Z Brexitu jsem v šoku. EU nefandím, ale přináší mnoho dobrého, říká Skot žijící v Česku

Kateřina Šantúrová
24. 6. 2016 16:56
Skot David Creighton, který žije v Česku už šestnáct let, je odchodem Británie z EU překvapen. Brexit si nepřál a do poslední chvíle věřil, že Británie v Unii zůstane. Ač není velkým fanouškem EU, myslí si, že přináší mnoho dobrého, o čem se nikdy nepíše. Jak Brexit ovlivní jeho pobyt v Česku, zatím netuší. "V Británii pracuje hodně Čechů, a jestli jim tam budou dělat potíže, možná zdejší vláda bude dělat potíže Britům, kteří žijí tady," míní. Zároveň si myslí, že jeho rodné a proevropské Skotsko by za pár let mohlo vyhlásit další referendum.
David Creighton žije v Česku už šestnáct let. Odchodem Británie z EU je překvapen a přemýšlí o českém občanství.
David Creighton žije v Česku už šestnáct let. Odchodem Británie z EU je překvapen a přemýšlí o českém občanství. | Foto: Archiv Davida Creightona

Jste v šoku?

Ano, tohle jsem vůbec nečekal. Vím, že v Británii vládla protievropská nálada a průzkumy byly pro odchod. A noviny byly plné lidí, kteří říkali, že chtějí odejít. Ale z nějakého důvodu jsem si ve čtvrtek večer myslel, že to bude lepší, že převáží hlas, abychom zůstali. Pořád tomu nemůžu uvěřit. Ještě jsem se z toho šoku nedostal.

David Creighton

David Creighton (44) pochází ze skotského města East Kilbride nedaleko Glasgow. V Česku žije už šestnáct let. Pracoval jako novinář. Nyní je na volné noze a živí se jako překladatel a editor textů v angličtině. V referendu o setrvání Velké Británie v Evropské unii hlasovat nemohl. Když si šel večer lehnout, nastavil si budík na třetí ráno, aby mohl sledovat výsledky. Patří k těm, co do poslední chvíle věřili, že to dopadne jinak.

Myslel jste si, že v médiích převážil jeden hlas, ale realita je jiná?

Ano. Možná to bylo jen přání otcem myšlenky, že jsem tomu chtěl věřit. Ale myslel jsem si, že to bude těsné. Nečekal jsem, že řekněme 60 procent voličů bude pro setrvání v Unii, ale myslel jsem si, že jich bude třeba 51 nebo 52 procent, což se evidentně nestalo. A taky tu byl příklad skotského referenda. Týden před referendem bylo více těch, co chtěli z Británie odejít. A pak se to obrátilo. Říkal jsem si, že to třeba bude stejné.

Takže jste zklamaný?

Nejsem velký fanoušek EU. Mám s Unií spoustu problémů, ale když zvážím všechna pro a proti, myslím si, že přináší mnoho dobrého, o čem se nikdy nepíše. Například regulace v oblasti životního prostředí. Psal jsem si se sestřenicí o tom, jak hlasovat. Napsala mi, že u nich v práci by nezavedli spoustu bezpečnostních opatření, kdyby nebylo Unie. Někteří říkají, že Unie je dnes moc velká. Ale když všechno zvážím, myslím si, že je dobré v ní být. Pořád si na ten výsledek zvykám.

Co se podle vás stalo?

Hodně to souvisí s pocity lidí z dělnické třídy na severu Anglie, kteří tradičně volí labouristy. Realita je mnohem komplikovanější, ale oni si myslí, že jsou pod velkým tlakem, že lidé ze střední a východní Evropy jim berou práci. Já tomu nevěřím, ale oni jsou o tom přesvědčeni. V průmyslových oblastech je velká nezaměstnanost a špatně placená práce. Lidé tam nevidí přínosy Evropské unie. Myslí si, že dobré to je jen pro lidi z Londýna, co hodně cestují a mají dobře placenou práci.

Jsme svědky vzdoru obyčejných lidí proti elitám? Tak jako třeba u nás nebo v USA?

Určitě. Připomíná to Donalda Trumpa v Americe. Mám z toho opravdu obavy, abych se přiznal. Lidé mají plné zuby politického systému. Všichni ho máme plné zuby. Někteří lidé, často ti, co vydělávají málo peněz a mají nižší vzdělání, hledají řešení u populistů jako Nigel Farage a Donald Trump. Mají pocit, že UKIP je na jejich straně, že se vymezuje proti establishmentu. Jenže Nigel Farage pracoval v City v Londýně, je to velmi bohatý člověk. Tihle lidé, kteří bojují proti establishmentu, k němu patří. Lidé nedůvěřují elitám, ale tihle chlápci jsou sami elitami.

Co se teď bude dít ve Skotsku? Většina Skotů chtěla zůstat v Unii.

Mluvilo se o tom, že ve Skotsku by mohlo být další referendum, protože Skotsko je proevropské. Skotsko teď odchází z Unie proti své vůli. Myslím si, že bude další referendum, ale nebude to zítra nebo za týden nebo za rok. Myslím, že může trvat tři, čtyři roky, než k němu dojde, protože jeho zastánci musí pro další referendum získat podporu.

A co to bude znamenat pro vás? Jak to ovlivní váš život?

Ještě nevím. Mám trvalý pobyt. A zrovna včera mi přišly výsledky testů, které jsou podmínkou pro žádost o české občanství. Přemýšlím, že si o něj požádám. Jsem tu už dlouho, takže si myslím, že by mi ho české úřady mohly dát. Ale kdoví. V Británii pracuje hodně Čechů, a jestli jim tam budou dělat potíže, možná zdejší vláda bude dělat potíže Britům, kteří žijí tady.

Člověk by řekl, že je lepší mít britský pas než český.

Měl bych oba. Britský bych si nechal. Můžu mít dvojí občanství. Taky jsem přišel na to, že bych možná mohl zažádat o irské občanství, protože můj děda se narodil v Irsku. Musel bych se rozhodnout. Myslím, že získat irský pas by bylo rychlejší. Ale taky věřím v to, že je dobré mít možnost volit tam, kde žijete. Nežádal bych tedy o české občanství jen kvůli Brexitu, ale když oznámili, že bude referendum, řekl jsem si, že to není špatný nápad.

 

Právě se děje

před 4 minutami

HDP ve třetím čtvrtletí zmírnil navzdory koronaviru meziroční pokles

Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí zmírnila propad. Hrubý domácí produkt klesl meziročně klesl o 5,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se přitom kvůli koronaviru snížil o 10,9 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Meziroční vývoj ekonomiky nejvíc ovlivnil významný pokles domácí poptávky, a to jak investic, tak spotřeby domácností. Oživení zahraniční poptávky po českém zboží nedokázalo vykompenzovat pokles vývozu služeb," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy