reklama
 
 

Živě: Rozpad EU je nezvratný, ale není důvod se vzdávat, píše Soros. Mezi Brity se šíří "bregret"

Aktualizováno 25. 6. 2016 23:07
reklama
Britové si ve čtvrtek odhlasovali odchod z Evropské unie. Podle ministrů zahraničí EU by přitom svůj odchod z unie neměli zbytečně odkládat. Vývoj po referendu sledujeme v online reportáži.

Británie po referendu o setrvání v EU.

reklama
23:07
Británie

Soros ale neztrácí naději. "Po brexitu se musíme spojit všichni, kdo věříme v hodnoty, na nichž EU stojí, abychom společenství zachránili a reformovali. Jsem přesvědčen, že až se následky brexitu v příštích týdnech a měsících projeví, stále víc lidí se k nám připojí."

23:06
Británie

Další myšlenky z textu Georgea Sorose pro server Project Syndicate: "Británii se nakonec může, ale i nemusí po odchodu dařit lépe než jiným zemím, ovšem její ekonomika a obyvatelstvo nepochybně v krátkodobém a střednědobém horizontu utrpí," napsal Soros. "Katastrofický scénář, jehož se mnozí báli, se naplnil a rozpad společenství je prakticky nezvratný," uvedl finančník, který před negativními následky brexitu varoval už před referendem. Světové finanční trhy zůstanou podle Sorose neklidné po celou dobu rozchodu Londýna s Bruselem. Následky budou obdobné dopadům finanční krize z let 2007-2008.

23:00
Británie

Titulní strany hned několik britských nedělníků se věnují "válce" v Konzervativní straně.

22:58
Evropská unie

Při rozhovorech s Británií není třeba být nepříjemní. Zřejmě nejcitovanější větu evropského politika v britských médiích řekla v sobotu německá kancléřka Angela Merkelová.

22:29
Twitter

Belgický europoslanec Guy Verhofstadt napsal na twitteru, že považuje za nesprávné, aby Skotsko odešlo z EU, když jeho obyvatelé hlasovali pro setrvání, a nabídl skotské premiérce Nicole Sturgeonové schůzku. Ta mu vzápětí na sociální síti odpověděla, že si velmi ráda popovídá.

21:57
UKIP

Někdejší muž č. 2 Konzervativní strany lord Ashcroft na twitteru chválí Nigela Farage: "Ať už ho milujete nebo nenávidíte, žádný politik podle mého názoru neudělal víc pro uspořádání referenda než Nigel Farage.

21:30
Labouristická strana

Předseda labouristů Jeremy Corbyn dnes řekl, že Británie musí na výsledek referenda reagovat "klidně a racionálně" a Brity rozdělené kampaní je třeba opět sjednotit.

20:55
Británie

Dezintegrace Evropské unie je po brexitu možná nevyhnutelná, ale to ještě zdaleka není důvod vzdávat se, píše ve svém novém textu investor George Soros.

George Soros Foto: Jan Langer
20:41
Británie

Ve věku 86 let zemřel bývalý ministr pro Severní Irsko a vlivná postava Konzervativní strany Lord Mayhew. Informaci přinesla stanice BBC.

19:51

Kdyby v britském referendu hlasovalo stejné procento mladých voličů jako u lidí nad 65 let, Británie by zůstala v EU, říkají analytici.

19:48
Evropská unie

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier v sobotu prohlásil, že šok po britském referendu nabídl Evropská unii šanci ukázat, že umí nabídnout řešení krizí jako je migrační vlna nebo nezaměstnanost mladých lidí.

19:43
UKIP

V zájmu Evropské unie je vést budoucí vyjednávání s Británií maximálně přátelsky a bez šikany, prohlásila politička Suzanne Evansová ze strany UKIP. Evansová rovněž v rozhovoru pro BBC odmítla, že by Britové byli nuceni k brzkému startu jednání. "Článek 50 Lisabonské smlouvy mluví jasně - jeho uplatnění je na každé členské zemi a nikde není zmínka, že by článek 50 automaticky spouštělo referendum. Je tedy zcela na nás, kdy budeme chtít zahájit formál dvouleté vyjednávací období a zahájit tím odchod z EU."

19:17

K těmto voličům patří například studentka Mandy Suthiová, která sice hlasovala pro odchod z EU, ale stanici ITV News řekla, že kdyby měla druhou šanci, rozhodla by se pro "remain". "Prostě bych se vrátila do volební místnosti a hlasovala bych pro setrvání, prostě proto, že tohle ráno mi došla realita... Jsem hodně zklamaná, kéž bychom měli možnost druhé volby." Média přinesla i vyznání řady dalších lidí, kteří se považují za oběti vyhrocené kampaně.

Své čtvrteční rozhodnutí by podle BBC změnil i volič, který se představil jako Adam. "Rezignace Davida Camerona mě naprosto ohromila. Děsí mě období nejistoty, které nás nyní čeká. Jsem šokován, že jsme se rozhodli odejít. Nevěřil jsem, že by můj hlas měl nějakou relevanci, prostě jsem věřil, že referendum skončí setrváním v EU," dodal.

19:14

V britských médiích se rozšířilo nové slovo "bregret". Vyjadřuje frustraci některých voličů, kteří hlasovali pro brexit, ačkoli ve skutečnosti s odchodem Británie z EU nepočítali, a nyní jsou zaskočeni. Podle serveru Independent.co.uk mnozí voliči považovali svůj hlas pro brexit za ryze protestní.

19:13
Evropská unie

Britští diplomaté informovali své evropské kolegy o tom, že Británie hodlá upustit od předsednictví EU, které měla země převzít od Malty v červenci 2017. Serveru Politico to řekl státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

19:05
Konzervativní strana

Britská média spekulují o tom, že lídrem snahy zastavit Borise Johnsona na cestě do premiérského křesla a sjednotit rozhádanou Konzervativní stranu by mohla být ministryně vnitra Theresa Mayová. Guardian upozorňuje, že Johnson zdaleka není jasným kandidátem konzervativců na nástupce Davida Camerona, a to ani mezi zastánci brexitu uvnitř strany.

19:00
Boris Johnson

Londýnský starosta Sadiq Khan kritizoval svého předchůdce Borise Johnsona a jeho roli v kampani za odchod Británie z Evropské unie. "Boris Johnson kdysi chápal důležitost EU pro Londýn," řekl Khan.

18:54
Británie

Podle politologa Johna Curticea ale relativní ohlas petice nic neznamená. "Kolik lidí hlasovalo pro odchod? Sedmnáct milionů," dodal s tím, že počet účastníků petice je ve srovnání s tím velmi malý. Premiér David Cameron, který v pátek v reakci na výsledek referenda oznámil, že rezignuje na svou funkci, již dříve uvedl, že žádné druhé referendum se konat nebude.

18:53
Británie

Podle mapy petenti pocházejí především z Londýna a jeho okolí. Právě obyvatelé metropole se ve čtvrtečním referendu spolu se Skoty a obyvateli Severního Irska vymkli celostátnímu průměru a hlasovali převážně pro setrvání v EU. Svůj podpis k petici mohou připojit pouze britští občané nebo lidé v zemi trvale žijící. V pátek se objevila i petice vyzývající starostu Sadiqa Khana k odtržení Londýna od zbytku země. Podepsalo ji už 117 000 lidí.

18:52
Británie

"My, níže podepsaní vyzýváme vládu, aby zavedla pravidlo, že pokud pro setrvání v unii či pro odchod z unie hlasuje méně než 60 procent lidí při účasti nižší než 75 procent, pak by mělo být vyhlášeno další referendum," uvádí se v petici, která byla na stránce britského parlamentu zveřejněna již před referendem. Zájem o petici požadující druhé referendum o EU způsobil v pátek kolaps webové stránky Poslanecké sněmovny, která slouží ke zveřejňování petic.

autoři: Tereza Holanová, Reuters, ČTK | 25. 6. 2016 7:00

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama