ashcroft na twitteru chválí Nigela Farage: "Ať už ho milujete nebo nenávidíte, žádný politik podle mého názoru neudělal víc pro uspořádání referenda než Nigel Farage.

21:30

Předseda labouristů Jeremy Corbyn dnes řekl, že Británie musí na výsledek referenda reagovat "klidně a racionálně" a Brity rozdělené kampaní je třeba opět sjednotit.

20:55

Dezintegrace Evropské unie je po brexitu možná nevyhnutelná, ale to ještě zdaleka není důvod vzdávat se, píše ve svém novém textu investor George Soros.

Foto: Jan Langer
20:41

Ve věku 86 let zemřel bývalý ministr pro Severní Irsko a vlivná postava Konzervativní strany Lord Mayhew. Informaci přinesla stanice BBC.

19:51

Kdyby v britském referendu hlasovalo stejné procento mladých voličů jako u lidí nad 65 let, Británie by zůstala v EU, říkají analytici.

19:48

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier v sobotu prohlásil, že šok po britském referendu nabídl Evropská unii šanci ukázat, že umí nabídnout řešení krizí jako je migrační vlna nebo nezaměstnanost mladých lidí.

19:43

V zájmu Evropské unie je vést budoucí vyjednávání s Británií maximálně přátelsky a bez šikany, prohlásila politička Suzanne Evansová ze strany UKIP. Evansová rovněž v rozhovoru pro BBC odmítla, že by Britové byli nuceni k brzkému startu jednání. "Článek 50 Lisabonské smlouvy mluví jasně - jeho uplatnění je na každé členské zemi a nikde není zmínka, že by článek 50 automaticky spouštělo referendum. Je tedy zcela na nás, kdy budeme chtít zahájit formál dvouleté vyjednávací období a zahájit tím odchod z EU."

19:17

K těmto voličům patří například studentka Mandy Suthiová, která sice hlasovala pro odchod z EU, ale stanici ITV News řekla, že kdyby měla druhou šanci, rozhodla by se pro "remain". "Prostě bych se vrátila do volební místnosti a hlasovala bych pro setrvání, prostě proto, že tohle ráno mi došla realita... Jsem hodně zklamaná, kéž bychom měli možnost druhé volby." Média přinesla i vyznání řady dalších lidí, kteří se považují za oběti vyhrocené kampaně.

Své čtvrteční rozhodnutí by podle BBC změnil i volič, který se představil jako Adam. "Rezignace Davida Camerona mě naprosto ohromila. Děsí mě období nejistoty, které nás nyní čeká. Jsem šokován, že jsme se rozhodli odejít. Nevěřil jsem, že by můj hlas měl nějakou relevanci, prostě jsem věřil, že referendum skončí setrváním v EU," dodal.

19:14

V britských médiích se rozšířilo nové slovo "bregret". Vyjadřuje frustraci některých voličů, kteří hlasovali pro brexit, ačkoli ve skutečnosti s odchodem Británie z EU nepočítali, a nyní jsou zaskočeni. Podle serveru Independent.co.uk mnozí voliči považovali svůj hlas pro brexit za ryze protestní.

19:13

Britští diplomaté informovali své evropské kolegy o tom, že Británie hodlá upustit od předsednictví EU, které měla země převzít od Malty v červenci 2017. Serveru Politico to řekl státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

19:05

Britská média spekulují o tom, že lídrem snahy zastavit Borise Johnsona na cestě do premiérského křesla a sjednotit rozhádanou Konzervativní stranu by mohla být ministryně vnitra Theresa Mayová. Guardian upozorňuje, že Johnson zdaleka není jasným kandidátem konzervativců na nástupce Davida Camerona, a to ani mezi zastánci brexitu uvnitř strany.

19:00

Londýnský starosta Sadiq Khan kritizoval svého předchůdce Borise Johnsona a jeho roli v kampani za odchod Británie z Evropské unie. "Boris Johnson kdysi chápal důležitost EU pro Londýn," řekl Khan.

18:54

Podle politologa Johna Curticea ale relativní ohlas petice nic neznamená. "Kolik lidí hlasovalo pro odchod? Sedmnáct milionů," dodal s tím, že počet účastníků petice je ve srovnání s tím velmi malý. Premiér David Cameron, který v pátek v reakci na výsledek referenda oznámil, že rezignuje na svou funkci, již dříve uvedl, že žádné druhé referendum se konat nebude.

18:53

Podle mapy petenti pocházejí především z Londýna a jeho okolí. Právě obyvatelé metropole se ve čtvrtečním referendu spolu se Skoty a obyvateli Severního Irska vymkli celostátnímu průměru a hlasovali převážně pro setrvání v EU. Svůj podpis k petici mohou připojit pouze britští občané nebo lidé v zemi trvale žijící. V pátek se objevila i petice vyzývající starostu Sadiqa Khana k odtržení Londýna od zbytku země. Podepsalo ji už 117 000 lidí.

18:52

"My, níže podepsaní vyzýváme vládu, aby zavedla pravidlo, že pokud pro setrvání v unii či pro odchod z unie hlasuje méně než 60 procent lidí při účasti nižší než 75 procent, pak by mělo být vyhlášeno další referendum," uvádí se v petici, která byla na stránce britského parlamentu zveřejněna již před referendem. Zájem o petici požadující druhé referendum o EU způsobil v pátek kolaps webové stránky Poslanecké sněmovny, která slouží ke zveřejňování petic.

18:46

Podle webu listu Guardian podepsalo petici za "druhé kolo" referenda navzdory technickým problémem příslušného webu už 1,5 milionu lidí, tedy patnáctinásobek počtu, který je potřebný pro projednání záležitosti v parlamentu. Podle agentury Reuters mezitím počet podpisů narostl na téměř dva miliony.

18:42

Po ukončení hlasování je na premiérovi Davidu Cameronovi, aby rozhodl, kdy začít uplatňovat článek 50 Lisabonské smlouvy, který znamená formální oznámení rozhodnutí z EU odejít. Někteří stoupenci brexitu tvrdí, že diskuse s ostatními členskými státy EU mohou začít neformálně, aniž by byl použit článek 50. Někteří z tohoto tábora rovněž argumentovali tím, že jen pouhá hrozba odchodu z EU po hlasování o brexitu stačí k tomu, aby byla mnohem snadněji vyjednána lepší smlouva mezi Londýnem a Bruselem. Ta by pak byla předložena voličům ve druhém referendu o členství v EU. Premiéra rovněž nic právně nezavazuje k tomu, aby se začal řídit článkem 50 Lisabonské smlouvy. Teoreticky mohl ignorovat veřejnost a rozhodnutí o brexitu přehlížet. Cameron již nicméně několikrát slíbil, že se výsledkem hlasování bude řídit, uvedl The Guardian.

David Cameron.
David Cameron. | Foto: Reuters
18:41

Když se o setrvání v EU (tehdy Evropském hospodářském společenství) hlasovalo v roce 1975, pravicový konzervativní poslanec Enoch Powell, který byl nešťastný z toho, že podle něj došlo ke ztrátě národní suverenity, tvrdil, že výsledek je pouze provizorní, protože nemůže legálně zavazovat parlament.

18:40

Je referendum o EU právně závazné? Jednoduchá odpověď na tuto otázku zní Ne, napsal britský deník The Guardian. Britský premiér, který je proti brexitu, se teoreticky mohl rozhodnout vůli lidu ignorovat a o tématu hlasovat v parlamentu, kde by většina rozhodla o tom, že je třeba v Evropské unii zůstat. Proč? Protože parlament je svrchovaným orgánem a referenda obecně nejsou v Británii závazná. Výjimkou bylo referendum o změně volebního systému v roce 2011, kdy existovala legislativa, která vládě nakazovala, že musí změnit příslušný zákon, aby byl zohledněn kladný výsledek tehdejšího hlasování. Žádné podobné ustanovení ale v případě referenda o EU neexistovalo.

18:30

Svou lítost nad Hillovým rozhodnutím vyjádřil i premiér David Cameron. Jak uvedl, díky němu měla Británie v Evropské komisi "silný hlas". Mluvčí premiéra pak dodal, že bude již na příštím předsedovi vlády, aby rozhodl o tom, jakou roli bude Británie v Evropské komisi hrát. "Až do odchodu ale zůstaneme plnohodnotným členem EU," dodal.

18:25

Juncker ale zároveň uvedl, že je připraven přijmout v komisi nového britského zástupce. Jeho agendu určí po konzultaci s britskou vládou sám předseda EK. Schválit ho bude muset i Evropský parlament.

18:20

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v sobotu odpoledne řekl, že lituje odstoupení britského eurokomisaře Jonathana Hilla.  "Chtěl jsem, aby se britský komisař zabýval finančními záležitostmi na znamení mé důvěry v členství Británie v Evropské unii. K mé velké lítosti se tato situace nyní mění," dodal.

Foto: Reuters
17:59 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Marian Kotleba na videu vyzývá Slováky, aby podepisovali petici pro Slexit.

17:54

Odchodem Británie oslabí nejen EU, ale i NATO. Pro střední Evropu to není dobrá zpráva. Komentář Jiřího Schneidera, ředitele Aspen Institute Prague.

17:46 Ikona - Logo Aktuálně.cz

"Brexit je nemilé překvapení a bude mít dalekosáhlé následky, ovšem nemusí mít pouze negativní vliv. Mohl by pomoci Evropské unii zlepšit její model fungování," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Ondřej Tichý z katedry anglistiky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Tichý je odborníkem na anglickou historii a literaturu a dění po referendu sleduje přímo v Londýně.

17:29

Svobodná strana Rakouska (FPÖ) zatím jen vyzvala vedoucí představitele EU, aby podali v důsledku hlasování o Brexitu demisi. Zároveň varovala, že může také usilovat o referendum, pokud se EU nereformuje. FPÖ má nyní nejvyšší podporu mezi rakouskými voliči, podle průzkumu z minulého týdne by ji volilo 34 procent lidí.

17:11 Drtinová a Veselovský

Britové otevřeli Pandořinu skřínku, je to začátek konce Evropské unie, říká Tomáš Sedláček v rozhovoru v DVTV.

16:54

Druhá nejpopulárnější strana v Itálii, opoziční Hnutí pěti hvězd, označilo výsledek britského referenda za lekci o demokracii a slíbilo, že bude dál usilovat o referendum o tom, zda má země zůstat v eurozóně. Hlasování má ale podle ní být nezávazné pro vládu. Opoziční a separatistická Liga severu Brexit nadšeně uvítala. "Děkujeme, Británie, teď je řada na nás," uvedl vůdce strany Matteo Salvini.

16:40 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Česko-britský podnikatel Benjamin Souček se z výsledku britského referenda radoval. Majitel červeného doubledeckeru a hráč kriketu se negativních důsledků Brexitu příliš neobává. A pokud by byla možnost hlasovat v referendu, byl by pro to, aby Česko Evropskou unii také opustilo.

16:28

Francouzský prezident François Hollande se dnes sešel na krizovém jednání o následcích Brexitu s předsedy francouzských politických stran. Na neformální schůzce se večer setká také s italským premiérem Mateem Renzim.

16:23

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz označil za skandální, že britský premiér David Cameron nehodlá odstoupit z funkce dřív než v říjnu. Podle Schulze Cameron "drží celý (evropský) kontinent jako rukojmí", napsala dnes agentura AFP.

16:15 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Světoví tenisté na Wimbledonu pocítili na vlastní kůži dopad Brexitu. Pokles hodnoty libry je připravil na odměnách až o tisíc eur za noc. Smutné to bylo především pro ty hráče, kteří nastoupili ve čtvrtek, ale kvůli dešti kvalifikační utkání dotáhli až v pátek, kdy už byla hodnota prize money nižší.

16:03 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Ruský senátor a člen zahraničního výboru ruské horní komory Igor Morozov v rozhovoru pro Aktuálně.cz říká, že Brexit není pro Rusko výhodný. Moskva čelí stejným výzvám jako zbylí členové sedmadvacítky. "Neurčitost spojená s odchodem Británie a budoucnost Unie má vliv také na naší ekonomiku," upozorňuje politik.

15:49

Británie představuje pro Německo třetí nejdůležitější odbytiště. Jeho vývoz na ostrovy v posledních letech značně rostl. Brexit proto pro německé firmy, které v Británii zaměstnávají skoro 400 tisíc lidí, znamená těžké zklamání. Německo se bude po Brexitu snažit co nejvíce omezit škody, které vystoupením Británie vzniknou nejen jí, ale i ostatním zemím.

15:39

Petici, která žádá nové referendum, podepsalo už téměř 1,5 milionu Britů.

15:33

Hlavním vyjednávačem Evropské unie pro britský odchod z bloku byl jmenován zkušený belgický diplomat Didier Seeuws. Povede takzvaný brexitový krizový štáb v Radě EU, která zastupuje členské státy nynější osmadvacítky. Didier Seeuws byl do konce roku 2014 šéfem kabinetu bývalého předsedy Evropské rady Hermana Van Rompuye. V současnosti pracuje na ředitelské pozici v Radě Evropské unie.

15:28

Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová chce v příštích dvou týdnech pozvat unijní diplomaty působící ve Skotsku na summit do své oficiální rezidence v Edinburghu. Má v plánu tím zahájit diskuse s Evropskou unií, aby "ochránila vztah Skotska s EU".

15:22

V pondělí se sejde irský Parlament, aby probral možné dopady Brexitu na Irsko. Oznámil to irský ministr Enda Kenny. Podle něj země připraví plán, jak dál spolupracovat s Velkou Británií.

15:11

Vůdce nizozemské protiimigrační pravice Geert Wilders vyzval v reakci na výsledek britského hlasování k vypsání referenda o odchodu země z EU. "Chceme rozhodovat o své vlastní zemi, o svých penězích, o svých hranicích a o naší vlastní imigrační politice," uvedl. "Měli bychom mít referendum o 'nexitu' co nejdříve," dodal. Jeho krajně pravicová Strana pro svobodu (PVV) má v dolní komoře parlamentu 12 poslanců z celkových 150. Vede ale v předvolebních průzkumech, přičemž parlamentní volby by se měly konat příští rok na jaře.

14:57

Agendu končícího britského eurokomisaře Jonathana Hilla podle prohlášení předseda EK Jeana-Claudea Junckera převezme místopředseda komise a komisař pro euro a sociální dialog Valdis Dombrovskis z Lotyšska. Juncker ale zároveň uvedl, že je připraven přijmout v komisi nového britského zástupce. Jeho agendu určí po konzultaci s britskou vládou sám předseda EK. Schválit ho bude muset i Evropský parlament.

14:51 Ikona - Logo Aktuálně.cz

"Více Evropy“? Čím dál víc obyvatel požaduje naopak "méně" Evropy, a to do té míry, že někteří chtějí Brity následovat v tom, že nebude "žádná" Evropa.

14:42

Na hlavní poště v severoirském Belfastu došly formuláře na žádosti o irský pas.

14:33

Krajně pravicová slovenská parlamentní strana Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) oznámila, že v pondělí začne se sběrem podpisů za vypsání referenda o vystoupení Slovenska z EU. Pro vypsání referenda musejí organizátoři petice shromáždit na pětimilionovém Slovensku 350 000 podpisů. LSNS již toto referendum slíbila před březnovými parlamentními volbami, ve kterých překvapivě získala až osm procent hlasů a 14 křesel ve 150členné sněmovně.

14:12

Německá kancléřka Angela Merkelová očekává, že Británie bude chtít výsledky referenda o vystoupení z Evropské unie naplnit a že to nebude trvat věčně. Krátká prodleva před oficiálním podáním žádosti o vystoupení pro ní ale není problém. "Vycházím z toho, že v určitý okamžik Evropské unii, lépe řečeno Evropské radě podle článku 50, přijde oznámení, že (Británie) chce vystoupit z Evropské unie. Na to teď počkáme," uvedla Merkelová. "Věc se má tak, že si to musí rozhodnout Británie," řekla také s tím, že krátký prostoj jí nestojí za boj. Zdůraznila také, že zatím Londýn zůstává plnoprávným členem EU se všemi právy a povinnostmi, které z toho plynou.

Německá spolková kancléřka Angela Merkelová.
Německá spolková kancléřka Angela Merkelová. | Foto: Reuters
13:58

Tento graf názorně ukazuje, jak v Evropě výsledky referenda dopadly na jednotlivé sektory. Nejvíce zasažené byly bankovnictví, pojišťovnictví a finanční služby.

13:51

"Stejně jako řada dalších lidí ve Velké Británii jsem výsledkem referenda rozhodně velmi zklamán," uvedl končící eurokomisař a člen Konzervativní strany Hill. "Chtěl jsem, aby to dopadlo jinak a doufal jsem, že Británie bude hrát roli při jednání o otevřené, pružné a konkurenceschopné Evropě, která umožňuje volný obchod. Britové se ale rozhodli jinak a to je podstata demokracie," řekl podle listu The Guardian.

13:42

Britský eurokomisař pro finanční služby Jonathan Hill v souvislosti s rozhodnutím o Brexitu na svoji pozici rezignoval. K odchodu jej za poslední den vyzvalo již několik europoslanců, kteří kritizovali, že by na finanční stabilitu měl dohlížet právě zástupce Británie, která z EU vystoupí. Přímo Hill podle listu The Guardian uvedl, že by nebylo správné zůstat ve funkci, jako by se nic nestalo.

13:32

Výsledek britského referenda o setrvání v EU staví před nezodpovězené otázky nejen Evropu, ale celou planetu. Uvedl to francouzský prezident François Hollande. Británii vyzval ke "spořádanému" odchodu z evropského bloku.

Zároveň zopakoval, že hluboce lituje rozhodnutí britského lidu, přislíbil ale, že udrží s Británií dobré vztahy a spolupracovat s ní hodlá nadále v otázce migrace, obrany i hospodářství.

Foto: Reuters
13:28

Tamní vláda je podle předsedkyně Skotské národní strany pyšná na všechny, kteří hlasovali pro setrvání v EU, a zároveň zklamaná z výsledků v celé Británii. Na rozdíl od "zmatků" v Anglii má ale podle ní Skotsko stabilní kabinet.

Část projevu Nicoly Sturgeon si můžete poslechnout zde:

13:25

Druhé referendum o nezávislosti Skotska je podle Nicoly Sturgeon "na stole". "Kabinet se shodl, že podnikneme kroky pro to, abychom jej uzákonili," řekla.

Skotská vláda také odsouhlasila vznik expertního panelu, který se bude zabývat tím, co je třeba udělat pro zachování skotského členství v EU. Stejně tak chce dál kabinet propagovat Skotsko jako atraktivní místo pro obchod a lákat podnikatele.

13:10

Zpátky ale k projevu premiérky skotského parlamentu a předsedkyně Skotské národní strany Nicoly Sturgeon. Ta v Edinburghu před chvílí prohlásila, že bude usilovat o okamžité jednání s Bruselem, aby si Skotsko své místo v EU zachovalo.

skotsko
skotsko | Foto: Thinkstock
13:02

Období nejistoty nemůže podle ministrů zahraničí trvat dlouho, protože Evropa se teď potřebuje soustředit na sebe. "Respektujeme rozhodnutí Británie o vystoupení z EU, ale požadujeme, aby Evropa byla také respektována," uvedl na tiskové konferenci francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault. Exit je nyní podle něj zodpovědností britského premiéra Davida Camerona, který s referendem přišel a teď musí žít s následky rozhodnutí Britů.

12:58

Proces odchodu Británie z EU by měl začít co nejdříve. V Berlíně se na tom shodla šestice ministrů zahraničí zakládajících zemí evropských společenství - tedy Německa, Francie, Itálie, Nizozemska, Belgie a Lucemburska. 

12:50

Zároveň Corbyn zdůraznil, že rezignaci nyní nechystá. Politik je kritizován za to, že v kampani před referendem nedostatečně vystupoval na podporu setrvání v Evropské unii. Překvapivě velké množství voličů labouristů přitom hlasovalo pro Brexit.

Corbyn se však podle BBC brání, že kampaň vedl, cestoval po ostrovech, diskutoval o problémech EU a volal po lepší ochraně britských zájmů v rámci unie. Obvinil také veřejnoprávní média, že se místo na argumenty labouristů soustředila na boje mezi konzervativci.

12:24

Zároveň v Londýně s projevem vystoupil předseda Labouristické strany Jeremy Corbyn. Zmínil, že po referendu bude nutné vytvořit nová mezinárodní spojenectví. Sám podle svých většinu času od pátečního rána strávil hovory se svými zahraničními partnery, včetně lídrů socialistických stran.

Referendum podle něj odhalilo, jak silně je Británie rozdělena - na vzkvétající multikulturní města a často bývalé průmyslové oblasti, které hlasovaly pro odchod z EU.

Zároveň Corbyn ujistil britské zaměstnance, že nedopustí, aby platili za nestabilitu, kterou způsobilo rozhodnutí o Brexitu.

Foto: Reuters
12:21

Předsedkyně Skotské národní strany Nicola Sturgeon se chystá v Edinburghu pronést krátký projev. Očekává se, že se vyjádří k dalšímu referendu o skotské nezávislosti.

12:06

Kvůli Brexitu přestává být užitečný i britský pas. Ukazuje to takzvaný Quality of Nationality Index, který srovnává, jak hodnotné jsou pasy jednotlivých zemí světa vzhledem k jejich životní úrovni, úrovni vzdělání, zdravotní péče, míře bezpečí a stability. Podle listu Independent se britský pas v tomto žebříčku propadl z jedenáctého místa na třicáté - to znamená pod Portugalsko, Slovinsko, Řecko a Bulharsko.

11:55

Petice za nové referendum už má více než milion podpisů.

11:53

"Jsem překvapen, že dohoda, které dosáhl David Cameron s Evropskou unií během tohoto roku, nehrála větší roli v premiérově kampani za setrvání v unii," řekl také pro německý Bild předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. On i další evropští představitelé podle jeho slov strávili "nespočet dní a nocí vyjednáváním dohody, která by byla fér vůči Británii i zbylých 27 členským státům".

Zároveň Juncker na adresu Camerona řekl, že "pokud si někdo od pondělí do soboty stěžuje na Evropu, tak mu těžko někdo v neděli uvěří, že je přesvědčený Evropan".

David Cameron
David Cameron | Foto: Reuters
11:31

Podle agentury Bloomberg přišlo 400 nejbohatších lidí světa kvůli Brexitu za jediný den o 127,4 miliardy dolarů. Miliardáři tak ztratili 3,2 procenta svého čistého jmění. O největší částku - více než šest miliard dolarů - přišel nejbohatší muž Evropy Amancio Ortega. 

11:25

Jednání o odchodu Británie z Evropské unie musí být rychlá, aby se co nejvíce omezila nejistota, uvedl člen Rady guvernérů Evropské centrální banky François Villeroy de Galhau pro rozhlasovou stanici France Inter.

Londýnské City podle něj navíc hrozí, že kvůli ztrátě přístupu na evropský trh přijde o sídla světových bank. "Je tu jistý precedens, norský model příslušnosti k evropskému hospodářskému prostoru, ale ten by Británii dovoloval přístup na jednotný trh jen v případě, pokud by respektovala všechna unijní pravidla," uvedl člen rady ECB. Podle něj by ale šlo o naprosto paradoxní situaci, protože Británie by musela dodržovat pravidla, kvůli kterým EU opustila.

11:11

Petici za nezávislost Londýna už podepsalo více než 100 tisíc Britů.

11:10

Tweet europoslance za KDU-ČSL

11:03

Graf Bloombergu názorně ukazuje, jak se v reakci na Brexit zvýšila cena zlata.

10:56

Je to nejzávažnější rozhodnutí ve vývoji evropské integrace minimálně za posledních 25 let, hodnotí výsledek britského referenda ekonom Petr Zahradník, který je poradcem prezidenta Hospodářské komory ČR.

"Zhouba tohoto rozhodnutí spočívá v tom, že je iracionální, a dost možná velmi brzy stoupencům odchodu dojde, že náklady tohoto rozhodnutí vysoce převýší domnělé přínosy. Přitom vůbec nelze popřít, že mezi řadou argumentů stoupenců kampaně Leave by nebylo dost oprávněných," říká Zahradník s tím, že tyto problémy se ovšem měla řešit v rámci EU a ne pomocí "rozvodu".

10:42

Bývalý londýnský starosta a jeden z vůdců euroskeptického křídla britských konzervativců Boris Johnson podle listu The Week už včera prohlásil, že s "odchodem z EU není nutné nijak pospíchat" a že vlastně "není žádná potřeba aktivovat článek 50", potřebný pro vystoupení z unie… 

Komentář hlavního ekonoma České spořitelny Davida Navrátila:

10:34

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker se obává, že po Británii budou následovat další referenda o setrvání v EU i v dalších členských zemích. Řekl to v rozhovoru, který poskytl německému bulvárnímu deníku Bild. Populisté podle něj "obyčejně nevynechají jedinou příležitost, aby nadělali spoustu povyku kvůli tomu, aby získali nové příznivce pro svou protievropskou politiku".

Vývoj v Británii ale může tyto hlasy rychle utišit, věří Juncker. "Může se totiž rychle ukázat, že se Británii vedlo v EU lépe - hospodářsky, sociálně i zahraničněpoliticky," uvedl.

Foto: Reuters
10:28

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie postavilo Brusel i před otázku, kam se přesune sídlo vlivné Evropské lékové agentury (EMA), které dosud bylo v Londýně. V Británii jako nečlenské zemi EU nebude moci zůstat a řada států se už nyní snaží lobbovat za to, aby mohli agenturu hostit, například Itálie, Švédsko či Dánsko.

Podle Reuters zatím není jasné, jestli Británie zůstane do EMA zapojena. Taková možnost existuje, pokud by získala i po odchodu z EU přístup na společný evropský trh. Kdyby Britové ze systému vypadli, pocítí to podle Reuters tamní pacienti. Mohlo by se například stát, že budou déle čekat na léky, protože firmy budou dávat přednost silnějšímu evropskému trhu.

10:04

Petice za opakování referenda o Brexitu má již 805 428 podpisů.

10:01

"Evropa je mrtvá. Ať žije Evropa?" Obálka německé časopisu Der Spiegel.

9:53

"Je teď zásadní, abychom našli jakékoliv řešení, díky němuž si Skotsko nadále zajistí své členství v Evropské unii," řekl pro BBC poslanec za Skotskou národní stranu Pete Wishart. Pravděpodobně tak podle něj dojde již k druhému referendu za nezávislost Skotska na Spojeném království - první se konalo v září 2014.

"To, co se nyní stalo je demokraticky nepřijatelné," hodnotí Wishart výsledek čtvrtečního referenda. Přímo ve Skotsku přišlo k volbám 67,2 procenta voličů a 62 procent z nich hlasovalo pro setrvání v unii. "Jsme tlačeni z EU proti naší vůli," tvrdí.

Foto: Thinkstock
9:42

Kromě toho se včera objevila petice za nezávislost Londýna a jeho setrvání v Evropské unii navzdory výsledkům referenda. Tu do sobotního dopoledne podepsalo více než 99 800 osob. "Londýn je mezinárodní město a chceme zůstat v srdci Evropy," uvádí autor petice. "Čelme tomu - zbytek země s námi nesouhlasí. Tak raději se dohodněme na oficiálním rozvodu," dodává.

9:38

Podle serveru Politico už více než půl milionu Britů podepsalo online petici, ve které žádají o opakování referenda. Kvůli obrovskému náporu web dokonce na čas zkolaboval. Do sobotního dopoledne o druhé referendum zažádalo 520 tisíc lidí. To je více než pětinásobek hlasů, které jsou potřeba, aby se věcí zabýval parlament.

Autoři petice žádají, aby se referendum opakovalo v případě, že pro Brexit, nebo proti němu bude při účasti nižší než 75 procent hlasovat méně než 60 procent voličů. Nejvíce podpisů se sešlo v Londýně.

9:26

Kvůli zpomalení tuzemské ekonomiky, které způsobí Brexit, porostou méně i mzdy českých zaměstnanců. Podle hlavního ekonoma České spořitelny Davida Navrátila se budou v následujícím roce zvyšovat jen o 2 až 3 procenta.

9:04 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Jak ovlivní Brexit české domácnosti, si můžete podrobněji přečíst zde:

9:03

Komerční banka už kvůli rozhodnutí o Brexitu revidovala výhled české ekonomiky. Podle jejího ekonoma Davida Kocourka HDP příští rok poroste jen o 2,3 procenta namísto očekávaných 2,5 procenta. Nová předpověď obsahuje i nižší inflaci. Spotřebitelské ceny by tedy měly letos vzrůst o 0,5 procenta, požadovaných dvou procent by měla inflace dosáhnout až na konci příštího roku.

"Odhlasovaný Brexit také zvyšuje zásadním způsobem pravděpodobnost, že Česká národní banka by mohla odložit konec režimu kurzového závazku až do roku 2018," upozorňuje Kocourek.

8:41

Velká Británie se může změnit z klíčového hráče na malý státeček, hodnotí v deníku Mirror britský historik Dan Snow. Velcí lídři z minulosti by podle něj byli "šokovaní tím, co jsme udělali".

8:34

Ratingová agentura Moody´s změnila výhled úvěrového hodnocení Velké Británie ze stabilního na negativní. Zástupci agentury podle BBC uvedli, že kvůli poklesu růstu v následujících letech čekají zvýšenou nejistotu, pokles důvěry a nižší útratu i investice. Zemi ale nadále zůstává její rating Aa1, který je druhý možný nejvyšší.

8:29

Ve včerejším telefonátu s britským premiérem Davidem Cameronem vyjádřil prezident USA Barack Obama lítost, že se Cameron rozhodl odstoupit. Podle Bílého domu označil Camerona za "důvěryhodného partnera a přítele". Kromě toho jej ujistil, že si Velká Británie a Spojené státy americké navzdory výsledku referenda zachovají "zvláštní vztah".

8:23

Titulka listu The Daily Telegraph hlásá "Zrození nové Británie"...

8:21

Brexit způsobí Británii, Evropě i zbytku světa rozsáhlé hospodářské šoky, varoval podle BBC ekonom a bývalý šéf amerického Fedu Alan Greenspan.

8:15

"Nejednotné království". S touto titulkou vyšlo sobotní vydání listu Scottish Daily Mail. Jen pro připomenutí, 62 procent Skotů hlasovalo pro setrvání v EU a nyní je pravděpodobné, že se tu uskuteční další referendum o nezávislosti země na Velké Británii.

8:05

Ceny zlata v pátek vyskočily o 5 procent na 1322 dolarů za unci, což je nejvíce za tři roky. Poptávka po drahém kovu vzrostla díky tomu, že investoři hledali na rozbouřených trzích bezpečné útočiště. Ropa podle BBC naopak kvůli nižší poptávce zlevnila o 2,5 dolaru na 48,41 dolaru za barel.

7:42

Podívejte se, jak se od od prosince vyvíjel kurz libry. Po zveřejnění výsledků se britská měna dostala na nejnižší úroveň od roku 1985.

7:35 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Jak hlasovala Velká Británie o vystoupení z EU? Podrobné informace najdete v této grafice.

7:25

Ministři zahraničí šesti zakládajících zemí evropských společenství - tedy Německa, Francie, Belgie, Nizozemska, Lucemburska a Itálie - budou dnes dopoledne v Berlíně jednat o důsledcích britského rozhodnutí vystoupit z EU. Německo a Francie by chtěly předložit společný návrh toho, kudy by se měla unie dál ubírat.

Podle zdrojů agentury DPA z německé diplomacie by mělo být mezi návrhy zřízení takzvané flexibilní unie. Ta by vytvořila prostor i pro země, které se nechtějí nebo nemohou podílet na dalších integračních krocích. Opatření by mělo zamezit tomu, aby se britský scénář opakoval v dalších zemích unie.

7:12

Akciové trhy zažily jednu z nejhorších seancí ve své historii, hodnotí páteční vývoj analytik Komerční banky Miroslav Frayer. "Evropský Stoxx 600 v ranních hodinách padal až o 12 procent, během dne část svých ztrát začal mazat a v závěru černého pátku odepisoval stále hlubokých 5 procent," připomíná. Libra oslabila vůči dolaru o sedm procent.

Znak britské libry
Znak britské libry | Foto: Reuters
7:05 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Připomeňme si hlavní páteční události:

- ve čtvrtečním referendu Britové odhlasovali vystoupení své země z Evropské unie. Pro Brexit bylo téměř 17,4 milionu voličů, proti 16,1 milionu.

- premiér David Cameron se rozhodl po zveřejnění výsledků rezignovat. V čele vlády zůstane ještě několik měsíců, Konzervativní strana by měla nového premiéra zvolit na říjnové konferenci.

- Británii hrozí rozpad země. Skotští politici dali jasně najevo, že chtějí v EU zůstat a hodlají dosáhnout nového referenda o vyhlášení nezávislosti

- libra se v reakci na výsledek referenda se propadla na své třicetileté minimum. Výrazné poklesy zaznamenaly všechny světové burzy včetně té americké

- vedoucí představitelé Evropské unie dali najevo, že jednání o podmínkách odchodu Británie musí začít hned

7:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz. I dnes podrobně sledujeme dění ve Velké Británii, kde voliči ve čtvrtek hlasovali o vystoupení z Evropské unie.

Tereza Holanová Reuters ČTK Tereza Holanová, Reuters, ČTK
Aktualizováno 25. 6. 2016 23:07
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy